Jump to content
antwito

Zaćmienie Słońca 20.03.2015 - zdjęcia

Recommended Posts

:dobrze: Przepraszam najmocniej ale czy te struktury na powierzchni Księżyca zarejestrowały sie na zdjęciu gdy je robiono czy dodano potem, żeby ułatwić interpretację - odgadywanie - co skutkuje nierównościami "rantu"

Pytam tym bardziej, że temat tych "gór" interesuje nie tylko mnie (jak widać)

http://astropolis.pl/topic/48549-moje-czesciowe-zacmienie-slonca-20150320/?do=findComment&comment=571320

i dlatego to zdjęcie wydaje się niesamowicie cenne!

Pozdrawiam

EDIT

@Naski

Dzięki za odowiedź

:) Ja kotów nie widzialem ale ISS na tle zaćmienia tak (APOD), chociaż pewnie nawiązywałeś do znanego dowcipu .... o czarnym kocie co spada z ISS i przelatuje drogę pilotom samolotu co zmusza ich do pewnej czynności odczarowującej - śmiesznej (przez lewe ramię). Twoje pytanie trochę przypomina mi moje pytanie w astrochacie (na dole) czy da się fotografować księżyc w nowiu (jak DS-y na długie czasy?)

Edited by ekolog

Oczywiście dodane ..., trochę pozazdrościłem , tych pięknych ptaków przelatujących podczas zaćmienia, kotów , samolotów ... nie zauważyłem takiej fotografii, stąd ten pomysł . Z drugiej strony zastanawiałem się czy można by coś takiego wykonać ?

• Like 1

Oczywiście dodane ..., trochę pozazdrościłem , tych pięknych ptaków przelatujących podczas zaćmienia, kotów , samolotów ... nie zauważyłem takiej fotografii, stąd ten pomysł . Z drugiej strony zastanawiałem się czy można by coś takiego wykonać ?

No tak, ale poza walorami właściwymi dla fotomontażu udowodniłeś, że Srebrny Glob porusza się po swojej orbicie ustawiony swoją osią obrotu równolegle do kierunku ruchu, bo południową część Słońca zestawiłeś ze wschodnią krawędzią Księżyca. Nie ma tam odpowiedniości formacji brzegowych i profilu zaćmienia. W tym wątku, jeśli zechcesz poszukać, znajdziesz odpowiedź, skąd w rzeczywistości taki profil zaćmienia się wziął i jak nasz satelita był ustawiony względem Słońca.

Poszukując fotek w necie można stwierdzić że niedawne zaćmienie Słońca wywołało wielkie poruszenie i wprost masową mobilizację fotografujących nie tylko w Polsce ale i całej Europie.

Garść, moim zdaniem ciekawszych przykładów.

ODJAZD. solareclipse04670976epa2003lead.jpg

. http://www.thestar.com.my/News/World/2015/03/20/Magical-views-from-top-of-the-world-for-solar-eclipse/

ODLOT. 1f7b1b4867c35dcce5d06f5f3f9e1e44.jpg

. http://creu.ru/14-luchshih-fotografij-solnechnogo-zatmeniya-22457/

CZAD. mid-totality-solar-eclipse-flight-rao-march-2015.jpg

. http://www.space.com/28886-total-solar-eclipse-2015-airplane-view.html

i WYKOP. eclipse-iss-20150320.jpg

. http://blogs.elcorreo.com/el-navegante/2015/03/20/thierry-legault-transito-de-la-iss-durante-el-eclipse-parcial/

Tylko pogratulować szczęścia i oka.

• Like 9

Zaćmienie focone z Hofn (Islandia) o fazie maksymalnej 99.6%.

Nikon D810 + Nikkor 4/300 PF + TC2.0x

Arku,

widziałem zdjęcia bez filtra z tej właśnie fazy z Islandii gdzie widać było już delikatną koronę i protuberancje. Udało Ci się dostrzedź / sfotografować coś podobnego ?

Witam! Więc wywołałem na razie pojedyncze klatki z seeingiem mogło być lepiej ale było jak było a było pięknie :) Pozdrawiam

_IMG6080.jpg

_IMG6077.JPG

_IMG6074..jpg

_IMG6075.jpg

• Like 4

Zaćmienie focone z Hofn (Islandia) o fazie maksymalnej 99.6%.

Rety, to dopiero musi pozostawić niedosyt :)

• Like 1

Niedosytu nie było, bo i tak było niesamowicie. Po pierwsze, szansa na pogodę była tak mała, iż fakt że mieliśmy całkowicie bezchmurne niebo od początku do końca uznaliśmy za cud dostatecznie duży, żeby nie było żadnego niedosytu. Po drugie, i tak było niesamowicie. Zrobił się złoty półmrok, pięknie rozbłysła Wenus. Ponieważ źródło światła było prawie punktowe, wszystkie zafalowania powietrza rzucały cienie. W efekcie cały krajobraz falował. Wrażenia i tak były więc lepsze niż z zaćmienia obrączkowego.

Korony nie widzieliśmy - było jednak za jasno. Jadąc 30-40 km na NE od Hofn faza wynosiła tam 99.7% więc może tam widzieli. Baliśmy się ruszyć z Hofn, bo kilka stopni pod Słońcem były chmury i obawialiśmy się, że jak się do nich zbliżymy to zasłonią nam Słońce.

Ogólne wrażenia z wyprawy bardzo pozytywne. Wyjeżdżając nastawialiśmy się na trzy cele: zorze, zaćmienie i krajobrazy. Wszystko dopisało idealnie. Zorze i zaćmienie już pokazywałem. Jak chcecie zobaczyć widoczki zapraszam tutaj: http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=27014

Swoją drogą nie polecam Islandii w wakacje. Zamiast robić zdjęcia będziecie się przepychać z turystami. Teraz był low season, a i tak było trudno zrobić zdjęcie bez jakiegoś Chińczyka lub Japończyka w kadrze...

• Like 3

Arku, trochę ściemniasz :P

Wyście mieli prawdopodobnie lokalny wysoki sezon, z powodu zaćmienia. Owszem, turystyczne miejscówki na Islandii są latem oblegane, ale bardzo byś się zdziwił, jak to wygląda dalej od Reykjaviku (tzw. Golden Circle) oraz za wyjątkiem tych kilku zaledwie najgłośniejszych, a łatwo dostępnych atrakcji na wybrzeżu, które odwiedziliście (w stylu Jokulsarlon itp.), gdzie walą tłumy w autokarach i nieco mniejsze w autach osobowych. Poza nimi, jak na nasze standardy turystyczne, jest pustka.

Do tego wszystkiego dodaj fakt, że o tej porze roku, w której byliście, dostępne są tylko te właśnie "kultowe" miejsca, bo gdzie indziej nie da się dojechać lub jest to bardzo trudne, nawet mając auto 4x4. Część z tych "must see" jest warta uwagi, wręcz obowiązkowa, niektóre niestety są mocno przereklamowane lub po prostu chała wymyślona na potrzeby przemysłu turystycznego (jak ten nieszczęsny most niby między Ameryką a Europą).

"Prawdziwa" Islandia wygląda nieco inaczej, w każdym razie tłoku tam nie ma... Wreszcie trzeba pamiętać, że tak jak wszędzie indziej, ów ruch w popularnych miejscówkach generują głównie ludzie i grupy, którzy na Islandię wpadają na tydzień, a bywa, że i na mniej. Z punktu widzenia poważniejszej eksploracji wyspy jest to strzał w stopę. Nie zobaczą połowy tego, co Islandia oferuje. Po prostu dotarcie do sporej liczby ciekawych miejsc zajmuje sporo czasu, a niektóre z nich są dostępne tylko latem i to nie na samym początku tegoż (zmienny termin otwarcia dróg 4x4 w interiorze).

Z resztą, sam widziałeś, jak to wygląda poza tymi najbardziej turystycznymi spotami. Inna rzecz, że Islandia robi się coraz bardziej popularna.

Aha, jakby ktoś chciał połączyć efektywne zwiedzanie Islandii np. z zorza polarną, to oprócz wiosennego jest jeszcze termin przełom sierpnia/września. Z pogodą może być różnie, bo zbliża się w tedy okres sztormów, ale generalnie warunki podróżowania są dobre. Przejezdne są lokalne drogi oraz szlaki w interiorze, na wiosnę będące pod śniegiem. No i ludzi już nie wiele. A, jeszcze: północ wyspy ma statystycznie lepszą pogodę niż południe i zachód, choć akurat w czasie zaćmienia ta reguła się nie sprawdzała zdecydowanie (patrzyłem na meteo 20.03) Pozdrawiam

-J. (3x na Islandii i wybierający się tam po raz 4-ty :lol: )

Edited by Jarek

Ja porównuję np. do Lofotów. Miejscówki wcale nie gorsze niż na Islandii, a cicho, spokojnie i turystów poza wakacjami praktycznie brak.

Poza tym nie byliśmy tylko w okolicach Reykjaviku.

Arku, nie chcę robić off-topu, a temat rzeka, więc w razie czego na priva zapraszam (do wszystkich). W każdym razie pro publico bono napiszę, że ogólnie wyjazd turystyczny na Islandię na krótko i poza sezonem letnim to duży błąd. Z perspektywy Waszego wyjazdu (wybrany fragment wyspy optymalnie do specyficznego celu, b. krótkiego pobytu i pory roku) nie jest to po prostu widoczne, bo nie koliduje z jego założeniami. Tylko tyle.

Pozdrawiam

-J.

To jeszcze moje na 10 dni po.

sekwencja1 (kopia).png

Edited by Miszuda
  • Like 3

To jeszcze składanka ode mnie:

sloneczko_1.jpg

Samsung NX1100 + Sonnar 135mm + ND 5.0

• Like 7

20 03 2015, 11:28:32 - 12:00:09 , Warszawa-Wesoła , filtr mylarowy , szukacz 7x50 + Barlow2x , Ir-Pass, ASI120MM.

6be7dd6b74dba300.png

c3cb65ae9a77d429.gif

Edited by astrokosmo
  • Like 4

Podsyłam kilka zdjęć z TSE w Torshavn ( Wyspy Owcze ). Udało mi się zarejestrowaćarrow-10x10.png ostatnie 18 sekund fazy całkowitej ( korona słoneczna, perła Baylle,go ). Potem ponownie nadciągnęły gęste chmury , by po 20 minutach odsłonić fazę częściową. Pozdrawiam.

Nie załamuj mnie. Ja też obserwowałem w Torshavn, ale 1.5 km od wybrzeża i przez grube chmury nie widzialem nawet śladu fazy całkowitej. Farciaż!

PS Skąd dokładnie obserwowałeś?

Ponieważ źródło światła było prawie punktowe, wszystkie zafalowania powietrza rzucały cienie. W efekcie cały krajobraz falował.

Arku, czy sfotografowaliście te pasma cieni (shadow bands)? Zjawisko jest znane od dawna, ale wciąż jest bardzo mało jego zdjęć. Widziałem pasma cieni w Turcji na białej ścianie tuż przed i po fazie całkowitej. Nieziemsko to wyglądało.

Zdjąłem wczoraj camere obscurę i okazuje się że i na niej udało się zarejestrować ślad zaćmienia

30XII - 10IV.jpg

• Like 9

Zdjąłem wczoraj camere obscurę i okazuje się że i na niej udało się zarejestrować ślad zaćmienia

takiego zdjęcia zaćmienia to jeszcze nie widziałem!

• Like 1