Skocz do zawartości

Pierwsze w Polsce? amatorskie koło filtrowe


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

"Dokładnie nie pamiętam, ale ktoś pisał do Kodaka w sprawie zakupu matrycy, to odpisali, że trzeba wziąć bodajże 10 sztuk engineering grade (czyli z brzegu wafla, te o najgorszej jakości) + dev board, gdzie koszty liczył się w tysiącach $. Celem było pewnie 8300 lub coś podobnego DSowego. Jakby zdobyć matryce bez dev boardu, to można by powalczyć wtedy na jakimś FPGA.


Czy pisał ktoś do Sony z pytaniem o matryce, to już nie wiem."



Nie myślałeś, żeby spróbować z jakąś bardziej dostępną matrycą, nawet kolorową, może od jakiegoś kompakta, niektóre chyba miały matryce CCD?


Albo nad przeróbką jakiejś taniej kamery, gdzieś czytałem, że QHY 5 mają potencjał mimo, że to CMOS.




"Zrobić coś dla siebie, iść na całość, poświęcić się bez ograniczeń, to jedno. Zrobić potem to samo za pieniądze dla 20 osób w określonym terminie, to już zupełnie inna bajka. Nie zrozumie tego ten kto nie spróbował."



Prawda, sam często coś konstruując, dochodziłem do wniosku, że drugi raz nie chciałoby mi się tego zrobić, dlatego pewnie nie mamy wielu rodzimych producentów, choć potencjał jest:D


Klucz to dobrze wszystko przemyśleć i skalkulować i mieć cholernie dużo samozaparcia i chęci.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś, żeby spróbować z jakąś bardziej dostępną matrycą, nawet kolorową, może od jakiegoś kompakta, niektóre chyba miały matryce CCD?

Albo nad przeróbką jakiejś taniej kamery, gdzieś czytałem, że QHY 5 mają potencjał mimo, że to CMOS.

 

Myślałem o czymś takim ostatnio, ale też nie chcę się bawić z jakąś małą matrycą, która nie ma potencjału do jakiejś solidniejszej konstrukcji. Teraz czeka mnie praca magisterska + małe, prywatne zlecenie (choć do astro też może się przydać,ale o tym w swoim czasie), ale może w przyszłym coś zacznę myśleć. Prawdopodobnie będę wtedy próbował uderzyć do Sony (wg. mnie robią w tej chwili lepsze jakościowo matryce od Kodaka) o jakąś pojedynczą matrycę. Choć nie ukrywam, że najbardziej to bym chciał zrobić coś na matrycy Truesense LRGB (połowa to maska Bayera, połowa to "czyste" piksele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie dzielą się na tych, którzy w takich chwilach podejmują działanie i realizują własne marzenia, oraz na takich, którzy nic z tym więcej nie zrobią. Musisz zadać sobie pytanie, czy chcesz wykorzystać tą niezwykłą okazję. Odrobiłeś najtrudniejszą część zadania - czyli ruszenie z miejsca. Zrobiłeś projekt, zrealizowałeś prototyp. Nie poprzestawaj na tym, bo reszta nie jest wcale tak trudna, jakby się wydawało.

 

Załóż wątek, opisz produkt, zbierz inicjalne 5-10 zamówień (na wszystkich forach, a najlepiej także zagranicznych). Zrealizuj takie zamówienie i wtedy będziesz wiedział, jak to wyceniać przy skalowaniu produkcji. Nie dość, że dorobisz sobie "po godzinach" to do tego będziesz miał mega satysfakcję i całą masę nowych doświadczeń.

 

Zostawienie tego tematu sobie to będzie ogromna głupota (przepraszam). Idź za ciosem. Wiem, że w środowisku astro "krzywo" patrzy się na ludzi, którzy starają się zarabiać na pasjach, ale to jest bardzo szkodliwa i marna cecha/ocena. Z drugiej strony bardzo mnie cieszy, że takich myśli i inicjatyw pojawia się coraz więcej. Tak tworzy się innowacja. Od małych, drobnych projektów. Istotne jest to, żeby one wychodziło poza "1 sztuka dla mnie". Wtedy tworzy się wartość.

 

PS. Idą nowe perspektywy dotacji UE. Może będziesz w stanie potem rozpisać z tego projekt i dorzucić jakieś pieniądze? Warto próbować i spełniać marzenia.

Dziękuję Adamie za Twój wpis, nie ukrywam, że zadziałał na mnie bardzo motywująco :) Muszę przemyśleć sprawę i zobaczę, czy będzie to na moje możliwości. Spróbuję zoptymalizować projekt pod względem ceny wykonania i ocenię, czy to się opłaci. Zobaczymy, postaram się nie zawieść :)

 

Jeśli to nie tajemnica, to czy mógłbyś Adamie zdradzić, ile elektronicznych kół sprzedajecie w sklepie na rok? :)

 

Mateusz, jestem pełen podziwu dla tego projektu oraz jego profesjonalnym wykonaniu. Wszystko dobrze przemyślane i wykonane bez pośpiechu.

Podzielam zdanie Adama. Naprawdę warto ruszyć z tym na przód. Ja mogę być pierwszym na liście, który wyraża chęć zakupu takiego koła.

 

To co? Otwieramy listę do zapisów :) ?

Dzięki :) Na listę, to raczej za wcześnie, ale jak ktoś byłby zainteresowany, to niech śmiało pisze. Wiedząc, jakie jest potencjalne zainteresowanie na pewno będzie mi dużo łatwiej podjąć jakąś decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei byłbym zainteresowany elektroniką sterującą kołem filtrowym. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Jolofokusera, gdzie dostawaliśmy samą płytkę, a implementację do wyciągu robiliśmy we własnym zakresie. Może kilka mi podobnych osób, dla których niestraszne jest majsterkowanie i elektryka/elektronika na podstawowym poziomie, było by zainteresowanych właśnie takim produktem. Wystarczy spojrzeć jak dużym zainteresowaniem cieszył się projekt Jolo. Ty dostarczasz płytkę i software a całą resztą zajmujemy się we własnym zakresie.

Co ty na to.

 

Ps. Historia lubi się powtarzać i może podobnie jak w przypadku Relayboxów, uda mi się Ciebie namówić na budowę i sprzedaż modułów sterujących. MateuszW Filter Wheel Control Module. Filter Wheel - Powered by MateuszW.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podgrzać atmosferę wrzucam pdf 3D pokazujący wygląd koła :) To jednak nie jest wersja ostateczna i różni się głównie tym, że ma starszą karuzelę (nowa jest na 9 filtrów, a ma taką samą średnicę).

Cieszy mnie to, że jest kilku zainteresowanych :) Motywuje mnie to do dalszej pracy, analizuję właśnie opłacalność takiej inwestycji i poprawki, które można by zrobić.

 

Ja z kolei byłbym zainteresowany elektroniką sterującą kołem filtrowym. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Jolofokusera, gdzie dostawaliśmy samą płytkę, a implementację do wyciągu robiliśmy we własnym zakresie. Może kilka mi podobnych osób, dla których niestraszne jest majsterkowanie i elektryka/elektronika na podstawowym poziomie, było by zainteresowanych właśnie takim produktem. Wystarczy spojrzeć jak dużym zainteresowaniem cieszył się projekt Jolo. Ty dostarczasz płytkę i software a całą resztą zajmujemy się we własnym zakresie.

Co ty na to.

Oczywiście dostarczenie gotowej płytki nie byłoby problemem, ale moim zdaniem nie ma to dużego sensu. W przypadku focusera płytka to w zasadzie trzon całości i poza nią potrzebujemy tylko obudowy, silnika i kawałka metalu, żeby to przykręcić. Tutaj płytka to najmniejsza część problemu. Najważniejsza w tym wszystkim jest mechanika - obudowa, karuzela itp, której wykonanie od podstaw wymaga bardzo dużo czasu i taniego dostępu do maszyn. Gdyby ktoś chciał zrobić mechanikę od podstaw, to czeka go też dwa lata pracy, jak mnie :) A nie ma chyba sensu odkrywać koła na nowo (cóż za gra słów :) ).

 

 

Ps. Historia lubi się powtarzać i może podobnie jak w przypadku Relayboxów, uda mi się Ciebie namówić na budowę i sprzedaż modułów sterujących. MateuszW Filter Wheel Control Module. Filter Wheel - Powered by MateuszW.

No, jakąś chwytliwą nazwę tez trzeba wymyślić :)

Koło filtrowe_3d.pdf

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko mnie PDF pokazuje się pusty (biała kartka)?

 

milosz

Widzę biel, biel widzę :flirt: .

 

 

Oczywiście dostarczenie gotowej płytki nie byłoby problemem, ale moim zdaniem nie ma to dużego sensu. W przypadku focusera płytka to w zasadzie trzon całości i poza nią potrzebujemy tylko obudowy, silnika i kawałka metalu, żeby to przykręcić. Tutaj płytka to najmniejsza część problemu. Najważniejsza w tym wszystkim jest mechanika - obudowa, karuzela itp, której wykonanie od podstaw wymaga bardzo dużo czasu i taniego dostępu do maszyn. Gdyby ktoś chciał zrobić mechanikę od podstaw, to czeka go też dwa lata pracy, jak mnie :) A nie ma chyba sensu odkrywać koła na nowo (cóż za gra słów :) ).

 

Myślałem o zastosowaniu do istniejących kół filtrowych. Wystarczyło by przenieść jakoś napęd na karuzele, zamontować czujnik położenia, a potem odpowiednio skonfigurować oprogramowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o zastosowaniu do istniejących kół filtrowych. Wystarczyło by przenieść jakoś napęd na karuzele, zamontować czujnik położenia, a potem odpowiednio skonfigurować oprogramowanie.

A, chyba że coś takiego :) No to już by mogło mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślałem o czymś takim ostatnio, ale też nie chcę się bawić z jakąś małą matrycą, która nie ma potencjału do jakiejś solidniejszej konstrukcji. Teraz czeka mnie praca magisterska + małe, prywatne zlecenie (choć do astro też może się przydać,ale o tym w swoim czasie), ale może w przyszłym coś zacznę myśleć. Prawdopodobnie będę wtedy próbował uderzyć do Sony (wg. mnie robią w tej chwili lepsze jakościowo matryce od Kodaka) o jakąś pojedynczą matrycę. Choć nie ukrywam, że najbardziej to bym chciał zrobić coś na matrycy Truesense LRGB (połowa to maska Bayera, połowa to "czyste" piksele).

To trzymam kciuki i czekam.

 

Jak będziesz potrzebował środków na start z kamerą zorganizujemy forumową zrzutkę, w zamian zrewanżujesz się atrokamerą na miarę możliwości finansowych zwykłego zjadacza chleba:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe, bo u mnie linuksowy adobe reader umiał to wyswielić (wersja 9.4.7)

to chyba jedyny czytnik pdf dla linuksa który obsługuje 3D, mimo że już bardzo stary (wersja 9 powstała w 2008 :-O) i tylko 32-bitowy (z czym mogą wiązać się problemy z jego instalacją lub działaniem w niektórych systemach)

niestety w adobe kilka lat temu postanowili że nie warto tworzyć specjalnej wersji dla 1% użytkowników więc nie wiadomo czy i kiedy będzie cokolwiek lepszego.

 

może czas na "jutuba dla modeli 3d", w którym można je po prostu oglądać w przeglądarce, bez instalowania jakichś cudów?

na przykład tak:

https://sketchfab.com/

a gdyby forum obsługiwało wstwianie iframe to moznaby nawet takie "żywe" modele wrzucać do postów :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może czas na "jutuba dla modeli 3d", w którym można je po prostu oglądać w przeglądarce, bez instalowania jakichś cudów?

Uznałem, że darmowy i popularny program Adobe Reader to nie są jakieś cuda, szczególnie, że zdecydowana większość użytkowników ma Windowsa, gdzie nie ma żadnych problemów :) U mnie działa na 3 różnych kompach.

 

Jak znajdę chwilę, to postaram się wrzucić na tamtą stronę, teraz nie mam czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.