Skocz do zawartości

Zorza Polarna z Polsce - 17.03.2015


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Zorza zawitała także nad Podkarpacie.Dokładnie to okolice Jarosławia.

Byłem taki podekscytowany że zapomniałem wyostrzyć.Kulminacja zjawiska była około północy.

Zdj zrobione o godz 23:58

Nikon D5100+18-55 mm kit ISO 6400 czas naświetlania 20 sekund.

 

 

post-24380-0-23263600-1426709811_thumb.jpg

post-24380-0-73246500-1426709866_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się zastanawiam dlaczego nie widziałem tej zorzy z Krakowa, a powinienem. Obserwowałem z okna mojego mieszkania w bloku który nie jest w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia tej zorzy są nawet z Zakopanego więc z Krakowa powinna być widoczna bez problemu. Może dlatego, że ta zorza nie była jasna. Ale, jak mi ktoś tu pisze, że wziął ja za oświetlenie kościoła, albo jak widzę zdjęcia zorzy z bloku w Gdańsku, gdzie mimo LP ją widać, to oznacza, że była całkiem jasna, to naprawdę się dziwię, że jej nie zauważyłem. :g: Na pocieszenie pozostaje mi oglądanie waszych zdjęć, masakra. ^_^

Edytowane przez Teleskop
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się zastanawiam dlaczego nie widziałem tej zorzy z Krakowa, a powinienem. Obserwowałem z okna mojego mieszkania w bloku który nie jest w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia tej zorzy są nawet z Zakopanego więc z Krakowa powinna być widoczna bez problemu. Może dlatego, że ta zorza nie była jasna. Ale, jak mi ktoś tu pisze, że wziął ja za oświetlenie kościoła, albo jak widzę zdjęcia zorzy z bloku w Gdańsku, gdzie mimo LP ją widać, to oznacza, że była całkiem jasna, to naprawdę się dziwię, że jej nie zauważyłem. :g: Na pocieszenie pozostaje mi oglądanie waszych zdjęć, masakra. ^_^

Nie widziałeś bo może patrzyłeś w złą stronę. Ten najjaśniejszy snop był na południowym-zachodzie. Poza tym blok to jednak miasto a to praktycznie wyklucza obserwacje wizualne zorzy. Może jakbyś robił zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesi też nie próżnowali a ja zostałem ukarany za sceptycyzm. Trzeba było z aparatem ruszyć d... kilkanaście kilometrów za miasto.

Niżej link do Czeskiego Związku Astronomicznego, dział " Najnowsze fotki czytelników", zorze są na górze - stan z dnia 18 marca br.

Jestem zaskoczony wyrazistością zjawiska na tej szerokości geograficznej. Myślałem, że z tym będzie bidnie, nawet w ekspozycjach,

chociaż fotki z Zakopanego dawały dużo nadziei - i nie była ona bezpodstawna...

 

http://www.astro.cz/fotogalerie/ctenarske-fotogalerie/nejnovejsi-fotografie-ctenaru.html

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałeś bo może patrzyłeś w złą stronę. Ten najjaśniejszy snop był na południowym-zachodzie.

Patrzyłem w dobrą stronę, zachód ode mnie w miarę ładnie widać, część zasłania blok ale myślę, że powinienem ją zauważyć. O której godzinie był widoczny ten snop, piszesz o tym koło Wenus?

Poza tym blok to jednak miasto a to praktycznie wyklucza obserwacje wizualne zorzy.

http://astropolis.pl/topic/48505-zorza-polarna-z-polsce-17032015/?p=570321

Kolega z Gdańska udowodnił, że się da. :)

Może jakbyś robił zdjęcie.

Lipa, bo nie miałem czym. Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem w dobrą stronę, zachód ode mnie w miarę ładnie widać, część zasłania blok ale myślę, że powinienem ją zauważyć. O której godzinie był widoczny ten snop, piszesz o tym koło Wenus?

http://astropolis.pl/topic/48505-zorza-polarna-z-polsce-17032015/?p=570321

Kolega z Gdańska udowodnił, że się da. :)

 

Tak, pisze o tym szerokim słupie, który był widoczny powiedzmy koło Wenus. Ten słup na 100% był dostrzegany z miasta. Reszta nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne fotki... zazdroszczę :)

 

Mam prośbę do Robsona... a PW wysłać nie można, bo skrzynkę masz pełną ;)

Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu, żebym użył Twojej fotki zorzy jako zdjęcia profilowego na facebook?

Moje są niewyraźne i blade więc nie bardzo się nadają, a chciałem w jakiś sposób upamiętnić ten dzień... przynajmniej na jakiś czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne fotki... zazdroszczę :)

 

Mam prośbę do Robsona... a PW wysłać nie można, bo skrzynkę masz pełną ;)

Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu, żebym użył Twojej fotki zorzy jako zdjęcia profilowego na facebook?

Moje są niewyraźne i blade więc nie bardzo się nadają, a chciałem w jakiś sposób upamiętnić ten dzień... przynajmniej na jakiś czas :)

Jeśli chcesz, to użyj, nie ma problemu. Już czyszczę skrzynkę :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 18.03.2015 o 12:52, DARK napisał:

Ja pomyliłem ten filar biorąc go za reflektor od pobliskiego lotniska wojskowego. Ale dla spokoju zrobiłem mu zdjęcie.

Mnie też ciekawi fizyczność tego zjawiska które w nie miało sobie podobnych w trakcie trwania całej zorzy

aaa.JPG

 

W dniu 18.03.2015 o 12:58, Dementorin napisał:

Moja ekipa w momencie "rozbłysku" wzięła to za reflektor oświetlający kościół, ale jak przejechaliśmy przez ten lasek to patrzymy a smuga dalej na niebie jest i rośnie wszerz. No to szybko statyw z bagażnika, aparat ustawiony i pstryknąłem kilka zdjęć po 30 sekund naświetlania no i potwierdziło się, że zorza. Już mamy się rozstawiać ale patrzymy w niebo i gwiazda polarna mówi nam że to nawet nie jest północ. Wyciągamy kompas i rzeczywiście. Zachód/północny-zachód. Spakowaliśmy manatki i pojechaliśmy jeszcze dalej od miasta na północ. Mieliśmy teorie że to "odłamek" plazmy z której powstała zorza, który zaleciał znacznie dalej i ustawił się do nas równoleżnikowo. Ciekawe zjawisko.

DSC_8893-MOTION.gif

Tak sobie teraz myślę patrząc na tą animację, że ten filar tak jakby zachodził razem z gwiazdami za horyzont na zachód. A przecież zorza jest dosyć stacjonarna i świeci (teoretycznie) z bieguna, a nie przemieszcza się razem z nieboskłonem i to w sumie z tą samą prędkością.

https://www.crazynauka.pl/zorza-polarna-nad-polska-17-marca-2015/

 

zorza2015-800x533.jpg

 

Słuchajcie, dziś po paru latach od pamiętnej nocy 17 marca 2015 natknąłem się na świeży artykuł na spacedaily.com, który traktuje o "nowym rodzaju" zorzy. Zobaczyłem zdjęcie w artykule i momentalnie skojarzyłem je z tym "filarem" zaobserwowanym przez wielu z Was i sfotografowanym tamtej nocy. Jeśli mam być szczery to nie uważałem wtedy tego "filaru" za zorzę, ponieważ zwyczajnie coś tu nie pasuje. Bardziej przypominało mi to chmurę, no ale kształt i zachowanie też do końca nie wskazuje na chmurę. Dzisiaj po spojrzeniu na ten artykuł zastanawiam się, czy ten obiekt przypadkiem nie jest właśnie tym, o czym tu napisano? Co o tym sądzicie? PS. ależ wtedy się działo, do dziś żałuję, że nie wybrałem się na zlot do Zatomia o dzień wcześniej! :)

 

A to właśnie ten artykuł, o którym piszę:

 

http://www.spacedaily.com/reports/New_kind_of_aurora_is_not_an_aurora_at_all_999.html

 

Nazwali to "STEVE" aurora:

 

Cytat

"Our main conclusion is that STEVE is not an aurora," said Bea Gallardo-Lacourt, a space physicist at the University of Calgary in Canada and lead author of the new study in Geophysical Research Letters, a journal of the American Geophysical Union. "So right now, we know very little about it. And that's the cool thing, because this has been known by photographers for decades. But for the scientists, it's completely unknown."

The study authors have dubbed STEVE a kind of "skyglow," or glowing light in the night sky, that is distinct from the aurora. Studying STEVE can help scientists better understand the upper atmosphere and the processes generating light in the sky, according to the authors.

"This is really interesting because we haven't figured it out and when you get a new problem, it's always exciting," said Joe Borovsky, a space physicist at the Space Science Institute in Los Alamos, New Mexico who was not connected to the new study. "It's like you think you know everything and it turns out you don't."

 

steve-milky-childs-lake-manitoba-canada-

Edytowane przez Alice
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiadomość prywatną i dzięki za post bo mocno mnie to intrygowało na wiele miesięcy po tym zjawisku. Ciekawe czy doczekamy jeszcze takich pokazów w Polsce jak wtedy. :) Oby jak najwięcej i jak najczęściej ale nie za często by nam to nie zbrzydło tak jak brzydnie ludziom w Skandynawii. ;) 

 

Edytowane przez Dementorin
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.