Skocz do zawartości

Zorza Polarna z Polsce - 17.03.2015


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

@UP Świetne! Jaki czas, iso i przysłona?

 

Ciekawi mnie ta zorzowa latarnia obok wenus. Dlaczego pojawiła się za zachodzie, jako pierwsza, na pewien czas przed zorzą na północy. Dlaczego była do nas skierowana frontem i była tak jasna, że kiedy tylko pojawiła się przewyższała jasnością... tutaj mi ciężko to określić. Była bardzo jasna przez pierwsze sekundy, jakby ktoś po niebie białym markerem pociągnął. Szkoda że właśnie wtedy jechaliśmy przez lasek i nie zrobiliśmy foty. Ale widok świetny.

Dopiero jak zobaczyłem zdjęcia umieszczone tutaj dotarło do mnie, że to tez była zorza. Widzieliśmy to bardzo wyraźnie i zastanawialiśmy się co za idiota tak świeci w niebo. Nawet przez chwilę nie pomyślałem, że to mogła być zorza bo kierunek był bardziej na południowy-zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero jak zobaczyłem zdjęcia umieszczone tutaj dotarło do mnie, że to tez była zorza. Widzieliśmy to bardzo wyraźnie i zastanawialiśmy się co za idiota tak świeci w niebo. Nawet przez chwilę nie pomyślałem, że to mogła być zorza bo kierunek był bardziej na południowy-zachód.

Zastanawiałem się również, co to jest. Najpierw pomyslałem, że to pozostałość, po bolidzie, no ale przecież nie było żadnego pojaśnienia. Potem stwierdziłem, że to pozostałość po samolocie, albo po prostu jakać zabłąkana chmurka. Zdziwiony byłem tylko długim czasem trwania tego dziwnego zjawiska na niebie. Szkoda, że tego nie sfotografowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wszystkim którym się udało zobaczyć/sfotografować. Z racji wczorajszej przejrzystości powietrza wyciągnąłem teleskop i naświetlałem galaktyki w "wielkim wozie". Jak zobaczyłem dzisiejsze wpisy o zorzy to się prawie załamałem - widok na północ zasłaniał mi kościół...

 

Kuba

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie duża rozpiętość kolorystyczna naszych fotek. Czy to tylko zasługa różnego ustawienia balansu bieli? Ja widziałem tylko zielone, ale może wyższą, rudo-czerwoną część zjadło LP.

Tak czy siak, nie wiem skąd się wzięły jakieś róże, żółcie i jaskrawe fiolety.

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiłem się bojowo ale z Kraśnika (50°56'N) nic nie było widać. Około 19tej coś tam majaczyło na granicy percepcji. Przejrzystość powietrza nie była najlepsza do tego od północy mam łunę od Lublina. Jutro wylatuję do Szwecji na jeden dzień ale znając życie to sztorm ucichnie i będzie "cisza po burzy". Będę za to wracał 20tego i zaćmienie dopadnie mnie w samolocie gdzieś nad bałtykiem :D To może być ciekawe doświadczenie (szkoda tylko, że częściowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także Panowie gratulację :) super że każdemu udało się. Ja niestety nie zrobiłem zdjęcia bo załapałem się tylko na ten jeden filar przy Wenus tuż po zachodzie :) a później człowiek musiał się do pracy śpieszyć, żałuję że około 00:00 nie wyszedłem zerknąć jak się to prezentowało. Ale z racji tej że każdy wstawia zdjęcia z północnej części półkuli ja mam zdjęcie z południa z Nowej Zelandii. :) Miejmy nadzieję że następnym razem mi się uda :)

travaglia6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam spory niedosyt... Po pierwszym wieczornym popisie zorzy wróciłem do domu zostawić zmarzniętą żonę. Żona była zawiedziona (efekt zdjęć które pokazują w zasadzie tylko cukierkowo zjawisko). Gdy ponownie wybrałem się za miasto po 21-ej na powitanie po wyjściu z samochodu dostałem 10 min dynamicznej zorzy. Ale gdy doszedłem do miejscówki zdjęciowej zorza zaczęła już tylko blednąć. Po 22:45 zmarznięty postanowiłem wracać. Co działo się później... wiem, trudno - uznałem że zdrowie ważniejsze.

IMG_4247A.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

loki_p - muszę przyznać, że Twoje kadry z tym urokliwym jeziorem i jego otoczeniem w tle są po prostu powalające na kolana! :surprise:

Ja niestety nie mogłem dalej prowadzić obserwacji po godzinie 21:00. Szkoda ale co widziałem to moje, ten jasny filar na zachodzie na zawsze zostanie w mojej pamięci, tak jak parę innych zjawisk które miałem okazję obserwować na przestrzeni lat.

 

Niesamowite zjawisko, szkoda że tak rzadko się u nas zdarza i praktycznie bez uprzedzenia. Gdybym nie zajrzał na forum i nie natknął się na wpis o zorzy w statusach, przesiedziałbym ten wieczór w domu żyjąc w nieświadomości :icon_rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

loki_p - muszę przyznać, że Twoje kadry z tym urokliwym jeziorem i jego otoczeniem w tle są po prostu powalające na kolana! :surprise:

Dzięki. Wczoraj bardzo długo myślałem gdzie by tu jechać. Strasznie się stresowałem, że wybiorę złe miejsce i będzie np. za jasno. Na szczęście się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.