Skocz do zawartości

Łzy Św. Wawrzyńca - rekord


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

W noc wigilijną maksimum Perseidów padł rekord w ilości zarejestrowanych meteorów w stacji PFN w Poznaniu. Jedna kamera zarejestrowała 35 meteorków z czego 25 Perseidów. Szykuje się niezłe widowisko. 100 perseidów na godzinę w maksimum jest chyba gwarantowane, a niektórzy prognozują nawet do 1000. Zachęcam do obserwacji tym bardziej, że pogoda jest niezła, Księżyc nie będzie przeszkadzał, a maksimum jest przewidywane w pierwszej połowie nocy. Na zachętę dwa Perseidy z dzisiejszej nocy pole widzenia kamery 66x55 stopnia.

230501.JPG

 

214211.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wiadomość :salu:

wczoraj steroryzowałem "dziadka" :lol:

jedziemy z aparatami w ciemne miejsce robić zdjęcia

 

A tak z innej beczki;

kiedy to maximum :?:

Adam pisał że 11 o 22:54 a Astronet pisze inaczej

http://news.astronet.pl/news.cgi?4248

:?: :?: :roll:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście zrobiłem mały falstart. Najlepiej jak zacytuję ze strony PKiM

 

"W miejscu spotkania z materiałem wyrzuconym z komety w 1992 roku Ziemia znajdzie się 11 sierpnia o godzinie 22:54 naszego czasu. Jest to moment idealny dla obserwatorów w Polsce, bo o tej porze panuje już noc, a radiant roju wznosi się już 35 stopni nad horyzontem. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał też Księżyc, który w tym momencie jest po ostatniej kwadrze i wschodzi dopiero 39 minut po północy.

 

Wybuch powinien potrwać około 40 minut (szerokość połówkowa maksimum) i jego moc jest bardzo niepewna. Autorzy podają zakres od 100 do 1000 meteorów na godzinę. Ze względu na to, że Ziemia spotka się z bardzo młodym materiałem, będziemy mieli okazję obserwować dużo słabych zjawisk. Autorzy spodziewany wybuch porównują z sytuacją jaka zaistniała w roku 2000, kiedy to mający 66 lat ślad wyrzucony z komety 55P/Tempel-Tuttle przeszedł w odległości 0.0012 jednostki astronomicznej od Ziemi. Autorzy założyli przy tym, że ponieważ kometa 109P/Swift-Tuttle ma jasność absolutną o 4-4.5 mag większą niż 55P/Tempel-Tuttle, to emituje około 10 razy więcej pyłu. Dało to najlepsze oszacowanie aktywności w wybuchu na ZHR=400.

 

To nie koniec dobrych wiadomości. Gdy cząstki wyrzucone z komety Switf-Tuttle będą zbliżać w bieżącym roku do orbity Ziemi i Słońca, będą silnie odczuwać wpływ grawitacyjny Jowisza. Przez to stary strumień cząstek, który daje standardowe maksimum aktywności obserwowane 12 sierpnia, przetnie się z płaszczyzną ekpliptyki o 0.01 jednostki astronomicznej bliżej Słońca niż zwykle. To ma spowodować, że zwyczajowe maksimum także ma być wyraźnie wyższe niż normalnie. Niestety moment wystąpienia tego standardowego maksimum przypada na godziny 13:00-15:20 naszego czasu dnia 12 sierpnia, a więc w czasie, kiedy w Polsce panuje dzień."

 

Chyba nawet wiem jaka strona www wprowadziła mnie w błąd. Strona kolegi Mariusza.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek nie ma tego złego ;) Zdjecia super!!!

Mam pytanie techniczne. Bolid jest składany z kilku klatek ?? (Bo o ile dobrze pamietam rozmowe w bieszczadach to z takim zestawem nie musisz już mieć wiatraczka przed obiektywem ?)

Jeśli tak to jaki zasięg gwiazdowy ma jedna klatka ??

I jaki jest czas jej naświetlania ??

 

pozdrawiam

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera "czyta" z prędkością 1/50 sek. Rejestruje się z prędkością 1/25sek. W przypadku niektórych magnetowidów można rejestrować półobrazy z prędkością 1/50sek. Przerwy pomiędzy śladami meteoru pojawiają się wtedy kiedy mamy do czynienia z szybkimi zjawiskami i komputer albo magnetowid nie nadąża z rejestracją. W przypadku zjawisk olnych mamy praktycznie ciągłość linii. Zasięg gwiazdowy zależy od wielu czynników (tak jak wizualny). W przypadku kamer z obiektywami 4mm. Takich używamy w stacjach bolidowych. W pogodną zimową noc zasięg w mieście i poza miastem to 4mag. W Ostrowiku i Złotokłosie część kamer pracuje z obiektywami 8mm i tam zasięg w sprzyjających warunkach osiąga chyba 6mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam ochotnikow na wyprawe obserwacyjna Perseidow (dzisiaj tj.11 sierp)...lezaczki, cieple ubranka i cala noc zliczen meteorkow :lol:

Juz wstepny trening mam za soba, tej nocy tj.z 10/11 sierp, w ciagu 3 godzin zanotowalem 45 zjawisk, w tym jakies 10 "sporadykow".

Tak mysle, zeby pojechac gdzies niedaleko wroclawia - jakies 20km za granica miasta. Wroclawska ekipa na nogi!!! :salu:

jakby co to kontakt na gg czy w inny sposob:-)

Pozdrowka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieekna nocka.. preludium do dzisiejszego spektaklu :)

Widok nad ranem byl wspanialy..Lekko jasniejace juz niebo, Ksiezyc ze swiatlem popielatym, Wenus, plejady, a miedzy tym wszystkim co chwile rozblyskiwaly perseidy :) Shutter tlukl fotki dokad mu sie klisze nie skonczyly ;)

 

Pozdrawiam

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Grzesiek to sie nie dogadaliśmy.

 

Ja próbowałem kogoś wyciągnąć pod miasto ale nikt nie chciał wiec obserwowałem od Piotra z ogrodu a tam sa mocno słabe warunki do obserwacji tej częsći nieba (Perseusz pomiedzy lampami ulicznymi :( ) tak ze dzisiaj wybywam gdzies za miastro choćby na rowerze.

 

zaraz zadzownie i pogadamy

 

pozdrawiam

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze sie nie dogadalismy; szukalem kogos na necie, ale niestety nie znalazlem nikogo zywego;

Dzisiaj koniecznie trzeba pojechac, mam nadzieje, ze wywieje gdzies te chmurki wysokie.

Wczoraj piekny spektatkl byl, dobre kilka meterorow jasniejszych niz 0mag, w tym jeden jasnosci ok.-2.5 (nie jestem pewien co do jasnosci, akurat lookalem w inna strone), ale smuga po nim utrzymywala sie przez 8 sek :shock:

DaVe jakby co to mam nowy numer: 607282362 ; no i koniecznie musisz cos pofofcic :lol:

Pozdrowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyjechalem daleko za miasta i wioski, i Perseidy ladnie lataly. Szczegolnie jeden. Wlasciwie nie widzialem go bezposrednio, tylko jasne odbicie na lakierze samochodu. Popatrzylem w niebo i dokladnie nad glowa zobaczylem swiecacy slad, ktory utrzymywal sie dobre 10 sek (golym okiem, przez lorn. duzo dluzej). Meteor musial miec co najmniej -3, a moze i -5 mag. Niestety im dalej w noc, tym mniej latalo, takie przynajmniej odnioslem wrazenie. Jak sie ok. 3 nad ranem polozylem na polu, zeby odpoczac od gapienia sie w telskop, to lataly same slabe, i to tylko raz na pare minut...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy padł jeszcze jeden rekord w stacji PFN w Poznaniu. Pracuje pięć kamer. Meteorki sypią jako tako w przerwach pomiędzy chmurami. W samo maksimum miałem praktycznie same chmury. Później się trochę przejaśniło. Materiału do obrabiania będzie wiele godzin nagrań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A więc to było maksimum Perseidów... Czas: noc z 12/13 sierpnia Miejsce: trawers Vf. Mihailecul, biwak 1.5h drogi od Vf. Farcau [Karpaty Marmaroskie, Rumunia], jakieś 1600m npm, b. ładne niebo, M31 wyrażnie dostrzegalna gołym okiem. Cała masa jasnych meteorów, dużo ze śladem, w większości Perseidy [kierunek wskazywał na radiant]. Nie prowadziłem dokładnej obserwacji, zajęty głownie ogladem nieba przez lornetkę i pokazywaniem paru ciekawszych obiektów współuczestnikom wyjazdu. Co kilka minut można było obserwować jasny meteor. Były też obiekty przypadkowe, szczególnie efektowna scena z dwoma słabymi meteorami, mijajacymi się w przelocie nieco powyżej Andromedy -ten lewy mógł być Perseidem... Rano szlag pogodę trafił, przesiedzieliśmy cały dzień w namiocie, ale to juz inna historia... na 3 tygodnie wyjazdu było 5-6 pogodnych dni, z czego ze 3 w górach. Niebo obserwowałem ze 3-4 razy, z czego raz poza górami. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania że ten rok obfitował w Perseidy ale był wyraźny brak zjawisk jaśniejszych od -2 -3 mag co powodowało kiepską rejestrację na szerokich kątach obiektywów patrolowych :roll:

To było tylko bzyknięcie w porównaniu z Leonidami sprzed kilku lat gdzie samych zjawisk jaśniejszych niż -4 mag za noc na Kudłaczach widzieliśmy prawie 400 sztuk a rok póżniej wprawdzie o wiele słabszych ale w maksimum leciało około jeden na sekundę w pięknych pęczkach po kilka sztuk jednocześnie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.