Skocz do zawartości

Lornetka Taiga 10x50, Delta Optical - czy już testowana?


Emilian

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Zamierzam kupić ową lornetkę, pierwotnie zamierzałem tej samej marki, ale 7x50. Dzięki Waszym radom raczej odpuszczę, niestety 40-tka na liczniku i moje oczy chyba już nie przystają do owych 7 mm na wyjściu owej 7x50...

 

Chciałbym kupić niedrogo, ale w miarę możliwości jak najlepiej - wybór Tajgi 10x50 wydaje mi się za 200 złotych wyborem optymalnym.

 

Czy ktoś z Was już testował tę Tajgę 10x50 ?

 

Chyba będzie bardziej uniwersalna - do obserwacji gw. zmiennych, a i w góry też się przyda, do podglądania ptaków również.

Mam BPC 20x60 z drugiej ręki (ten, kto mi ja sprzedał, mówił, że ma ja od Janusza Płeszki) - w górach sprawowała sie dobrze, chociaż troche przyduża, ale px20 robiło swoje - z Jaworzyny Krynickiej rok temu widziałem cerkiewkę w Tyliczu - całkiem fajnie było widać.

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taiga 10x50 którą mam to lornetka i niedroga i całkiem niezła do "przeglądowych" obserwacji astronomicznych, przyrodniczych, turystyki etc., leciutka ok. 900g i przyjemna w trzymaniu, z niezłymi delikatnie zielonkawymi powłokami, pryzmatami BaK 4 i ostrością po brzeg (ew. wg mnie troszkę kosztem pola - ale coś za coś), integralnymi przymocowanymi klapkami na obiektywy (fajne - nie trzeba ich szukać - i gubić, a po zakryciu mozna lornetkę nawet włożyć "za pazuchę" bez obawy o zabrudzenie), regulacją zbieżności przez użytkownika poprzez śrubki kolimacyjne, świetnymi mięciutkimi muszlami ocznymi dopasowującymi się do kształtu głowy, szeroką korekcją wad wzroku na obu okularach ok. +-6D, z eleganckim ergonomicznym wykonaniem - i wszystko za ok. 200 zł. Jak widać lornetka nie musi kosztować > 1000zł "za markę" jak wizualnie wszystko jest całkiem OK i da się przyjemnie używać.

Dla mnie najważniejszymi jej wadami jest ograniczony (zależy też dla kogo) max. rozstaw IPD do 71mm i ostrość po brzeg ale niestety jednak kosztem pola (94m/1000m = 5,4* co przy powerze 10x nie zachwyca) jak to się teraz modnie robi. Ale generalnie oceniam Taigę 10x50 pozytywnie za tę cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie zajrzyj do wnętrza każdej ze swoich lornetek z serii Taiga. Na dnie zobaczysz coś co wygląda jak

zżuta guma do żucia. To klej, którym przyklejono do tubusu pryzmaty. Jest do aż w nadmiarze. Przy zastosowaniu takiego wynalazku kręcenieśrubką kolimacyjną tu nic nie daje.

 

Z ostrością po brzeg też bym nie przesadzał. Dużym atutem Taig jest jednak solidna jakość wykonania

obudowy. To pierwsze lornetki, kosztujące w granicach 200 zł, w których okulary nie uginają się pod naciskiem, a przy ogniskowaniu nie kolibią się na boki. W tej kwesti Taiga deklasuje wszystkie konkurentki z bazarów i

aukcji Allegro, kosztujące mniej więcej tyle samo. Kolejna duża zaleta to pryzmaty Bak-4, ciut za małe co prawda, ale pociemnienia przy brzegu źrenic nie uświadczysz.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :)

 

Dzięki za odpowiedzi. :)

 

Cieszy mnie tez wypowiedź Arka, asa lornetek. Pocieszające jest dobre wykonanie mechaniki. Mam nadzieję, że te troszke przymałe pryzmaty (ale za to BAK 4) nie wpłyną znacząco na pociemnienie orazu przy brzegach pola widzenia - chciałbym jej uzywać do obs. gwiazd zmiennych, tu dobra ostrość w możliwie duzym polu widzenia też ma znaczenie, stąd też zaciekawiła mnie ta lornetka.

 

Powiedz mi Arku, a jak się Tobie z tą lornetką pracowało? Mam nadzieję, że to będzie równie ciekawy przebój w tej klasie cenowej i powiekszeń jak już chyba "klasyczna" BPC 20x60 - mam takową, model Tento (to chyba z tych starszych, bo nowsze to pewnie Kronos, może sie mylę?) chociaż obraz jest zażółcony, to jednak "jadowicie" ostry - z odległości około 1,5 km mogłem rozpoznać, czy na dachu budynku siedzi wrona czy gołąb.

 

Zaglądałem na Allegro - w tej cenie to przytłaczająca większość z rubinowymi powłokami na obiektywach...

 

Mam nadzieję , że za owe 200 zł ta Taiga 10x50 bedzie wyborem optymalnym - kręcić przy niej nie zamierzam, tak, że za tę cenę przy dobrej jakości obrazu z tą "gumą do zucia" jestem w stanie się pogodzić (przynajmniej pryzmaty sie nie obruszą, gdyby mi ów instrument upadł) - zależy mi głównie na przyzwoitej jakości obrazu, dobrej ostrości w miarę mozliwości w całym, możliwie duzym polu widzenia.

 

Chyba że za tę kwotę możecie polecić mi coś lepszego?

 

Serdecznie pozdrawam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie upierasz się przy wydaniu 200 zł na lornetkę, to tudno będzie kupić coś lepszego. Przemyśl

jeszcze raz swoje finanse i zastanów się ile możesz wydać na lornetkę. Jeśli kwota większa od 500 zł wydaje Ci się astronomicznie duża, to kupuj Taige. Powyżej 500 zł już można zacząć szukać czegoś wyraźnie lepszego.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło, biorąc pod uwagę stosunek możliwości/cena to trudno znaleźć nową lepszą lornetkę za 200zł niż Taiga 10x50.

 

Oczywiście że np. Minolta 10x50 za tysiaka pewnie będzie lepsza (ale zależy też co przez to rozumiemy - Minolta nie ma np. integralnych klapek, możliwości kolimacji (Arku trochę ta opcja jednak działa), mięciutkich dopasowujących się gumek, korekcji na obu okularach +-6D a Taiga to wszystko ma) no ale czy "lekką rączką" wydasz na nią aż 1000zł jak można mieć zadowalającą Taiga 10x50 za pięć razy mniej i z opcjami których ta droższa nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Marcinie to o czym piszesz to są gadżety. Klapki są na tak cienkich gumkach, że prędzej czy później i tak

się urwą (co innego jakby w te gumki wpuścić metalowy drucik na przykład). Możliwośc indywidualnego ustawiania ostrości na każdym okularze jest zaletą tylko z punktu widzenia minialnej odległości ostrego widzenia.

Ale ona jest i tak, taka sama jak w Minolcie, która nie ma indywidualnego ustawiania ostrości na każdym okularze.

 

Poza tym Minolte można już kupić za 780 zł np. na Allegro. Nie zmienia to jednak faktu, że Minolta i Taiga

należą do dwóch różnych kategorii cenowych. Tak więc jak napisałem wcześniej. Do 500 zł brałbym Taige.

W zakresie od 500 do 1100 zł celowałbym w Minoltę, Pentaxa, Bushnella Marine lub używanego CZJ.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Dzięki za rady! :)

 

Oczywiście, gdyby było więcej kasy, to bym mierzył wyzej, ale cóz, żona nie jest miłośnikiem astronomii :(

Z wysupłaniem kasy na mojego Dobsona 250/1250 mm tez musiałem stoczyc cięzki bój, (choć de facto kasy nie brakowało) ale jak dałem Astrokrakowi lustro do polerowania i ukończenia, to klapka zapadła, robota zlecona, wycofac sie nie wypada...

 

Dlatego z tą lornetka kombinuję jak się da.

 

Jak tę Tajgę będę miał, to napiszę od siebie jak się sprawuje.

 

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości: Taiga 10x50 ma "normalny" centralny fokus ORAZ szeroki zakres korekcyjny indywidualnie na każdym okularze ok. aż +-6D. Jak ktoś ma wadę wzroku to jest to duża zaleta, o to mi chodziło.

 

A co do Minolty trochę się też zraziłem do tej firmy po tym jak model 7x50 ma mniejsze RZECZYWISTE pole od 10x50 ze znacznie większym powerem a 7x50 kosztuje prawie tyle samo... Jak Minolta mogła tak partacko skrewić w 7x50 i wstawić okulary o tak małym polu AFOV - Arku dlaczego daliście 7x50 wyższe miejsce od 10x50 w rankingu w teście lornetek nr 1:

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/tes...est1/wynik.html

A co do Pentaxa to dobrze pamiętam Twoje Arku zdanie:

"POLE WIDZENIA Zmierzone przez nas 2.19 +- 0.02 stopnia. Najmniejsze pole widzenia w swojej klasie". Ułomne do kwadratu!!!

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/l_P...60_PCF_WP.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minolta 7x50 wypadła odrobinę lepiej w innych kategoriach optycznych niż wielkość pola widzenia od modelu 10x50 i dlatego zajęła ciut wyższą pozycję. Co nie zmienia faktu, że jakbym miał wybierać to sobie bym kupił

10x50. Tak poza tym ta skrewiona Minolta 7x50 i tak ma takie same pole widzenia jak Taiga 7x50.

 

Poza tym pisząc o kupnie Pentaxa nigdzie nie napisałem, że mówie o modelu 20x60. On kosztuje 1500

zł i nie mieści się w wymienonym przeze mnie zakresie do 1100 zł. Mówiłem o modelach PCF V lub III

7x50 i 10x50.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie jestem specem od Pentaxa i nie chcę w ogóle o nim słyszeć - porządnie mnie zniechęciliście Arku do tej firmy swoimi testami - ale czy czasem inne w/w modele też nie mają "najmniejszego pola w swojej klasie" a przynajmniej znacznie ograniczonego? I ile one kosztują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... to się zdecyduj. Nie chcesz o nim słyszeć, a jednocześnie pytasz o szczegóły dotyczące tych

lornetek. Jak się zdecydujesz to wejdż na www.pentax.com i sprawdź.

 

Acha i pamiętaj, że nie można generalizować opinii o jednej lornetce na całą gamę produktów danej

firmy. Słabe pole Minolty 7x50 zniechęciło Cię do Minolt, słabe pole Pentaxa 20x60 zniechęciło Cię do

Pentaxów. Dlaczego więc słabe pole Taigi 10x50 nie zniechęciło Cię do Taig?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku to że nie chcę słyszeć to była jakby "odraza w przenośni" ale oczywiście że informacje o sprzęcie i tak wyłapuję. Ale przyznasz że jeden porządny blamaż rzutuje na całą firmę i inne modele, choćby nawet były bardziej udane...

 

Jak sam pisałeś Taiga to inna - bardzo ekonomiczna - klasa cenowa i nie można od Taig wymagać tyle ile od Pentaxów czy Minolt kosztujących kilka-kilkanaście razy więcej. Po prostu dla ostrości w Taigach ograniczono trochę pole, co za ok. 200zł uchodzi bez problemu i nie wolno mieć tutaj pretensji za tę cenę, natomiast wg mnie jest praktyką absolutnie niedopuszczalną w markowych lornetkach za >1000zł jakby nie mogli w nich wstawić droższych szerokokątnych okularów o większym np. 67* AFOV a przynajmniej > 50* jak już za całą lornetkę aż tyle się płaci... Zgodzisz się Arku?

 

Poza tym modele 7x50 i tak mnie "z definicji" nie interesują - zarówno Ty Arku jak i ja mamy ponad 30 lat - i tak źrenica ponad 7,1mm nam nie grozi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Minolta Activa jak i Pentaxy z serii PCF należą do klasy lornetek tanich. Na zachodzie ich ceny to

100-160 USD, więc to prawie najniższa półka cenowa. Dlatego full wypasu nie można się w nich spodziewać.

Ze względu na specyfikę naszego rynku, u nas wpadają w klasę cenową środkową.

 

Ta naprawdę dopierto Pentaxy z serii PIF, które mają już dobre pole, są najwyższą serią Pentaxa. Ich cena

to jednak poziom 500 USD, co na zachodzie umieszcza je w środkowym segmencie asortymentu. Jak chcesz

kupić najlepsze lornetki, to musisz się liczyć z wydaniem około 1000 USD, bo takie ceny mają Zeissy, Swarovskie, najlepsze Steinery, Doctery czy Leica.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku przyznam się szczerze: m.in. po Twoich danych o potężnym 7,3* realnym polu i naocznych testach Zeissa CZJ 10x50 Janusza w Bieszczadach i Kudłaczach poluję na używanego starego dobrego Zeissa Jenoptem CZJ 10x50W made in DDR - mimo że już mam tyle lornetek... zobaczymy. Czy znasz lornetkę klasy 10x50 o większym polu i lepszej optyce?

 

Co do samego stricte pola to znam BPWC2 6x30 z polem producenta aż 12,5* (recenzował ją dr Holger Merlitz) i też na nią poluję...

 

Na Kudłaczach Paweł Maksym wspominał o swojej japońskiej lorentce (niestety trwale rozkolimowanej - nie do naprawy nawet u Janusza) zdaje się10x50 o polu rzędu 10*... Zrobi z niej szukacz - monokular...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Jezeli ta Taiga 10x50 oprócz centralnego ustawiania ostrości ma niezależną regulację dioptrażu +/- 6 dioptrii na kazdym okularze jak Marcin pisze, to jeszcze lepiej - przy obserwacjach ptaków to się niezmiernie przyda! O to też mi chodziło!

 

Ustosunkowując sie do tej ostatniej informacji - nie zgadza się mi to z informacją na stronie Delta Optical- tam piszą że jest regulacja centralna (to normalne) oraz dodatkowo - regulacja na prawym okularze - a tu Marcin pisze, że na obu okularach.

 

Odnośnie ceny - te 500 zł to nie aż tak dużo, ale niestety, zrozumcie położenie amatora nocnego nieba - pewnie żona jest zazdrosna o naszą muzę, Uranię :wink:

 

Dlatego tak kombinuję - by wilk syty i owca cała...

 

A ta obuokularowa regulacja dipptrażu wydaje sie niezmiernie interesująca. :D

 

A z tym szerokokatnym Zeissem 10x50 z DDRu - pewnie Ci Marcinie ciężko będzie upolować, chyba, że właściciela takowej cięzko przyciśnie...

 

Pozdrawiam Was i dzięki za cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz Marcinie naprawdę dobrą lornetkę 10x50 to celuj w Doctera Nobilem o polu 6.75 stopnia. Nie

jest to pole tak duże jak u CZJ, za to jego jakość nawet przy samych brzegach jest rewelacyjna. No i jego

cena, jak na ceny lornetek z najwyższej półki, jest rozsądna bo niecałe 3000 zł.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na zwykły achromat to korekcja zrobiona po mistrzowsku! Jak jeszcze dodasz Arku, że na brzegach tak szerokiego pola widzenia oprócz tego że gwiazdy sa do końca ostre, nie ma aberracji chromatycznej, to Carl Zeiss Jena spisał sie z tą lornetką na medal! 3 tysiaki warto wybulić na takie cacko, gdybym miał "lużną" kasę, to pokusa byłaby chyba nie do odparcia!

 

Zresztą rodzice kiedys kupili w NRDówku chyba ze 30 lat temu albo ciut dawniej model o ile pamiętam 8x35, też Carl Zeiss Jena, kosztowało to około 200 marek i niestety obraz na brzegach nie był ostry, pamiętam, bo patrzyłem przez nią rok temu i zwróciłem na to uwagę - to niemożliwe u Zeissa, a jednak :( .

Zresztą dzięki tej lornetce zaraziłem się bakcylem astronomicznym, a było to gdzieś 30 lat temu - strasznie mi się podobało, jak Księzyc w pełni sobie fajnie przejechał na tle kratownicy słupa wysokiego napięcia. Było to cudowne!!! Do dzisiaj pamiętam ten widok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta 8x35 miała pewnie potężne pole rzędu 8,5* albo pewnie więcej? To lubię!

 

Chyba jednak nie ustanę w polowaniach za CZJ Jenoptem 10x50W z polem rzędu nawet 7,5* jak mi powiedział Janusz na Kudłaczach i co sam testowałem..."spacewalk", fantazja, bajka z tysiąca i jednej nocy. Choćbym miał popolować na nią dłużej.

 

Arku a o tej japońskiej 10x50 z kolumbiastym polem 10* nic nie słyszałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem łyknąć mamie tę lornetkę, ale jak zobaczyłem te niemiłą nieostrośc na brzegach pola widzenia (na prawde ostre było gdzieś 30 % średnicy pola widzenia) :( to apetyt na to poręczne maleństwo mi sie wyraźnie zmniejszył...

Gdyby było porządnie ostro, to pewnie bym ją od mamuśki wydębił. Do zmiennych by była wspaniała, jak Marcinie piszesz, z potężnym polem widzenia. Mozna by mierzyć zmienne w przedziale gdziez 5 - 7 magnitudo - tu gołym okiem sie juz nie da, a wymagają dużego pola widzenia, bo niełatwo w poblizu o przyzwoite gwiazdy porównania.

Ale w centrum pola widzenia miała jad niesamowity - ze Szklarskiej Poręby Średniej widać było malutkie kreseczki postaci ludzi jak sobie wędruja blisko grani przy schronisku na Śnieżnych Kotłach - w linii prostej gdzieś 8 km - mogłem rozróżnić kolory kurtek !!!

Pamiętam to dobrze, ale wtedy miałem ze 12 lat i zupełnie inne oczy...

 

Marcinie - nie piszesz jak z tę regulacją ostrości na obu okularach w tej Tajdze 10x50WA w odniesieniu do tego co piszą w DeltaOptical - a masz ją w rękach.

Napisz, taki jestem ciekaw ! :)

 

Serdeczne pozdrowienia dla lornetkowiczów i nie tylko! :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emilianie zatem raz jeszcze podkreślę: na stronie Delty rzeczywiście brakuje informacji iż Taiga 10x50 (jak i inne Taigi) ma "normalny" centralny fokus ORAZ szeroki zakres korekcyjny indywidualnie na OBU okularach na KAŻDYM ODDZIELNIE co razem daje ŁĄCZNĄ korekcję do ok. aż +-6D. Jak ktoś ma wadę wzroku lub jest przyrodnikiem i potrzebuje bliskiego fokusa to jest to naprawdę duża zaleta Taig.

 

PS. Dla mnie to też był spory szok jak do mnie Taigi przyszły z DO, też się tego nie spodziewałem bo nie było na ten temat słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki, Marcinie!

 

Wybacz, że tak trochę namolnie pytam, ale chciałem sie upewnić :)

 

To będzie jazda!!!

 

A tak gwoli scisłości trzeba będzie do D.O napisac, by uaktualnili dane które podają . Dla dobra firmy (sprzedadzą więcej!) no i dla naszego dobra - całkiem fajny sprzęt za bardzo korzystną cenę.

Pewnie za pomocą tej indywidualnej regulacji na obu okularach można "zarobić" kilka metrów, co przy obserwacji ptaszków chowających sie w krzakach lub na pobliskiej gałęzi bardzo sie przyda :)

 

Twoją wiadomość odebrałem.

 

Jak bedę miał tę lornetkę to napiszę cos więcej - o minimalnej odległości obserwacji i tym zysku na odległosci z tytułu owego +/- 6D - równiez.

 

Ptakolubom to sie pewnie przyda - mam nadzieje, że też tu zaglądają :wink:

 

Lornetkowo pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.