Skocz do zawartości

Robię lustro 150/1500 mini ankieta


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

W środę z ASTROKRAK dostanę zestaw do samodzielnego wykonania lustra :D

W piątek jadę do obserwatorium we Włcoławku na konsultacji i podstawy szlifowania,

a w sobotę ruszam pełną parą.

 

Jako że się z takim czymś nie spotkałem, występuję z możiwością wypisywania kolejnych etapów, razem ze zdjęciami, robienia lustra przez kogoś kto tego wcześniej nie robił.

 

Jako że jestem total AMATOR w czymś takim, każdy kto pierwszy raz będzie wykonywał samemu lustro będzie mógł uczyć się na cudzych błędach.

 

Proszę o poparcie ASTROspołeczeństwa i na forum będę szczegółowo opisywał moje poczynania z lustrem.

 

PISZCZE CO O TYM MYŚLICIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę z ASTROKRAK dostanę zestaw do samodzielnego wykonania lustra :D  

W piątek jadę do obserwatorium we Włcoławku na konsultacji i podstawy szlifowania,  

a w sobotę ruszam pełną parą.

 

Jako że się z takim czymś nie spotkałem, występuję z możiwością wypisywania kolejnych etapów, razem ze zdjęciami, robienia lustra przez kogoś kto tego wcześniej nie robił.  

 

Jako że jestem total AMATOR w czymś takim, każdy kto pierwszy raz będzie wykonywał samemu lustro będzie mógł uczyć się na cudzych błędach.

 

Proszę o poparcie ASTROspołeczeństwa i na forum będę szczegółowo opisywał moje poczynania z lustrem.

 

PISZCZE CO O TYM MYŚLICIE.

 

W którą srodę ? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem total AMATOR w czymś takim, każdy kto pierwszy raz będzie wykonywał samemu lustro będzie mógł uczyć się na cudzych błędach.

 

Proszę o poparcie ASTROspołeczeństwa i na forum będę szczegółowo opisywał moje poczynania z lustrem.

 

PISZCZE CO O TYM MYŚLICIE.

 

Pomysł dobry, umieść swój "dziennik pracy twórczej" :) w osobnym wątku w dziale ATM, to może być ciekawe. Sam może też kiedyś będę robił zwierciadło tego typu, więc warto byłoby wiedzieć, co można zeps...^H^H^H^H^H zdziałać :)

 

Aha, i piszczeć nie będę, moge co najwyżej coś napisać :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którą srodę ?

środa 11 serpień 2004r

piątek 13 sierpień 2004r :shock:

sobota 14 sierpień 2004r :salu:

 

[ Add: Wto 10 Sie, 2004 ]

Pomysł dobry, umieść swój "dziennik pracy twórczej"  w osobnym wątku w dziale ATM

 

Dziale ATM :?: :?: :?: gdzie takie coś jest :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziale ATM    gdzie takie coś jest  

 

Marchewka jest dobra na wzrok :shock:

...dlaczego :?:

A widziałeś kiedyś królika w okularach :?:

:mrgreen:

Odrobina dobrych chęci i wysiłku

 

pozdrawiam

 

[ Add: 10 Sie 2004 12:37 ]

A tak poza tym

 

Wszystkiego Najlepszego z okazji urodzin

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro-Forum.org Strona Główna -> Astro-Forum.org - kategorie główne -> Sprzęt obserwacyjny -> Warsztaty ATM :?: :?: :?:

 

Takie małe literki :oops:

 

Piszcie dalej i komentujcie do soboty

 

[ Add: Wto 10 Sie, 2004 ]

SKŁADAM OBIETNICĘ :D

 

PO UKOŃCZENIU TELESKOPU WYDRUKUJE NA TUBUSIE LOGO astroFORUM :salu:

 

Jako głównego pomocnika i inspiratora :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie policzysz proszki , krazek , matryca , polerownik , aluminizacje i ewentualnie figuryzacje to oszczednosci niewiele . Gdy bedziesz to wszystko robil na podworku to dojda rysy . W/g mnie kazdy co robi pierwsze lustro to cos tam schrzani . Ja ze swojego bylem dumny do aluminizacji . Ona pokazala rysy , nie do konca spolerowane brzegi . Czasem bywa , ze wychodza wzery po grubszych proszkach . Robienie lustra wymaga praktyki . Najkrociej proszkiem 40 , reszte ok 80 . Potem po kilka godzin kazdym z następnych numeracji . I caly czas z ta mysla , ze aktualnie uzywany proszek musi zetrzec wszystkie wzery po poprzednimm proszku . Powodzenia 8)

 

[ Add: Wto 10 Sie, 2004 ]

Przepraszam - dawno po czasie . Jak wyszlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem Kupiłem wszystko w ASTROKRAKU i za zestaw zapłaciłem 195zł a nowe lustro kosztuje około 600-700zł

i co nie opłaca się. 8)

 

A całość będzie doglądana przez człowiek który zrobił już nie jedno lutro w życiu.

Więc jest nadzielja że może uda mi się je zrobić :D

 

Zbig tematem nie była opłacalnośc tego czynu tylko czy opłaca się robić opis samodzielnego wykonania lustra przez Amatora :!: :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zabawa jest przednia . Zona do dzisiaj mi to wypomina . Chodzil wkolo beczki i swiata za wyjatkiem lustra nie widzial .Wydaje mi sie ,ze przy robieniu lustra jest tyle problemow ,ze nie wszystkie napotkasz . Przynajmniej dobrze by bylo . Opis pracy i problemow przy lustrze na pewno warto zrobic . Boje sie tylko , ze gdy tak jak mnie wydawalo sie ,ze praca dala super efekt to zawsze cos nie tak . Choc kilka rys ,czy slaby mat na brzegach nie przeszkadzają . Dobrze zeby ktos opisal jak zauwazyl wczesniej te felery i na co zwrocic uwage . Mnie lustro z pyrexu samodzielnie szlifowane , polerowane i " figuryzowane do sfery " 235/1300 lacznie z parabolizacja i aluminizacja w pierwszym stopniu utwardzenia kosztowalo 550zl . Nie za bardzo przylozylem sie do figuryzacji bo i tak mialo byc parabolizowane .Niestety kilka miesiecy czekam na zamowiona tube bo z rury kanalizacyjnej za ciezka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczta mozna przeslac . O ile to twoje pierwsze lustro to polecilbym aluminizacje i tylko 1 stopien utwardzenia . Jest to tanie i nie zal . Mnie tak zrobiane sprawuje sie dobrze .

http://teleskopy.webpark.pl/ . Zawsze nsp. razem mozna bardziej utwardzic . Mokra flanela moge lustro czyscic wczesniej splukane woda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nuz fukolta uzywa sie sporadycznie i malo kto bedzie sie chwalil jego wygladem .

Aluminizacja lustra tej srednicy od ok 30 do 300 zl . Najtaniej w pierwszym stopniu utwardzenia najdrozej w Ż. . Srednia to pozostali . Pisales ,ze robisz pod okiem fachowca . Pomysl z domkiem z dioda jest w/g mnie wart zastosowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie opóźnienie :Cry:

Zestaw gdzieś się zapodział :( Nie wiadomo czy został wysłany.

:evil: :evil: :evil:

Wakacjie miną a zestawu nie ma. Do rozpoczęcia prac trzeba poczekaćdo następnego piątku :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestes za impulsywny by Ci lustro zadawalajaco wyszlo . Lepiej kup gotowe .

 

Lustro 235/1300 tak na prawde do konca nie bylo sfiguryzowane na sfere . Brzegi mialo bardziej spolerowane . W/g moich pomiarow ogniskowa byla dluzsza o 0,7 mm . Parabolizujac nalezalo jeszcze ja wydluzyc . Fachwiec z Krakowa stwierdzil hiperboloide .

Dlatego nie polecam pomiarow ilosciowych lustra byle jakim sprzetem . Czlowiek sie narobi a nic z tego nie wyjdzie .

Znajomy pokazal mi swoja tube z takim lustrem . Strasznie ciezka z 30 cm rury PCV. Konstrukcja azurowa pewnie jest najlzejsza , ale lustro sie brudzi . Dlatego rura z aluminium .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie opóźnienie :Cry:  

Zestaw gdzieś się zapodział :(  Nie wiadomo czy został wysłany.

:evil:  :evil:  :evil:  

Wakacjie miną a zestawu nie ma. Do rozpoczęcia prac trzeba poczekaćdo następnego piątku :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:

 

A miała być środa :salu:

 

A za impulsywny jest a to dobrze nie wróży tak pracochłonnemu zadaniu :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.