Skocz do zawartości

Plama na oku :(


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Zjazd masz co dwa tygodnie a wzrok tylko jeden na całe życie. Wal prywatnie od razu, przynajmniej będziesz wiedział na czym stoisz. Miałem sytuację "podobną" z uchem z dnia na dzień tracę słuch w jednym. Wizyta u lekarza ogólnego antybiotyk.... skierownie do laryngologa miesiąc czekania pół głuchy wbiłem się wcześniej, jakieś badania "no nie wiele można zrobić". Myślałem że biedną kobiecinę tam rozniosę, tego samego dnia zacząłem załatwiać wszystko prywatnie leki ponad 2k słuch odzyskałem całkowicie nie ma żadnych śladów. Nie mam zamiarów porównywać tych dwóch przypadków ale już wiem że jakikolwiek ubytek w zmysłach takich jak wzrok, słuch "upośledzi" Cię na całe życie. Tym bardziej że jako miłośnik astronomii sam wiesz ile oczy dla Ciebie znaczą.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem w lustro na moje oko. Zauważyłem pokrwawienie u dołu tęczówki. Jutro się zwolnię z wykładów i idę do szpitala. I mam takie trochę nowe objawy, jak mam tą mgiełkę,to w środku mi tak jak pulsuje.

Możesz mieć problem z siatkówką, więc tutaj czas bardzo mocno się liczy...

 

P.S. sorry za "lubię" powinno być właściwie nie lubię ;)

Edytowane przez Szymek_O
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u okulisty. Dowiedziałem się, że za ciekawie to to nie jest. Mam lekko uszkodzone oko, a dokładniej tzw. żółtą plamkę, która odpowiada za dobry wzrok. Pokazywała mi nawet na komputerze. Okulistka mówiła mi, że jest szansa, że może pozostać tak jakby blizna nawet do końca życia. Przepisała mi lek i krople, zobaczymy co z tego będzie, jeszcze się muszę w środę zgłosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś program o oszustach co twierdzą że nic nie jedzą a jedynym ich pokarmem jest patrzenie się jak najdłużej w Słońce o wschodzie i zachodzie. Oczywiście okazało się że główny guru podjada aż miło a naiwnych uprawiających ten głupi kult czekało jedynie właśnie powypalanie plamek żółtych w oczach.

 

 

Oby Ci McGoris minęło, tego Ci życzymy z całego serca :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Szkoda, że coś nie zadziałało tak jak powinno i ucierpiało oko. Życie niestety jest czasem wredne.

 

Mam możliwość profesjonalnego zbadania jak zmieniają się właściwości folii Baadrea wraz z upływem lat o ile dostanę od Was próbki (stare folie).

 

Pozdrawiam i Autorowi watku życzę powrotu do zdrowia.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie chodzi tutaj, że "coś nie zadziałało".

http://astropolis.pl/topic/48453-filtry-do-obserwacji-slonca-mini-poradnik/?p=571309

Odradzam kategorycznie takich eksperymentów. Skończyć się może utratą wzroku lub poważnym uszkodzeniem !

Obserwacje przez folię nawet nową, nie zabezpiecza naszego wzroku w 100%. Nawet nowa potrafi mieć ubytki.

 

Takie badanie folii, było by bardzo ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGoris, dasz radę opisać, w jaki sposób obserwowałeś Słońce? Nieprawdopodobne jest, aby takie coś powstało od obserwacji ze sprawną folią przez teleskop. Życzę pełnego powrotu do zdrowia!

no chyba że chodzi o ten nadmiar ultrafioletu, ale naświatlanie musiałoby trwać dosyć długo?

coś podobnego zdarzało się przecież alpinistom i zdobywcom biegunów mimo że nie patrzyli na słońce, bo śnieg odbija o wiele więcej ultrafioletu (i w ogóle światła) niż nasze typowe otoczenie.

 

uszkodzenie folii jest o tyle kiepskim wytłumaczeniem, że jeżeli jest dziura wystarczająco duża żeby zaszkodzić, to powinna być też wystarczająco duża żeby zauważyć że obraz jest zbyt jasny. nikt przecież nie chce sie torturować i patrzeć na obraz który wywołuje nieprzyjemne wrażenia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie kazdy ma inne oczy i jedne sa bardziej wrazliwe, a inne mniej, ale bez przesady, zeby u jednego dluga obserwacja sprawną folią miala takie powazne konsekwencje, podczas, gdy u innego nie bedzie miala zadnego wplywu. Dlatego jestem zdania, ze cos musialo pojsc nie tak.

 

Ale faktycznie uszkodzenie folii powinno dawac jakies przeslanki w czasie obserwacji, dlatego tez ta sytuacja jest bardzo dziwna.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o taką dziurkę to zgoda (ona "rozpościera" swiatło, które przepuszcza, na cały obraz Słońca tworzony na dnie oka oraz zwiększy ekspozycję na bliskie UV i podczerwień proporcjonalnie do zwiększenia ekspozycji na "widzialne") ale Ty chyba rozpatrujesz tylko teleskopowe lub przyzwoite lornetkowe powiększenia?

Jeśli jednak McGoris obserowował długo gołym okiem czyli w powiększeniu 1x to sprawę chyba trzeba przeanalizować geometrycznie (co do wydarzeń na dnie oka - tu już na mnejszym obszarze) ponownie? Nie powiem że to całkowicie zmienia sytuację ale trochę tak.

 

Wydaje mi się, że w słabszym filtowaniu UV (i też bilskiej podczerwieni) tej folii tkwi klucz przy założeniu, że McGoris przez prawie cały czas tego długiego zaćmienia się wpatrywał w to Słońce.

Oczywiście nowsza pewnie lepsza. Weź jeszcze pod uwagę Szuu, że, niestety, nawet jeśli obraz Słońca był już przesadnie mocny to mogło nastąpić jakieś "przywyczajenie" się patrzącego do tej trochę dyskomfortowej sytuacji w obliczu TAKIEGO HISTORYCZNEGO WYDARZENIA W POLSCE.

 

Niemniej nawet, jeśli McGoris nie zignorował i dobrze "odczytywał" jasność w promieniach widzialnych to pozostaje zarzut wynikajacy z wykresów, które zamieściłeś w wątku linkowanym tu wyżej. a dokładniej tutaj:

 

http://astropolis.pl/topic/48453-filtry-do-obserwacji-slonca-mini-poradnik/page-6?do=findComment&comment=571074

 

i dlatego ja bym nikomu nie polecał (póki co) wielominutowego korzystania z tej folii.

 

Pewnie skończy się na tym, że po tej tu dyskusji, o której oni w końcu jakoś się dowiedzą, dystrybutorzy tej folii zaczną pisać, żeby krótko patrzeć albo zaczną na nią coś napylać dodatkowo (anty UV i anty IR) i zalecać używanie przez max rok po zakupie?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na naszym forum lekarskim był jeden człowiek również z podobnymi dolegliwościami, ale po patrzeniu gołym okiem :fool: . Niezła okulistka napisała coś takiego "Prawdopodobnie ma surowicze zapalenie centralnej części siatkówki, u ludzi młodych mija samoistnie, gdyby z każdym dniem nie było lepiej (a już powinno być) to pilnie konsultacja, angiografia i być może laserowanie, a przynajmniej fachowa obserwacja. I jak tu wierzyć w inteligencję narodu????? Było mówione, że nie gapić się gołym okiem? Było. Samodzielnie nic się nie da zastosować." Oby to było przejściowe, powodzenia.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.