Skocz do zawartości

Saturn 2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie jestem niewidomy ;) Pominąłem twoje posty na 4 stronie. W takim razie bardzo dobry ruch :). Sam zastanawiam się nad korektorem dyspersji ale chyba mi się nie przyda skoro fotografuję głównie z filtrami longpass?

Być może do Wenus w UV ale to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie taki korektor jak Wojtek. Z kanałem L działał bardzo dobrze, autentycznie wyostrzał obraz niwelując rozmycia

na krawędziach. Filtr ten też całkiem miło działa w wizualu - to tak BTW...;)

Do longpassa nie ma to sensu, szkoda kasy, tym bardziej że korektor dyspersji powoduje niewielki spadek jasności w obrazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj noc była piękna ale bez seeingu.

 

Poniżej to co się udało zrobić z avika, na ogniskowej 5875 mm.

100% i 60%.

 

Zauważyłem, że korektor dyspersji nie lubi małych ogniskowych. Na 2350 mm mam problem ze złapaniem ostrości a dokładniej Saturn jakby się rozdwajał itp. Pamiętam, że Rik, w swoim filmiku, coś wspominał o czymś podobnym ale nie mam pewności czy to to. Ale dla mnie to nie zmartwienie, ponieważ korektor świetnie działa na dużej ogniskowej, więc jest ok.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, XnView, PhotoScape.

Sat_20150512_022228.jpg

Sat_20150512_022228r60.jpg

60.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się - wczorajszy Saturn, okolice godz. 23.

Projekcja afokalna, MAK 127, Baader Ortho 10 mm, Canon Ixus 127 HS.

Chyba będę musiał w przyszłości zaopatrzyć się w jakiś microfocuser, bo ustawianie ostrości w tym MAKu pozostawia wiele do życzenia :wacko:

 

MVI_5934_pipp_g3_ap115_Resample20-RSv2-40%cut.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się - wczorajszy Saturn, okolice godz. 23.

Projekcja afokalna, MAK 127, Baader Ortho 10 mm, Canon Ixus 127 HS.

Chyba będę musiał w przyszłości zaopatrzyć się w jakiś microfocuser, bo ustawianie ostrości w tym MAKu pozostawia wiele do życzenia :wacko:

 

Coraz lepiej ale trochę jaśniej musisz ustawić parametry, stackowanie wygina pierścień na samym "szczytem" planety, zresztą ja też tego nie uniknąłem jak się przyjrzałem dzisiaj dokładniej... :)

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się, w ostatniej chwili trafiłem na miłe dla oka warunki :).

 

Dzisiejszy Saturn. Poniżej fotka 100%. Oraz wygląd surowego stacka.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

 

 

 

Sat_20150515_005850llp.jpg

Sat_20150515_005850lp.jpg

Sat_20150515_005850p.jpg

Sat_20150515_005850_pipp_g3_ap66.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi, że Wam się podoba.

To co nowego w obróbce to: lekkie wyostrzanie i więcej klatek na avik. Czyli, avik ma 300 sek i ponad 6 tys klatek. Z tego do stackowania 10%. Udało mi się tylko taki jeden avik nagrać. Dosłownie trafiłem idealnie na moment kiedy było fajnie i to tylko na jedno nagranie.

 

Potestuję jeszcze ten avik, może da się lepiej zrobić. Chciałem na szybko, żeby Wam pokazać :).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was takie pytanie, ponieważ mam pewien dylemat. Poniżej jest zestawienie surowych stacków, maksymalnie wyostrzonych w AS (dla lepszego kontrastu, przy właściwej obróbce tego wyostrzenia nie będzie). Avik surowy, nie korygowane RGB w PIPP. Ilość klatek 6040.

 

O co mi dokładnie chodzi, to ile % klatek dać do stackowania? Procenty na obrazkami pokazują ile dany stack zawiera w sobie klatek z tych 6040.

Sat_20150515_005850_por.stack.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu nie halo. Generalnie przyjmuje się materiał średnio na poziomie 50-70%. Myślę, że powinieneś zmienić parametry stakowania.

W autostakkert można wybrać klatkę referencyjną a nawet w pre-peocessingu wykonać taką klatkę najpierw, należy zmniejszyć obszary zaznaczania do minimalnego rozmiaru i ilości kilku sztuk. Zaznaczać należy ręcznie, bez automatyki. Należy unikać zaznaczania punktów stakowania przy krawędzi i najlepiej w ogóle nie wykonywać zaznaczania punktów wyrównania na pierścieniu.

Zaznaczane obszary powinny być w "klatce zaznaczania" max. kontrastowe, czyli głównie chodzi o obszar styku pierścienia z "kulką" planety. To samo dotyczy Registaxa.

Klatek masz za mało 2-6 tys. i przy dobrym seeingu wyodrębnią się pasy na Saturnie.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.