Skocz do zawartości

Najdokładniejsza i najszybsza metoda ustawiania montaży SW SynScan na biegun?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Metoda jaką używam jest podobna do Twojej, ale jeszcze prostsza i zapewniająca taką samą dokładność.

Wykonuję punkty 1 i 2 z Twojej listy, a następnie zamiast punktów 3 - 11 wykonuję czynność następującą:

z programu PolarFinder (na komputer lub Androida) odczytuję położenie GP (dla danej godziny) i pokrętłami montażu

ustawiam GP w tym samym punkcie na obwodzie koła widocznego w wizjerze lunetki polarnej.

 

attachicon.gifPolarna.jpg

 

Mam rozumieć, że mniejsze koło w programie PolarFinder odpowiada kołu w wizjerze lunetki. Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przećwiczyłem metodę na sucho i wydaje się prosta. U mnie w pilocie nie ma pozycji "Polaris position in P. Scope" tylko jest Polaris Position i podaje mi Polaris Ha i pod spodem Clock.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przećwiczyłem metodę na sucho i wydaje się prosta. U mnie w pilocie nie ma pozycji "Polaris position in P. Scope" tylko jest Polaris Position i podaje mi Polaris Ha i pod spodem Clock.

 

Tak jest w starszym firmware, ale to tylko kwestia nazw. Chyba cos wspomnialem o tym, ale nie dam glowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja mam taki problem podczas porównywania "zeznań" HEQ5 i Stellarium

Wg stellarium 15 06 2016 w Łodzi dolna kulminacja Polaris następuje o 21:56. Gdy taki czas podam w HEQ5 , otrzymuję informację, że

- Polaris HA: 12:20

- Clock: 11:49

 

Co robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, właśnie sprawdziłem u siebie la tych danych i u mnie różnica wynosi tylko 2 minuty, a nie 20. Dlaczego nie zero? Nie mam pojęcia. Pewnie pilot trochę inaczej liczy, nie ma jakiś poprawek.

A dlaczego u Ciebie jest tak źle? Czy miałeś w Stellarium i pilocie podaną dokładnie tą samą lokalizację? Jaki masz pilot (v3, czy v4) i jaki firmware? Być może w starszych są kiepskie wyliczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna to 3.37. Tu jest wszystko: http://skywatcher.com/_english/05_service/01_download.php. A na tą stronę na prawdę łatwo trafić :) Tylko nie pobierz wersji 4.x, bo ona jest do nowszego pilota.

Dzięki, pobrałem

W jaki sposób wgrywa się to do HEQ-5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc i ja się wypowiem każda metoda jest dobra jak ją sobie wyrobimy. (mam heq5.) Najlepiej to jakiś pier i można wynosić jak ustawiłem raz to poluzowuję lewe pokrętło odkręcam i jak montuję to dokręcam i dosuwam jak najbliżej prawej strony. potem aling i sprawdzenie polarnej ale nigdy nie osiągnąłem takiego wyniku: jak mnie naszło po dobrej flaszce na oglądanie i focenie i na szybko założyłem aling na 3 gwiazdy, polar i zapodaję PHD i ooooo co ja nie widzę aż zrobiłem zrzut ekranu bo nigdy takiego dostrojenia nie miałem :Do-jejku-j_sqxhnaw.png potem jeszcze raz o-jejku-j_sqxhnqr.png i az drugą wytargałem a potem był strach o sprzęt bo strach go było w tym stanie wnosić :D

wiec jak ktoś może za was wnieść sprzęt to powyższe wskazówki są najszybsze :P

Edytowane przez coper
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno podałeś dobre parametry kamerki i teleskopu? Bo patrząc na skalę, to prowadzi Ci niczym ASA :) Tak, jakbyś nie miał żadnego PE. Oś Dec można zrozumieć, jak się faktycznie idealnie wstrzeliłeś z polarną, ale RA pojąć nie mogę.

:D to dlatego miałem pojechane foty 50:50 teraz sprawdziłem i ogniskowa była 300 nie 400 a myślałem że przez to że na soku z gumi jagód destylowanym za bardzo pojechałem i to że miałem łażonego zepsuło foty dzięki za poprawkę :D

ponadto nie sprawdzam piera poziomicą za każdym razem i RA czasem dostaje świra ale koło pólnocy jak ostygnie wraca do normy

no i luzy na montażu :(

Edytowane przez coper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mateusz ustawiam twoją metodą i max na EQ6 przy obiektywie 400mm to 30 sekund. Mam nadzieję, że na zlocie dowiem się co i jak.

Ale mnie nie ma na zlocie, niestety :(

Trochę słaby wynik, choć niekoniecznie. Czy pojechanie jest w osi Dec? Bo PE na 400 mm może już dawać się we znaki. No bo całość nieguidowana? Dokładność tej metody zależy od dokładności lunetki. Musi być dobrze wyjustowana. Do foto bez guidingu jednak metoda dryfu byłaby wskazana, na lunetce cudów nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz ustawiam twoją metodą i max na EQ6 przy obiektywie 400mm to 30 sekund. Mam nadzieję, że na zlocie dowiem się co i jak.

Niestety, ale te montaże nie są skonstruowane by prowadziły równo bez guidingu. Mają swój udźwig, ale guiding jest wymagany. na Takahashi, Losmandy, Paramount, 10Micron pociągniesz bez guidingu, bo tam jest raczej powtarzalność dobrego wykonania bebechów. Na chińskich podróbkach (bo inaczej nie można nazwać SkyWatcher'a), gdzie jeden ślimak jest idealny a drugi pokrzywiony jak glista to trzeba mieć szczęście by trafić na dobry egzemplarz. Ale jak co to pomogę w ogarnięciu tego tematu na zlocie.

 

Ale mnie nie ma na zlocie, niestety :(

A szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiam się nad takim sposobem, samemu wykonac szybkę do lunetki z zaznaczeniem pozycji najjaśniejszych gwiazd wzgledem bieguna( yildun, polarna, lambda, 24), potem wystarczy obraz dopasowac w lunetce :), oczywiscie co ileś tam lat szybkę można od nowa zrobic. Można tez wykożystac starą szybkę i tam zaznaczyc pozycję tych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry pomysł, widziałem taką lunetkę w AstroTracu. Jednak zależy co rozumiesz pod pojęciem samemu wykonać. Raczej ręcznie nożem tego nie zrobisz zbyt precyzyjnie. Trzeba by to grawerować numerycznie, a o tak cienką końcówkę pewnie trudno (a może nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.