Skocz do zawartości

Ustawienie na biegun NEQ6 PRO SYNSCAN


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z ustawieniem lunetki biegunowej w NEQ6

PS1 Na pierwszym zdjeciu jest widok z zaznaczonym PION/POZIOM - czerwona linia

PS2 Ustawienie montazu wg znacznikow

PS3 Czy okrag na polaris nie powinien byc w najnizszym punkcie - zaznaczony na niebiesko?

 

Co robie zle, bo podczas ustawiania wg instrukcji (PS4) mam rozbieznosc i do czasu musze +6h (90stopni w wizjerze).

Czemu???

Z synscana jeszcze nie kozystalem.

PS1.JPG

PS2.jpg

PS3.JPG

PS4.JPG

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z ustawieniem lunetki biegunowej w NEQ6

PS1 Na pierwszym zdjeciu jest widok z zaznaczonym PION/POZIOM - czerwona linia

PS2 Ustawienie montazu wg znacznikow

PS3 Czy okrag na polaris nie powinien byc w najnizszym punkcie - zaznaczony na niebiesko?

 

Co robie zle, bo podczas ustawiania wg instrukcji (PS4) mam rozbieznosc i do czasu musze +6h (90stopni w wizjerze).

Czemu???

Z synscana jeszcze nie kozystalem.

 

Ta siatka jest chyba źle nadrukowana. Ustaw polaris odwrotnie jak ci pokazuje Stellarium np na 1 maj.

Wydrukiem gwiazdozbiorów sie nie przejmuj.

Odwrotnie Polaris bo masz obraz odwrócony.

Tzn jak spojrzysz w Stellarium 01maja ku polarnej z kierunku "north" To widzisz Polarna około godziny 5. (patrząc zgodnie z zegarem) Lunetę ustaw tak aby kółeczko było na godzinę 11 (wg zegara).

I juz zrobione. Potem jak w tutorialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę załapać po co naniosłeś pion/poziom?

Ja w swoim nigdy nie bawiłem się w te podziałki, od samego początku sprawdzam położenie polaris w PolarFinder i według jego wskazań ustawiam. Zajmuje mi to do 5min. Przy takim ustawieniu mogłem robić zdjęcia o czasie naświetlania 8-10 min(canon+obiektyw 200mm), co mi w zupełności wystarczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot od synscana podczas startu pokazuje mi cos takiego.

PS5.jpg

Jak mam to ustawic?

 

Wyrownac montaz do znacznikowPS6.jpg,

ustawic godzine "0"PS7.jpg

i przestawic na "HA" podana w pilocie?PS8.jpg

Co to jest za wartosc "Clock"?

 

===========================================================

 

JEszcze jedna BARDZO WAZNA sprawa!!!

Podczas regulacji montazu sruba zaznaczona strasznie sie blokuje i nie moge nia krecic, ta po przeciwleglej stronie na pewno jest odkrecona i jej nie wstrzymuje.

PS9.jpg

Jakies sugestie czemu tak sie dzieje??

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

JEszcze jedna BARDZO WAZNA sprawa!!!

Podczas regulacji montazu sruba zaznaczona strasznie sie blokuje i nie moge nia krecic, ta po przeciwleglej stronie na pewno jest odkrecona i jej nie wstrzymuje.

Ten typ tak ma. U mnie w HEQ5 też dosyć ciężko chodziła ale przesmarowanie pomogło.

Co do ustawiania tych podziałek to z jakiegoś powodu prawie nikt tego nie robi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smar pomogl, szkoda ze te sruby nie sa grubsze, bo problem jest z ich wyginaniem przy mocniejszym dokreceniu tej sruby z przeciwnej strony.

 

problem ustawiania na polaris rozwiazany

 

+ ewentualnie http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do poczytania: http://astropolis.pl/topic/48799-najdokladniejsza-i-najszybsza-metoda-ustawiania-montazy-sw-synscan-na-biegun/?p=573295

Metoda jest podobna do tej pokazanej na filmie, ale różni się pewnymi szczegółami, które czynią ją dokładniejszą.

 

smar pomogl, szkoda ze te sruby nie sa grubsze, bo problem jest z ich wyginaniem przy mocniejszym dokreceniu tej sruby z przeciwnej strony.

Niestety ta śruba jest strasznie szajsowata, to popularny problem. Mi wykrzywiła się pierwszej nocy i była prawie nie do użytku. Wymieniłem ją na dużo twardszą i teraz pracuje idealnie i lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupiles kolego taka twardsza? podrzuc na PW.

 

Wymiana śruby to proteza która nie rozwiązuje problemu tylko go czasowo ukrywa. Najlepiej naprawić to raz a dobrze:

http://astropolis.pl/topic/38100-sruba-nastawcza-do-eq6/

 

W tym wątku zamieściłem krótki opis jak to rozwiązałem u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

czy ktos z Was instalowal kamerke do lunetki biegunowej?

nie chce mi sie wyginac....

 

a moze ustawienie byle jak na polarna i uzycie Alignmaster+wyrownanie Alignmasterem na monitorze kompa?

 

 

=================================================================

 

 

sa jakies nasadki katowe na lunetke biegunowa??

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kamerkę pewnie by się dało, ale to moim zdaniem zdecydowane utrudnianie sobie życia. Po co dodawać kolejne urządzenie, które może się zepsuć i zajmuje cenny czas. Dwie minuty w przykucniętej pozycji to na prawdę nie jest dużo. Mi to osobiście nie przeszkadza za bardzo, przyzwyczaisz się.

Wynalazki typu Alignmaster, czy PAM to moim zdaniem warto zostawić do stacjonarnych obserwatoriów, czy wymagających zastosowań. Do zwykłego foto z guidingiem szkoda po prostu czasu i znowu to kolejna rzecz, która może nawalić.

Nasadki kątowej raczej nie ma szans założyć na lunetkę, bo jest za mały backfocus. No chyba, żeby ją całkiem zmodyfikować, ale to by było w zasadzie wykonanie nowego korpusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wymiana śruby to proteza która nie rozwiązuje problemu tylko go czasowo ukrywa. Najlepiej naprawić to raz a dobrze:

http://astropolis.pl/topic/38100-sruba-nastawcza-do-eq6/

 

W tym wątku zamieściłem krótki opis jak to rozwiązałem u siebie.

U mnie nowa śruba działa bardzo dobrze już ok roku i nie wydaje się, żeby się cokolwiek z tym mogło dziać. Chodzi lekko i płynnie. Nic się nie wygina, czy wyciera. Oczywiście Twoje rozwiązanie z dorobieniem czegoś w rodzaju klinu w środku jest najlepsze, ale niestety dostanie się tam jest inwazyjne - trzeba zniszczyć tą czarną podziałkę z boku i nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie. Tylko dlatego to rozwiązanie odrzuciłem.

 

A co do zakupu takiej śruby, to nie mam pojęcia, ja ją dostałem od wujka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

tak przy okazji ustawiania na biegun lunetka, to mnie zawsze boli szyja.

znalazlem cos takiego. https://www.astromarket.org/monteringen-en-toebehoren/polar-finders/amici-prism-for-polar-finder-scope

warto wykorzystac?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mate mam.

za to zrobilem cos takiego.

nie najpiekniejsze, ale dziala.

polaris pojawia sie dopiero ok 45min po zachodzie slonca, ale to nie wielka roznica.

w lunetce widze ja po ok 30min od zachodu.

polar-camera1.jpg

polar-camera2.jpg

polar-camera3.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.