Skocz do zawartości

EQ-6 - prośba


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem montaż EQ-6 , mam mocowanie wykonane przez mitka ale muszę dorobić nowy trzpień do ustawiania montażu , znajdujący się na statywie .

 

Chodzi mi o wymiary , wysokość , szerokość itd.

 

Jeśli mógł bym prosić o jakiś prosty rysunek z wymiarami - również tego ścięcia , z góry dziękuję .

 

ps. może być od oryginalnego statywu lub od takiego jak poniżej , chodzi o ten element.

 

 

 

 

20150115_132743_483803.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się zamocować , teraz mam takie pytanie.

W lunetce biegunowej jest mapka , ale zorientowana inaczej niż obecnie na niebie.

Trzeba ją przekręcić ale się nie daje ? czy jakaś mała śrubka ja blokuje?-która.

Rozumiem że trzeba ustawić Polarną w tym małym kółeczku , jednak ktoś mi powiedział ostatnio że ona odwraca obraz , więc jak mam tą mapkę ustawić.

 

W poprzednim montażu ustawiałem normalnie mapkę i w małe kółeczko Polarną , do planet mi to wystarczało , a może robiłem błąd ? chyba mapka jest do zorientowania a nie dla ozdoby , dzięki za pomoc.

 

ps. czy ma ktoś z was w pliku PDF instrukcję po polsku do montażu EQ6-gt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , dzięki.

 

Mam jednak pytanie jak odblokowuje sie tą mapkę aby ją obrócić, w CG5 kręciła się całość a jak tu ?

 

Myślę że po ustawieniu mapki odpowiednio do nieboskłonu i wycentrowaniu w małe kółeczko wystarczy mi do planet, to najprostsza metoda.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny czy Cię dobrze zrozumiałem ale żeby obrócić mapkę w lunetce obraca się montażem w okół jednej z jego osi. To jest oś deklinacji chyba. W każdym razie w tej osi co się obraca żeby podążać za niebem.

Edytowane przez Intimate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jednak pytanie jak odblokowuje sie tą mapkę aby ją obrócić, w CG5 kręciła się całość a jak tu ?

 

Myślę że po ustawieniu mapki odpowiednio do nieboskłonu i wycentrowaniu w małe kółeczko wystarczy mi do planet, to najprostsza metoda.

W NEQ6 mapka obraca się po prostu przy kręceniu osią RA - obraca się razem z nią. Opisana przeze mnie metoda jest prosta i za razem dość dokładna, ale oczywiście jak Ci wystarczy, to możesz zorientować mapkę na Wielki Wóz i Kasjopeę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja metoda jest prosta i bardzo dobra .

 

Ja myślałem że trzeba przekręcić samą mapkę bez kręcenia montem , a dopiero po odpowiednim ustawieniu mapki nakierowywać małe kółeczko na polarną.

 

Czyli tak , lunetka jest na stałe wkręcona i nic nie ruszmy , przekręcam oś tak aby mapka pokrywała się z niebem i ustawiam na polarną - tak ? sory za banalne może pytania , ale jako planeciarz nigdy większej wagi do tego nie przywiązywałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście da sie przekrecic mapke wzgledem osi montazu, luzujac 3 imbusiki justujace, albo wzgledem podzialek luzujac imbusik blokujacy znacznik na lunetce, ale te operacje nie sa potrzebne dla tej metody. Gdybys chcial oriwntowac lunetke za pomoca samych podzialek, to musialbys faktycznie zorientowac najpierw mapke wzgledem reszty, ale ta metoda jest bardiej skomplikowana od mojej, a nie zapewnia lepszej precyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki przeczytam.

 

Sądziłem że trzeba tak ustawić montaż i teleskop jak na zdjęciu czyli na polarną , potem przekręcić mapkę do nieboskłonu i dodatkowo ustawić polarną w tym małym kółeczku.

 

Dzięki za podpowiedź , o to mi chodziło , to znaczy o tą jedną małą śrubkę do przekręcenia mapki , nie do jej ustawiania w osi.

mont.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przejrzysty opis czynności, ustawienie lunetki względem osi gniazda w moncie, sama orientacja lunetki i ustawienie montażu...w tej metodzie wymagane jest precyzyjne poziomowanie montażu

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=528

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.