Skocz do zawartości

Zaćmienie Słońca 20.03.2015 - zdjęcia


antwito

Rekomendowane odpowiedzi

A na Wyspach Owczych lało wczoraj, i lało w nocy. Gdy rano dojechaliśmy na miejsce obserwacji przewalały się Cb-ki, z których lał deszcz, do tego wiatr i parę stopni na plusie. Jakieś 1.5 godziny przez zaćmieniem zaczęły się pojawiać nieśmiałe przejaśnienia między chmurami, co dawało jakąś nadzieję. W czasie fazy całkowitej zrobiło się ciemno jak w nocy, niestety niebo było pokryte chmurami, a dziury zmierzające w kierunkun Słońca spóźniły się o zaledwie kilka minut... Jakieś 4 minuty po 3-m kontakcie zrobiłem fotkę głębokiego zaćmienia częściowego. Jakieś 20 minut później rozpogodziło się zupełnie.Obserwowaliśmy wśród ok. tysiąca ludzi, którzy zebrali się na malowniczym płaskowyżu nad Torshavn. No cóż, za siódmym razem jednak nie wyszło do końca, ale Wyspy Owcze i tak warto zobaczyć :)

Aha, jakby coś to teraz pada.

 

 

A było na Faroes jakieś miejsce, gdzie było widać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Jaśle też pogoda dopisała :D zero chmurek ideał, choć z rana o 8:00 mgły takie, że nic nie widać.

A oto co uwieczniłem :) ostatnie to 2 gify.

początek spektaklu godz. 9:45 - 12:05 zeszedł z tarczy.

Sprzet: Synta 8, canon 300d, filtr ND5.0 oraz filtr planetarny żółty GSO.

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

zaćmienie 2.gif

Zaćmienie.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda podczas zaćmienia 100%, na dysku 150GB materiału, będę chyba obrabiał do końca roku :)

Na razie na szybko jedno z ujęć

 

attachicon.gifSUN 15-03-20 10-28-44_FINAL1C.jpg attachicon.gifSUN 15-03-20 10-28-44_FINAL1CR.jpg

 

 

 

 

Ale czad ! Wspaniałe :) Cierpliwości w obróbce życzę i czekamy na finalny filmik !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciechanów na posterunku.

Pogoda dopisała wyśmienicie i mogłem przeprowadzić udane obserwacje. Zorganizowałem mały pokaz przed firmą i skorzystało z niego ok. 25 chętnych - patrząc na zmianę przez teleskop, szkiełka spawalnicze i przygotowaną wcześniej "kamerę obskurną". Wiele osób po raz pierwszy zetknęło się ze świadomą obserwacją zaćmienia i możliwością dokonania tego przez teleskop. Najwięcej czasu zajęło mi nieustanne tłumaczenie że trzymanie ręką za okular nie jest wskazane i to nie ze względu na możliwość urwania tegoż a na wprowadzane drgania zakłócające obserwację - pewna część była w stanie to zrozumieć, wyciąg jakoś to wytrzymał a wszyscy byli pod wrażeniem piękna zjawiska.

Ledwo udało mi się dopchać do zrobienia kilku pamiątkowych fotek. Projekcja afokalna, MAK 150/1800, komórka 5Mpx, Vixen PL40mm.

Zdjęcie085_F.jpg

Zdjęcie092_F.jpg

Zdjęcie095_F.jpg

Zdjęcie090_F.jpg

Gratuluję udanych fotek, te z przelatującymi ptakami wymiatają. :Salut:

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda podczas zaćmienia 100%, na dysku 150GB materiału, będę chyba obrabiał do końca roku :)

Na razie na szybko jedno z ujęć

Rewelacja! Mógłbyś podać, ile klatek i ile czasu nagrywałeś oraz użyty sprzęt? Chętnie porównałbym ze swoim z Coronado 60 mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.