Skocz do zawartości

Skala Magnitudo


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Jasnośc obiektów na niebie ocenia się porównując inne obiekty, które mają juz zbadana jakąs tam jasność. Przypuszczalnie patrząc na Wenus, wiesz że ma ona około -4 mag. Patrząc na Syriusza, wiesz że ma on około 0 mag. Jeśli znasz jasności innych znanych gwiazd (możesz sprawdzić ich jasność w jakims atlasie) możesz na oko ocenić jasność przelatującego meteoru. Parę pożądnych obserwacji i się wprawisz :mrgreen: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to różne źródła różnie podają. W książce "Astronomia. Przewodnik po wszechświecie" wyczytałem o jansości Syriusza 0 mag. Być może jest to błąd. :roll:

 

Nie przesadzaj Ati, co do Syriusza zrodla roznia sie bardzo niewiele, zazwyczaj podaje sie jasnosc -1.46 lub 1-.47 mag. A jezeli twoja ksiazka mowi, ze Syriusz ma 0 mag, to znaczy ze jest do d... :wink: ) 0 mag to ma Vega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, mi CdC podoba się bardzo. Fakt, ma pewne błędy ale czy naprawdę to taki straszny problem, że jasność Saturna obliczona jest np. jako 0.6 a nie -0.1? Wydaje mi się, że to chyba jeszcze nie dyskwalifikuje programu... A poza tym program ma bardzo fajną cechę: obsługuje (bez żadnej konwersji) katalogi GSC-ACT i (co mi sie bardzo podoba) USNO-SA 2.0. Dzięki temu (i GSC) dojeżdzamy do 15m a dzięki USNO-SA 2.0 dodajemy jeszcze zasięg od 16m do 19m. I tak mamy program z naszymi kochanymi gwiazdeczkami do 19m. :lol:

Wiem, że ktoś może spytać: "a po co 19m?". Jednak jak ktos robi dłuuuuuugie ekspozycje i ma niemałą aperturę to myślę, że doceni coś takiego. A poza tym fajnie mieć taki zasięg (choćby tylko wirtualnie). :mrgreen: Pewnie, że Guide też tak może, ale... CdC jest za darmo. :)

 

Moim zdaniem, CdC wcale nie jest złym programem. Rzekłbym nawet, że niedocenianym. Miejmy nadzieję, że wersja 3.x nie będzie zawierała błędów a wtedy będzie to prawdziwy "wymiatak". :lol:

 

PS Starry Night Pro 4 może dynamicznie pobierać informacje z netu o gwiazdach aż do 19m. Wystarczy z menu LiveSky zaznaczyć opcję Automatic Star Download. UWAGA: pole widzenia musi być odpowiednio małe aby słabsze obiekt się pojawiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam!

CdC urzywam i jak dlamnie to jest git! Niewylukałem żadanych błędów. A co do oceny jasności meteorków to jest to praktycznie banał! Przez pierwsze dwie godzinki to je porównujesz z gwiazdkami ale potem to już skala sama się tworzy w głowie i nie ma większych kłopotów z oceną do 0,5 mag. Tak samo z innymi obiektami, oczywiście punktowymi bo rozmyte jak np. komety to już inna bajka. Na dodatek zapodaje podstawowe punkty porównania do oceny jasności:

 

-1,5 Syriusz

0,0 Wega, Kapella, Rigel

0,5 Procjon

1,0 Spika, Altair, Aldebaran

1,5 Regulus, Deneb

2,0 Polaris, Dubhe, Sirrah

2,5 Markab, Alderamin, Zosma

3,0 Cor Caroli, Cursa

3,5 Thuban, Metallach

4,0 Kitalfar, Plejady

4,5 Acubenus, Asterion

5,0 Hiady, Alya

5,5 Diadem

6,0 Droga Mleczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-1,5 Syriusz

0,0 Wega, Kapella, Rigel

0,5 Procjon

1,0 Spika, Altair, Aldebaran

1,5 Regulus, Deneb

2,0 Polaris, Dubhe, Sirrah

2,5 Markab, Alderamin, Zosma

3,0 Cor Caroli, Cursa

3,5 Thuban, Metallach

4,0 Kitalfar, Plejady

4,5 Acubenus, Asterion

5,0 Hiady, Alya

5,5 Diadem

6,0 Droga Mleczna

 

Sugerował bym podawanie klasycznych oznaczeń gwiazd, w rodzaju alfa Com zamiast Diadem, czy delta Leo zamiast Zosma, bo naprawde niewielu jest ludzi, którym mówi coś nazwa Kitalfar czy Asterion :wink: Poza tym powiedz mi jak ocenić jasność jakiegoś obiektu przez porównanie z jasnością Drogi Mlecznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Nazwy te można bardzo prosto zamienić na "klasyczne" po przez bo ja wiem programik czy nawet obrotowe mapki nieba, no a z Drogą Mleczną to to tylko tyle napisałem żeby było wiadomo że około tylu ma, tak dla info, dla przykładu. Faktem jest że jasności z Nią nie porównamy. Sorki za niejasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja CDC używam jedynie do drukowania mapek okolic DS'ów i komet według mnie po zaciągnięciu z sieci dodatkowych katgalogów np. Tycho do 12 mag dobrze sie z nim pracuje ale mówie ja używam ego programu jedynie do poszukiwania mglistych obłoczków teraz wpadł mi w rece Astroplaner dzieki Radkowi Ziombrowi program ten jest według mnie o niebo lepszy od CDC pomimo tego że nie ma dużego zasigu (najsłabsze gwiazdki to ok 10mag)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.