Skocz do zawartości

Minirecenzja kamery Atik 414EX


Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę teraz że nie podałem kilku istotnych informacji. Koszt kamery to około 6 tysięcy złotych. W momencie gdy pojawiła się kamera Atika pisałem do Moraviana czy planują produkcję kamery opartej na tym czipie. Otrzymałem odpowiedź, że ewaluują ten model i prawdopodobnie jeszcze w tym roku pojawi się kamera, nie wypytywałem o szczegóły. Nie chciałem czekać tak długo, nie mając gwarancji że kamera faktycznie będzie w 2015 i będzie to kamera chłodzona. Parametry Atika mi odpowiadały, nie wiem jak wygląda doświadczenie Moraviana z czipami Sony więc postanowiłem nie czekać.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, 6k za 1,4 Mpix. Dla mnie to totalnie nieopłacalne. Rozumiem, że charakterystyka szumowa i czułość jest super, no ale taka maleńka ta matryca. Mam wrażenie, że Atik 383L+ na bin2 będzie generował mniejsze szumy i zapewni lepszą czułość, a dalej będzie miał większą rozdzielczość.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to tylko moje niepopularne zdanie, ale słowa opłacalny i hobby kompletnie się ze sobą nie łączą. Nie interesują mnie rozległe, pozbawione szczegółów mgławice. Cały zestaw mam zoptymalizowany pod kątem małych, bogatych z szczegóły obiektów (większe planetarki, ciekawsze fragmenty mgławic, galaktyki). Wybór kamery podyktowany był tymi samymi kategoriami. Nie interesował mnie zaszumiony Atik 383, inne ciekawe matryce sony z dużą ilością pikseli mają je niestety bardzo małe. Oczywiście nie obraziłbym się gdyby było ich więcej w tym Atiku, niemniej jednak ilość pikseli nie była wysoko w priorytetach.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby cena wynosiła 50% obecnej to pewnie byłby hicior, zresztą poczekajmy na zdjęcia. Póki co wolałbym używanego SBIGa.

 

Jak wiesz jestem odwiecznym fanem SBIGów, ale... teraz testuję ATIK ONE 9M :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jale: którego SBIGa, bo ja konkurencji dla tego Atika w ofercie amerykanów nie widzę?

@Hans: to wykres który podało Sony.. Ale ja w nim nim nie upatruję jakiegokolwiek punktu odniesienia. Gdy szukałem informacji o tej matrycy to nałożyłem sobie w PS'ie ten wykres i wykres bezwzględny czułości matrycy ICX285. Ktoś tu musi kłamać bo odczytując tak powstały wykres wyszło mi że nowa matryca ma w piku 120% QE :) Ale popytałem właścicieli nowej matrycy i zgodnie twierdzili, że z nową kamerą identyczne wyniki otrzymują dla czasów czas naświetlania o 30 - 40% krótszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj porównanie sprawności w %:

http://www.bintel.com.au/Astrophotography/Atik-CCD-Cameras/Atik-414EX-Mono/1925/productview.aspx

 

Starlight Express podaje QE75% max i ~60% w halfa

http://www.sxccd.com/products

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wykresy QE dla ICX285 pokazują sprawność dla wodoru na nieco ponad 50%. Wykres na stronie bintel'u wygląda na niedoszacowany. Jeśli nałożyć i wyskalować ten wykres na wykresy QE starszych czipów:

icx285-icx825.jpg

 

Przydałby się rzetelny amatorski test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety nie mogę.. Póki co pogoda idealnie rozstrzeliwuje się z weekendami w które mam możliwość spędzić nockę przy teleskopie :icon_evil: Ale gdy tylko trafi się pogoda w weekend to na pewno się pochwalę co wyszło, przy okazji chcę zrobić bezpośrednie porównanie Astronomika CLS CCD i Baadera L pod moim "sodowym" niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.