Skocz do zawartości

Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Szacun!

Ciekawe czy ktoś już pracuje nad atemową kamerą :D

 

Planowałem, ale koszty początkowe za duże jak dla mnie. Poza tym focusery i koła to w porównaniu z kamerą, z całym szacunkiem dla świetnej pracy Łukasza i Mateusza, raczej mniej skomplikowana rzecz.

 

MateuszW, gdzie wykonywałeś obudowę i anodowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się wam podoba :)

 

Pełen szacunek! To już nie jest ATM, to właściwie prototyp do produkcji seryjnej

Zastanawiałem się, na ile by taka "produkcja" miała sens, ale nie wiem, czy znaleźli by się chętni, żeby to było opłacalne. Koszt części to jedno, ale tu była cała masa ręcznej roboty, którą jakby wycenić, to nie wiem, czy by się to opłaciło (czy byłoby to konkurencyjne).

Ale moim marzeniem jest założenie firmy produkującej takie własnie akcesoria do teleskopów w przyjaznych cenach :)

 

Gratulacje! Bardzo ładny design, rozwiazania konstrukcyjne ( z tego co widać na zdjęciach) chyba bardziej trafione niż w ATik. :)

Koszt wykonania, jak na prototyp - bardzo niski - tym bardziej dobrze to swiadczy o projekcie!.

Dzięki, wzorując się na Atiku starałem się równocześnie poprawić te rzeczy, które u nich nie były najlepsze. Za cel najwyższy postawiłem sobie uzyskanie jak najmniejszego bacfocusa. Stwierdzam, że 18 mm to absolutny max, jeśli chcemy zmieścić tam wszystkie rodzaje filtrów. Jest tylko jedna rzecz, którą moim zdaniem w Atiku zrobili lepiej - gwint T2 od strony kamery można obracać, a u mnie jest on na stałe. U siebie po prostu nie miałem jak wcisnąć tam "jaskółczego ogona", jak to jest w Atiku. Może dlatego ich koło jest grubsze.

Jeśli chodzi o koszt, to nie do końca należy się nim sugerować, bo jestem tego bardzo niepewny. Możliwe, że wyszło to ciut drożej, ciężko to oszacować. Było kilka nieudanych części, które musiałem robić ponownie, jak np zupełnie zmieniłem koncepcję wyglądu karuzeli, dzięki czemu zmieściłem 9 zamiast 7 początkowo planowanych filtrów.

 

 

Planowałem, ale koszty początkowe za duże jak dla mnie. Poza tym focusery i koła to w porównaniu z kamerą, z całym szacunkiem dla świetnej pracy Łukasza i Mateusza, raczej mniej skomplikowana rzecz.

 

MateuszW, gdzie wykonywałeś obudowę i anodowanie?

To chyba oczywiste, że kamera to urządzenie dużo bardziej skomplikowane, ja się nie obrażam :) Może mechanicznie jest prostsza, ale elektronika to już prawdziwe wyzwanie. No i kupić gdzieś matrycę...

Anodowanie zrobiłem za pośrednictwem Astrokraka, dzięki czemu wyszło mnie nawet taniej, niż bezpośrednio za jednostkowe zamówienie. Zapłaciłem chyba coś koło 30 zł. A frezowaniem zajął się znajomy taty, który ma frezarkę ATM :) Niestety jednostkowe zamówienia w zwykłych firmach zajmujących się frezowaniem są absurdalnie drogie. Wyceniali to na ponad 10k zł!

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anodowanie zrobiłem za pośrednictwem Astrokraka, dzięki czemu wyszło mnie nawet taniej, niż bezpośrednio za jednostkowe zamówienie. Zapłaciłem chyba coś koło 30 zł. A frezowaniem zajął się znajomy taty, który ma frezarkę ATM :) Niestety jednostkowe zamówienia w zwykłych firmach zajmujących się frezowaniem są absurdalnie drogie. Wyceniali to na ponad 10k zł!

 

No tak, to wiele wyjaśnia. Ale z tym frezowaniem to grubo przesadzili. Dając swój materiał koszt obróbki 3D wychodził ok. 90 zł/h, jak się jakiś czas temu orientowałem. Nie wiem, co oni chcieli z tym robić.

Dobrze wiedzieć, że można pytać o anodowanie w Astrokraku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama obróbka faktycznie gdzieś tyle kosztuje, ale najwięcej sobie liczą za napisanie programu dla maszyny na podstawie rysunku (w sumie to powinni w dzisiejszych czasach mieć program do tłumaczenia rysunku autocad na komendy). Dlatego opłaca się robić dopiero, jak chcemy więcej sztuk, wtedy te koszty "stałe" się rozłożą. A z resztą trochę tych godzin obróbki tutaj było, głównie na wydrążenie wnętrza dołu korpusu. Tak czy siak cena była z kosmosu, też nie wiem, co oni wymyślili.

Pan Janusz ma znajomą firmę, która czerni dla niego wszelakie złączki itp i podrzucił po prostu razem z nimi moje szpeje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama obróbka faktycznie gdzieś tyle kosztuje, ale najwięcej sobie liczą za napisanie programu dla maszyny na podstawie rysunku (w sumie to powinni w dzisiejszych czasach mieć program do tłumaczenia rysunku autocad na komendy).

 

Taaa, jeszcze czego od nich wymagać :P

Nie wiem, jak wygląda twój projekt, ale w miarę możliwości można go spróbować uprościć do formy, która jest do wykonania na 3-osiowej maszynie. Wtedy mamy coś w rodzaju grawerowania i dużo łatwiej to idzie. Do tego zaokrąglenia wewnętrznych narożników do średnicy frezu i na pewno nie policzą tak dużo.

Spytam kolegi, który jakiś rok temu wykonywał szyld (drewno, wymiary ok 1000x500 o ile mnie pamięć nie myli), na którym była grawerowana grafika, dosyć skomplikowana. Zapłacił chyba poniżej 500 zł, a co może być dla ciebie istotne, robione to było w Krakowie lub w bliskiej okolicy. Spytam gdzie dokładnie i jaki format był potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Planowałem, ale koszty początkowe za duże jak dla mnie. Poza tym focusery i koła to w porównaniu z kamerą, z całym szacunkiem dla świetnej pracy Łukasza i Mateusza, raczej mniej skomplikowana rzecz.

 

MateuszW, gdzie wykonywałeś obudowę i anodowanie?

 

Jak wysokie były koszty startowe?

Przy jakich parametrach kamery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje gratulacje!!! Mnie też wnerwia cena ATIKa. Szukałem rozwiązań na różnych portalach a tu było tak blisko. Tez uważam, że szkoda by było przerwać na tym etapie.

Na pewno będzie dużo zainteresowanych. Powodzenia w dalszym działaniu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak wysokie były koszty startowe?

Przy jakich parametrach kamery?

 

Dokładnie nie pamiętam, ale ktoś pisał do Kodaka w sprawie zakupu matrycy, to odpisali, że trzeba wziąć bodajże 10 sztuk engineering grade (czyli z brzegu wafla, te o najgorszej jakości) + dev board, gdzie koszty liczył się w tysiącach $. Celem było pewnie 8300 lub coś podobnego DSowego. Jakby zdobyć matryce bez dev boardu, to można by powalczyć wtedy na jakimś FPGA.

Czy pisał ktoś do Sony z pytaniem o matryce, to już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, jestem pełen podziwu dla tego projektu oraz jego profesjonalnym wykonaniu. Wszystko dobrze przemyślane i wykonane bez pośpiechu.

Podzielam zdanie Adama. Naprawdę warto ruszyć z tym na przód. Ja mogę być pierwszym na liście, który wyraża chęć zakupu takiego koła.

 

To co? Otwieramy listę do zapisów :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.