Skocz do zawartości

Program do obserwacji satelitów?

LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Poszukuję dobrego programu astronomicznego do obserwacji satelitów. Orbitron jest genialny, lecz zawodzi mnie coraz częściej. Po załadowaniu wszystkich satelitów (ich jest około 1.500) postanowiłem sprawdzić co to były za przeloty sprzed 3 dni na moich zdjęciach. Spośród 5 satelitów na zdjęciach, nie znalazłem żadnego znajdującego się w bazie danych.

Orbitrona bardzo chwalę, lecz potrzebuję bardzo rozszerzonej bazy danych satelitów. Orbitron tylko częściowo sprawdzi się do mojego "maratonu", ale skoro pomija przeloty obiektów mających po 5 mag...

Heavens-above.com jest naprawdę świetny. Praktycznie mają efemerydę każdego satelity. Skąd oni pobierają te dane? Czy aktualizowane są elementy orbity już dawno niepracujących satelitów? Bo mam do wielu z wyszukanych wątpliwości, że mogły nie być aktualizowane przez lata. Na przykład taki stary satelita, który ma 13-14 mag w zenicie.

Szkoda, że nie idzie jakoś połączyć Heavens-above.com z Orbitronem. Ale może znacie coś dobrego?

PS: Czy Orbitron jest przez kogoś aktualizowany? Sebastian Stoff nie ruszał go od 10 lat. A może ktoś wpadł na pomysł, aby dorysować na radarze gwiazdozbiory? Odszukanie satelity o jasności 9 mag będącego w konstelacji Łabędzia graniczy z cudem. Może ktoś inny wrzucił jakąś aktualizację, czy coś?

• Lubię 1

Spróbuj Heavensat jest tu:

http://freeware.intrastar.net/satellitetrack.htm

Co do widoczności satelit to zależ z jakich baz się korzysta.
Np. plik Complete TLE Set na stronie http://www.tle.info/joomla/index.phpzawiera 1677 obiektów.

http://www.tle.info/data/TLE.ZIP

Istnieje natomiast plik ALL_TLE i on zawiera 15136 obiektów !!!

tu link do tego pliku

http://www.tle.info/data/ALL_TLE.ZIP

Spróbuj jeszcze dokoptować ten plik

http://www.prismnet.com/~mmccants/tles/classfd.zip

Powodzenia :)

• Lubię 2

Dzięki, właśnie wypróbowałem ten program i wygląda świetnie :)

Z pewnością spisuje się lepiej niż Orbitron. Plusy programu w stosunku do Orbitrona:

Co ma ten program, a nie Orbitron:

- Możliwość przybliżania widoku nieba.

- Są gwiazdy! Podobno wersja rozszerzona ma aż do 10 mag, ale jeszcze nie sprawdzałem.

- Samemu można ustawić kolory dla satelitów.

- Szybsze aktualizacje pozycji satelitów (w Orbitronie raz na sekundę).

- Potrafi załadować więcej satelitów na raz (Orbitron wieszał się przy tysiącu, a przy ilości większej niż 250-500 (nie wiem ile dokładnie) znikały nazwy).

- Filtrowanie satelitów! To porządna opcja, kiedy nie chcę śmietnika tymi satelitami, które znajdują się w odległości 20000+ kilometrów i nie zobaczę ich. Wystarczyło ustawić maksymalną odległość peryhelium do 2500 km, a w aphelium do 5000 km (więcej nie ma potrzeby) i cieszyć się samymi szybkimi przelotami.

- Satelity o znanej jasności są oznaczone kolorem (można skupić się na tych satelitach, które wiadomo jak będą widoczne).

Co denerwuje w tym programie:

- Zmiana czasu w programie, aby zobaczyć np. co wyszło na poprzednich zdjęciach. Minie sporo czasu, zanim uda mi się ustalić co to był za obiekt. Przynajmniej dobrze, że przycisk page up i page down pozwala zrobić to nieco szybciej.

- Wyszukiwanie obiektu jest możliwe tylko wtedy, kiedy znajduje się on nad horyzontem (długo się zastanawiałem dlaczego nie może wyszukać ISS).

Czego brakuje w obydwu programach:

- Zaznaczanie konkretnych satelitów jakimś kolorem! Tych śmieci na orbicie jest tak dużo, że podczas maratonu będą myliły się które już widziałem, a które nie.

Mam jeszcze pytanko co do tej bazy wszystkich satelitów. Co ile czasu ona jest aktualizowana? Na stronie tle.info jakoś nie mogę nic znaleźć o ostatniej dacie aktualizacji.

Edytowane przez LibMar

Mam jeszcze pytanko co do tej bazy wszystkich satelitów. Co ile czasu ona jest aktualizowana? Na stronie tle.info jakoś nie mogę nic znaleźć o ostatniej dacie aktualizacji.

Nie jestem pewien ale na ich stronie napisane jest:

"Two-line elements (TLE) and all other satellite data presented and distributed via this forum and e-mail lists of AUS-CITY are distributed with permission from DoD/USSTRATCOM"

co oznaczało by codzienną aktualizację bo USSTRATCOM jest stroną bazową plików orbit satelitów.

• Lubię 1