Skocz do zawartości

Jakie docelowe okulary do pierwszego teleskopu?


xaos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Na wstepie napiszę, że potrzebuję pomocy doświadczonych astronomów, gdyż stoję przed wyborem sprzętu i moje grzebanie w sieci powinno dobiec już końca i skończyć się nareszcie zakupem.


Moja sytuacja jest dość śmieszna...


Całe życie spoglądałem w gwiazdy ale dopiero ostatnio jest szansa, żeby przyjrzeć im się "z bliska". A zaczęło się od zakupu na urodziny dziecka teleskopu (nie śmiejcie się) Celestron My First Scope 76/300 z zestawem dość słabej jakości okularów. Od razu dodam, że z teleskopu jesteśmy bardzo zadowoleni i na pewno zostanie z nami na bardzo długo. Niestety obrazy jakie generuje są słabe ze względu na jakość okularów, które są do niego dodane, także tych w zestawie rozszerzającym.


I tu dochodzimy prawie do sedna sprawy.


Otóż, po długim tentegowaniu w głowie doszedłem do ostatecznego wniosku, który wyeliminował Maki, SCT i Newtony oraz refraktory wszelkiej maści jako pierwszy zakup. Ze względu na mój charakter, obecny sposób życia, miejsce zamieszkania itp. postanowiłem kupić teleskop bliźniaczy do teleskopu mojej córki - a mianowicie Sky Watcher Dobson 130/650. Tak, tak, z tym śmiesznym wyciągiem... Dlaczego taki?

Ano dlatego, że:

1. 130 mm zwierciadła wydaje się na początek wystarczające (mieszkamy na przedmieściu dużego miasta, ale sporo podróżujemy, mamy działkę 20 km dalej i jest na niej dość ciemno, strasznie podoba mi się Księżyc, Słońce, i planety, wiem że 130-ka do DSów nie będzie idealna, ale mam nadzieję co nieco też zobaczyć z biegiem czasu)

2. Ten teleskop jest ultra lekki (6 kg), a jednocześnie stabilny - bo to jednak pół Dobsona (wiem, że potrzebuję mieć też stolik), jednak takie rozwiązanie sprawdziło się już w moim przypadku (przetestowane na My First Scope)

3. Znając siebie gdy będę miał teleskop na statywie, to nie będzie mi się chciało go rozkładać, składać i będzie to sprzęt leżący w szafie, a tego bym chciał uniknąć

4. Mając powyższe na uwadze Sky Watcher Dobson 130/650 ma dovetail i można go zamontować do przyszłego montażu NexStara jako "szerokokątny" teleskop, zostanie też dla wnuków i młodzieży której pełno jest i będzie w naszej rodzinie.

5. Kupowanie sprzętu z GoTo na początku wydaje mi się niezbyt mądre, bo rozleniwia mózg. Chyba wolę jednak poznawać niebo z ręczną obsługą. Wiem po sobie, że jak gdzieś jadę z GPSem, to potem bez GPSa nie umiem wrócić... Dlatego montaż Dobsona wydaje się na początek świetnym rozwiązaniem, również ze względu na motywację do zdobywania wiedzy.

6. Najważniejsza na tym etapie dla mnie jest lekkość i kompaktowość sprzętu i ten model zapewnia mi najwięcej z tego, czego oczekuję oferując jednocześnie to, czego nie będę miał w przyszłości w SCT 8", czyli krótszą ogniskową i większą jasność maszyny.

7. Cena tego teleskopu jest śmieszna, więc można go kupić choćby ze względu na nią i nie żałować (skoro My First Scope nas nie rozczarował to i ten nie powinien) ;-)


Więc właściwie klamka zapadła i co do teleskopu jestem przemyślany, i zdecydowany (chyba, że są jeszcze jakieś lepsze pomysły, na które nie wpadłem do tej pory... jakby co, to proszę o poradę bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki)


Po tym przydługim nieco wstępie przejdę do kolejnego sedna...


Chciałbym zakupić DOCELOWY zestaw okularów. Czyli w tej chwili taki, który spełnia nastepujące parametry:

1. Okulary mają pasować do Dobsona 130/650 jak również do SCT 8" 203/2032 (czyli muszę uwzględnić minimalną i maksymalną ogniskową okularu, które wynikają z parametrów SCT i Dobsona czyli zakres 7 mm - 25 mm)

2. Jakość okularów ma być taka, żeby kupić i nie myśleć o wymienianiu na "lepsze" w przyszłości

3. Byłoby miło, gdyby sprawdzały się zarówno na planetach, Księżycu jak i innych obiektach na ciemnym niebie

4. Były w miarę szerokokątne

5. Miały dość duży ER - nie chcę okularów z latającą czarną kurtyną co chwilę zasłaniającą mi obraz


Oczywiście po zakupie SCT będę chciał kupić jakiś okular o dłuższej ogniskowej, ale to w przyszłości, więc na razie o tym nie myślę.


Wymyśliłem, że dokupię również soczewkę Barlowa lub odpowiednik funkcjonalny dający 2x, 2,5x lub 3x powiększenie, tak by z okularem 7-8 mm móc uzyskać max powiększenie w Dobsonie 130/650.



Ostatnio miałem okazję użyć w różnych teleskopach o średnicy lustra do 130 mm różnych okularów, między innymi Tele Vue Nagler i to co zobaczyłem w naszym My First Scope było naprawdę dużym zaskoczeniem na plus. Zdecydowanie Naglery zdeklasowały okulary innych firm William Optics, Baader Hyperion (oczywiście to moje osobiste zdanie). Więc stąd wiem jakiej jakości szukam. Dlatego też uważam, że okulary muszę i chcę kupić o DOCELOWEJ jakości już teraz. I jak zwykle w życiu się okazuje, że trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami, na które oczywiście jestem gotów. A, że nie mam doświadczenia, to proszę doradźcie, czy moje myślenie ma sens i jeśli ktoś z Was miał doświadczenie z okularami, które sobie wybrałem i mógłby pomóc mi dokonać wyboru zestawu okularów na początek, a jednocześnie takich, które byłyby docelowymi, byłbym bardzo wdzięczny.


Oto moje przemyślenia i wstępna lista:


1. Tele Vue seria Nagler - wiem, że nie są to najlepsze okulary od Tele Vue, ale wyższe modele mają cenę, która powoduje zapalenie się u mnie czerwonej lampki z napisem STOP!

Tele Vue Nagler 7 mm - do max zbliżeń

Tele Vue Nagler 13 mm do średnich powiększeń


2. Explore Scientific - zbierają bardzo dobre oceny i są zdecydowanie atrakcyjniejesze cenowo od Tele Vue - ale nie miałem okazji ich używać, mam nadzieję, że ktoś z Was mógłby pomóc mi w ocenie - szczerze mówiąc skłaniam się bardziej do Explore Scientific niż Tele Vue ze względu na cenę

ES 6,7 mm

o ES 14 mm naczytałem się niepochlebnych opinii więc odpuszczam


3. Vixen - węższe pole 65 stopni, ale jak dla mnie wystarczające, stwierdzam, że spokojnie mogę dożyć starości z 65 stopniowymi okularami :-) Poza tym Vixeny LVW podobno mają bardzo komfortowy ER, co dla mnie jest bardzo ważne i sprawdzają się właściwie we wszystkich teleskopach.

Tu myślę tylko o serii LVW

LVW 8 mm

LVW 17 mm

LVW 22 mm


4. Pentax seria XF ze względu na cenę i lekkość, serię XW odrzucam, bo droższa od LVW, a w sumie wydaje się, że LVW zaspokoją moje potrzeby, seria XF natomiast, co prawda daje "jedynie" 60 stopniowe pole widzenia, ale za to, są to okulary 3x lżejsze od np. LVW co jest też dość istotne.

XF 8,5 mm

XF 12 mm


Niestety Pentaxy chyba trudno kupić więc raczej XF odpadnie, ale póki co są na liście.



5. Barlow.

No i tu nie mam pomysłów

Myślałem o Tele Vue 2x

ale po doczytaniu teorii okazuje sie, że Tele Vue ma coś lepszego co nazywają PowerMate za jakieś straszne pieniądze...

słyszałem też, że inni producenci mają dobre Barlowy - tu bardzo prosiłbym o poradę, gdyż kompletnie nie mam doświaczenia a chciałbym jednak Barlowem poprawić nieco osiągi Dobsona 130 z okularem, który jednak nie może być krótszy od 7 mm.


Na razie skupiłem się na zakresie ok 7-8 mm gdyż 10 i 25 Super Plossl okulary są w zestawie z Dobsonem. Obawiam się jednak, że będą to jakieś słabizny, ale muszę to sprawdzić w boju i wtedy zdecyduję co dalej.


Zdaję sobie sprawę, z dość może idiotycznego wyboru okularów do takiego w sumie słabego na razie teleskopu, ale mam nadzieję, że będziecie mi w stanie doradzić z własnego doświadczenia, czy nie błądzę i co właściwie powinienem zrobić. Naprawdę jestem gotów kupić jak najlepsze okulary do Dobsona już teraz mając w przyszłości zaplanowany zakup SCT 8". Szczerze mówiąc mam już dość czytania o sprzęcie i chciałbym w końcu go kupić i używać powoli dokupując kolejne okulary i ew. inne akcesoria.


z góry dziękuję za pomoc, wszelkie opinie i rady

Piotr















Edytowane przez xaos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze docelowe okulary można kupić po powiedzmy 6 miesiącach obserwacji tymi z zestawu. Będziesz wiedział czego oczekiwać, jakie powiększenia najbardziej Ci odpowiadają. Każdy ma inne odczucia co do okularów i osobiste preferencje. Pośpiech przy wyborze sprzętu i to od razu docelowego nie jest wskazany.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DuRuS - dziękuję za radę, być może tak zrobię, chociaż tak naprawdę nie bardzo mam możliwość przetestowania różnych okularów i możliwości wyrobienia sobie zdania, dlatego chciałem się posiłkować Waszą wiedzą i doświadczeniem. Ale Twoja rada jest bardzo sensowna, chociaż nie powiem - bardzo chciałbym mieć już radochę z używania naprawdę dobrego, chociaż jednego okularu. Spodziewam się, że te dostarczone kitowce będą miały mierną jakość. Od lat fotografuję i jestem bardzo wymagający co do optyki jakiej używam (w moim oczywiście mniemaniu :-)). Może więc póki co poprzestanę na zakupie Barlowa (który i tak się przyda), żeby uzyskać więcej z tego co w zestawie, a faktycznie jak będzie mi mało, to pomyślę o lepszych okularach - takie rozwiązanie jednak doprowadzi i tak do zadania w końcu tego samego pytania, lecz za te kilka miesięcy... :-)

 

@Jacek160 - Jacku, przyznam, że nie mam doświadczenia i opieram się jedynie na tym co wyczytałem w sieci (od czegoś trzeba zacząć...), stworzyłem sobie nawet tabelkę, w której porównuję sobie to co w necie wyczytam i akurat przy ES 14 mam komentarz, żeby go jednak nie kupować. Tabelka powstawała przez kilka tygodni i nie do końca pamiętam skąd taka moja notatka, przeglądając historię forów, które przeglądałem natrafiłem na cloudynights.com, gdzie być może wyczytałem to na czym oparłem swoją notatkę. Chociaż faktycznie oceniłam go wysoko bazując na innych opiniach zwłaszcza na astronocach.pl wypadł bardzo dobrze. Jeśli mógłbyś napisać w jakim sprzęcie go używasz i jeśli miałeś możliwość porównania go z np. Naglerem albo LVW byłbym wdzięczny za Twoje wnioski. Coś przecież skłoniło Cię do wyboru właśnie tego okularu. A ponieważ, zdecydowanie masz większe doświadczenie ode mnie (moje jest prawie zerowe) to byłbym wdzięczny za wszelkie komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES-a 14mm używam w Syncie10",tym co skłoniło mnie do jego zakupu jest pole widzenia 82 stopnie.Pole widzenia ma znaczenie w obserwacjach teleskopami na montażu dobsona,szczególnie przy powiększeniach planetarnych gdy montaż nie jest wyposażony w napęd lub mikroruchy,planeta jest dłużej widoczna w okularze.Jeśli tym teleskopem który kolega wybierze będzie dobson to od siebie proponuje iść w okulary o jak największym polu widzenia.

 

Nie bierz pod uwagę wszystkich komentarzy dotyczących danych okularów, a tylko te które były stosowane w twoim teleskopie (a i tak ze względu na osobiste preferaencje danej osoby, możesz nie uzyskać satysfkacjonującego ciebie rezultatu). Z jednym teleskopem okular moze byc wysmienity i bezkonkurencyjny, a w innym beznadziejny.

 

PS Do oglądania planet im dłuższa ogniskowa teleskopu (im mniejsza światłosiła) tym lepiej. F/5 to nie jest dobry pomysł, dodatkowo musisz do takiego teleskopu stosować także krótkoogniskowe okulary. A z okularami tak jak z teleskopami - im dłuzsza ogniskowa tym lepiej... Jesli chcesz cos uniwersalnego to chyba jednak o mniejszej światłosile. Poczytaj tutaj http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=5a zaznaczam , że achromat f/10 (przy średnicy 100mm) i tak ma zbyt dużą światłosiłę (jak na refraktor)!

Krótka ogniskowa to wyeksponowanie wad optycznych teleskopów wpływających na jakość obrazu.

Ale nie przejmuj sie moim komentarzem, jak juz wybrałeś i podoba ci się sprzęcik, to i tak będziesz zadowolony, bo na pierwszy rzut oka i tak nie zauważysz wielkiej różnicy. Tak samo z okularami - nie oczekuj cudów jesli chodzi o jakość, dopiero po pewnym czasie obserwacji zaczniesz dostrzegać drobne róznice.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES-a 14mm używam w Syncie10",tym co skłoniło mnie do jego zakupu jest pole widzenia 82 stopnie.Pole widzenia ma znaczenie w obserwacjach teleskopami na montażu dobsona,szczególnie przy powiększeniach planetarnych gdy montaż nie jest wyposażony w napęd lub mikroruchy,planeta jest dłużej widoczna w okularze.Jeśli tym teleskopem który kolega wybierze będzie dobson to od siebie proponuje iść w okulary o jak największym polu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES-a 14mm używam w Syncie10",tym co skłoniło mnie do jego zakupu jest pole widzenia 82 stopnie.Pole widzenia ma znaczenie w obserwacjach teleskopami na montażu dobsona,szczególnie przy powiększeniach planetarnych gdy montaż nie jest wyposażony w napęd lub mikroruchy,planeta jest dłużej widoczna w okularze.Jeśli tym teleskopem który kolega wybierze będzie dobson to od siebie proponuje iść w okulary o jak największym polu widzenia.

Jacku czy z Twojego doświadczenia wynika wniosek, że w Dobsonie 60-65 stopni to za mało przy obserwacji planet? Nie pomyślałem wcześniej o tym, ale masz rację! Jeśli zdecydowanie 82 stopnie to minimum wtedy ES wygląda na najlepszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bardzo chętnie popatrzył przez Sieberty. Coraz bardziej kusi mnie zakup 36mm, trójelementowej 24'ki i czegoś planetarnego :)

 

http://www.excelsis.com/1.0/entry/harry-siebert-2-36mm-observatory-class-22-513.html

Nie słyszałem (czytałem) o tych okularach. Rzeczywiście mogą być ciekawe... Szkoda, że będę miał wyciąg 1,25"... W SCT 8" można wymienić visual back na 2 calowy co pewnie uczynię po zakupie, jednak te szerokokątne okulary są w wersjach 2". A jak połknę bakcyla sprzętowego, to kto wie... :-) Póki co jednak, muszę zdobyć wiedzę i trochę doświadczenia zanim zacznę "dopieszczać" zestaw... Tak czy siak dzięki za zwrócenie uwagi na te okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pamiętaj, że ES to nie jedyna alternatywa dla Naglera pod tym względem. Jest też Celestron Luminos (Axiom), WO UWAN czy Meade UWA ;)

Miałem okazję porównywać bezpośrednio WO UWAN z TV Naglerem i w moim odczuciu Nagler był lepszy, dlatego celując w "lepsze" chciałbym jednak pozostać co najmniej na naglerowym poziomie. Niestety nie miałem okazji patrzeć przez ES 82 dlatego muszę się oprzeć na opiniach osób, które taką okazję miały. Z tego co czytałem to ES 82 jest godnym konkurentem TV Naglera. Meade UWA 5000 też są rzeczywiście bardzo chwalone.

 

Chyba zrobię tak jak DuRuS radził, poobserwuję jakiś czas przez kitowce i zobaczę jakie wyciągnę wnioski.

 

Ale z teleskopem chciałbym kupić jednak Barlowa, który z dwóch okularów "zrobi" mi cztery.

 

Czy ktoś z kolegów mógłby mi rzetelnie powiedzieć który z dostępnych u nas na rynku, jest naprawdę dobry za jeszcze rozsądne pieniądze (tak do ok 500 zł)?

Ciekawi mnie też, czy np z Barlowem 3x obraz degraduje w widoczny sposób w porównaniu z Barlowem 2x? Domyślam się, że nie ma nic za darmo i takie sztuczki pociągają za sobą kompromisy, jednak jak to jest w praktyce? Czy ktoś może ma doświadczenie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS Do oglądania planet im dłuższa ogniskowa teleskopu (im mniejsza światłosiła) tym lepiej. F/5 to nie jest dobry pomysł, dodatkowo musisz do takiego teleskopu stosować także krótkoogniskowe okulary. A z okularami tak jak z teleskopami - im dłuzsza ogniskowa tym lepiej... Jesli chcesz cos uniwersalnego to chyba jednak o mniejszej światłosile. Poczytaj tutaj http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=5a zaznaczam , że achromat f/10 (przy średnicy 100mm) i tak ma zbyt dużą światłosiłę (jak na refraktor)!

Krótka ogniskowa to wyeksponowanie wad optycznych teleskopów wpływających na jakość obrazu.

Ale nie przejmuj sie moim komentarzem, jak juz wybrałeś i podoba ci się sprzęcik, to i tak będziesz zadowolony, bo na pierwszy rzut oka i tak nie zauważysz wielkiej różnicy. Tak samo z okularami - nie oczekuj cudów jesli chodzi o jakość, dopiero po pewnym czasie obserwacji zaczniesz dostrzegać drobne róznice.

Ja wiem, że nie uzyskam tym w sumie zabawkowym teleskopem cudów. Jest to jakiś kompromis, który wydaje mi się idealnie wpasowywać w to miejsce i czas, w którym jestem obecnie. Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Poczytałem to co podesłałeś i dało mi to do myślenia. Widać jasno, że nie ma idealnego instrumentu do wszystkiego, a ten artykuł, który podesłałeś bardzo dobrze mi to wyjaśnił. Bardzo Ci dziękuję. Również za to, że zwróciłeś mi uwagę na to, że w sumie lepiej jest "myśleć" o dłuższych ogniskowych w okularach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam zaraz zabawkowym ;) Ja też lubię kompaktowy sprzęcik :) Obrazów takich jak z teleskopu Hublle'a lub sond kosmicznych (czy łazików marsjańskich) nigdy nie osiągniesz, ale nie o to chodzi. Oglądanie nieba na żywo to duże przeżycie i o to chodzi aby obserwować przez sprzęt a nie patrzeć na sprzęt stojący w kącie.

 

Ten wybrany przez ciebie teleskop bardzo mi się podoba (chociaż nie miałem z nim nigdy do czynienia) i czekam z niecierpliwością na pierwsze recenzje :) szczególnie jestem ciekaw tej "rozkładanej" tuby, jak to się spisuje w praktyce, bo wygląda czadersko.

 

Z okularami naprawdę poczekaj.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam zaraz zabawkowym ;) Ja też lubię kompaktowy sprzęcik :) Obrazów takich jak z teleskopu Hublle'a lub sond kosmicznych (czy łazików marsjańskich) nigdy nie osiągniesz, ale nie o to chodzi. Oglądanie nieba na żywo to duże przeżycie i o to chodzi aby obserwować przez sprzęt a nie patrzeć na sprzęt stojący w kącie.

 

Ten wybrany przez ciebie teleskop bardzo mi się podoba (chociaż nie miałem z nim nigdy do czynienia) i czekam z niecierpliwością na pierwsze recenzje :) szczególnie jestem ciekaw tej "rozkładanej" tuby, jak to się spisuje w praktyce, bo wygląda czadersko (znacznie lepiej niż te większe rozsuwane SW).

O to właściwie się nie boję, ale martwi mnie ten wyciąg okularowy, który nie wygląda za bardzo rozwojowo i chyba raczej nie da się go wymienić w przyszłości gdyby się okazał niezbyt precyzyjny. No ale coś za coś... Myślę, że do nauki będzie to dla mnie odpowiedni sprzęt. Najważniejsze, że wiem, że będę go używał bardzo często. I na tym etapie, to dla mnie najważniejszy właściwie parametr jeśli chodzi o tubę :)

Okulary to co innego. Chciałbym aby zostały mi jako docelowe. Wiem, że na dłuższą metę takie kupowanie da mi więcej radochy na początku i zaoszczędzi wydatków w przyszłości, bo przy odsprzedaży zawsze trochę trzeba spuścić z ceny...

Ciekawym doświadczeniem było podłączenie Tele Vue Naglera do My first Scope 76/300. To naprawdę dość tandetnie wykonany teleskop, którego nawet nie da się poprawnie skolimować, ale to co zobaczyłem z Naglerem w porównaniu z kitowcem, lub nawet WO UWANem dało do myślenia. Jakość obrazu bardzo zależy od zastosowanych okularów. I nawet z takim słabym teleskopem obraz był naprawdę świetny (w moim obecnym pojmowaniu rzeczy oczywiście ;-))

 

Tak tak, okular w drugiej kolejności kupię. Chyba nawet zaraz podjadę po teleskop. Chociaż od razu kupiłbym Barlowa, tylko nie wiem jakiego... :-(

Sprzedawcy nie zawsze polecają to co najlepsze dla klienta, wiem coś o tym.... A niestety nie znalazłem jakiegoś porównania, czy testu. A szkoda, bo chyba takie soczewki wydają się dość popularne.

Edytowane przez xaos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Okulary to co innego. Chciałbym aby zostały mi jako docelowe. Wiem, że na dłuższą metę takie kupowanie da mi więcej radochy na początku i zaoszczędzi wydatków w przyszłości, bo przy odsprzedaży zawsze trochę trzeba spuścić z ceny...

 

A pomysl może z nieco innej strony, jak będzisz miał dwa okulary o takiej samej ogniskowej, ale innych typów, to będziesz mógł napisać recenzję porównawczą, a takie są najciekawsze :) porównania sprzętu to czasem wiecej radochy niz obserwacje planet czy galaktyk ;).

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem że ogniskowa tego teleskopu to 650mm,nie wiem czy nie będzie problemu z doborem okularu do niego na planetarne powiększenia tak w granicach 200 razy.On się bardziej nadaje na szerokie pola,choć okulary 2" do niego nie będą pasować a zmiana wyciągu na dwu calowy nie ma tu chyba sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem że ogniskowa tego teleskopu to 650mm,nie wiem czy nie będzie problemu z doborem okularu do niego na planetarne powiększenia tak w granicach 200 razy.On się bardziej nadaje na szerokie pola,choć okulary 2" do niego nie będą pasować a zmiana wyciągu na dwu calowy nie ma tu chyba sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Dopiero teraz zauważyłem jaki on ma ciekawy wyciąg! Idzie nowe (chociaż już chyba gdzieś przed laty coś takiego mi się rzuciło w oczy (?))! Coraz bardziej jestem ciekaw recenzji :)

heritage130_vorn.jpg

 

Tak mnie zaciekawił ten Newton, ze szukam recenzji...

Tutaj masz cos (jesl;i tego jeszcze nie znasz) http://www.telescopedoctor.com/main.asp?cod=test/newton/sw-heritage130(przetłumacz sobie w googlowym translatorze)

 

Filmiki widziałeś?

Trochę się to wszystko trzęsie... Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A pomysl może z nieco innej strony, jak będzisz miał dwa okulary o takiej samej ogniskowej, ale innych typów, to będziesz mógł napisać recenzję porównawczą, a takie są najciekawsze :) porównania sprzętu to czasem wiecej radochy niz obserwacje planet czy galaktyk ;).

 

Ha ha... ja już przeżywałem to z moim sprzętem fotograficznym... i nigdy więcej! Chociaż masz rację, czasami zajmowanie się sprzętem może być pasjonujące, ale chyba tym razem wolałbym się zająć oglądaniem nieba :-) Prawdą jest, ze faktycznie jestem gadżeciarzem, to pewne, jak zdobędę trochę wiedzy i doświadczenia to chętnie podzielę się swoją wiedzą. Chociaż obawiam się, że zainteresowanie tym modelem teleskopu nie będzie zbyt wielkie...

Swoją drogą w przyszłości może się ta tuba przydać ot choćby do takiej modyfikacji... :-)

 

Dopiero teraz zauważyłem że ogniskowa tego teleskopu to 650mm,nie wiem czy nie będzie problemu z doborem okularu do niego na planetarne powiększenia tak w granicach 200 razy.On się bardziej nadaje na szerokie pola,choć okulary 2" do niego nie będą pasować a zmiana wyciągu na dwu calowy nie ma tu chyba sensu.

Stąd mój pomysł na Barlowa i 7-8 mm okular co dałoby powiększenie ok 185x. Wyciąg jest raczej niewymienny. Poza tym cena wyciągu byłaby pewnie większa od ceny tej tuby :-)

 

Ha! Dopiero teraz zauważyłem jaki on ma ciekawy wyciąg! Idzie nowe (chociaż już chyba gdzieś przed laty coś takiego mi się rzuciło w oczy (?))! Coraz bardziej jestem ciekaw recenzji :)

heritage130_vorn.jpg

 

Tak mnie zaciekawił ten Newton, ze szukam recenzji...

Tutaj masz cos (jesl;i tego jeszcze nie znasz) http://www.telescopedoctor.com/main.asp?cod=test/newton/sw-heritage130(przetłumacz sobie w googlowym translatorze)

 

Filmiki widziałeś?

Trochę się to wszystko trzęsie...

Filmik widziałem oczywiście, mimo wszystko chcę zaryzykować. Tym bardziej, że w planach zakupowych jest większy sprzęt i do tego zatwierdzony przez moją Żonę więc, to tylko kwestia odpowiednich warunków, przyswojenia wiedzy i zdobycia doświadczenia. A do tego potrzebuję sprzętu nie wybitnego lecz bezproblemowego do szybkiego użycia.

 

Serdecznie Wam dziękuję za wczucie się w moją sprawę i za każdą poradę, na prawdę to wszystko co piszecie jest dla mnie bardzo cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po roku używania lustra 130mm uwierzyłem, że chodzi w pierwszej kolejności o rozmiar lustra. Apertury nie przeskoczysz. Fizyki nie naciągniesz.

Zdaję sobie z tego sprawę. Zdecydowanie jak nabiorę wiedzy i doświadczenia przesiadam się na lepszy sprzęt. Ale to musi chwilę poczekać. Nie mam teraz takiej możliwości aby ciężki teleskop zabierać za miasto. Za dużo się dzieje. Przez jakiś czas musi mi te 13 cm wystarczyć. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc prosimy o szczegółową recenzję, bo moje zainteresowanie jest autentycznie wielkie! :)

Ale na spokojnie. Poczekaj na dobre warunki, niemniej w złych tez koniecznie spróbuj, aby było co porównywać ;)

 

Niestety co do konkretnych okularów to nie chcę ci doradzać, bo nie mam Newtona F/5 130mm i mógłbym tylko namieszać.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskopik to ciekawy gadżet. Mały lekki, składany. Aczkolwiek kupowanie do niego Naglerów czy innych okularów z najwyższej możliwej półki to może nie być tak do końca dobry pomysł. Okulary takie to najczęściej wielosoczewkowe układy, dzięki czemu mają duże pole widzenia, i doskonałą korekcję wad optycznych. To sprawia zaś że na ogół te okulary sporo ważą. Jak do takiej leciutkiej tubki założysz 0,5 kilogramowy albo cięższy okular to się może okazać, że nie da się obserwować bo okular będzie przeważał tubę. Będziesz musiał wtedy szukać jakiegoś sposobu aby zamocować z drugiej strony jakąś przeciwwagę, co może pociągnąć dalsze kłopoty, bo pytanie czy ten jednostronny montaż tuby to wytrzyma i jak się teleskop będzie wtedy zachowywał. Do tego lekka rozsuwana tuba - jak wiadomo takie tuby w przeciwieństwie do sztywnych są dosyć podatne na rozkolimowanie. Jak jeszcze z jednej strony powiesisz ciężki okular, a z drugiej dla równowagi przeciwwagę to problem z częstą utratą kolimacji może stać się poważny. Ja bym radził przy zakupie okularów zwrócić uwagę na wagę tychże.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.