Skocz do zawartości

3.. 2.. 1.. Messier!


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystajac z pieknego, krystalicznego nieba w sobote pojechalem z Michalem Klimaszewskim ok 60km za Warszawe na obserwacje wizualne (ja Vixen VC200L 20cm, Michal Dobson 32cm).

 

Pierwsze trzy obiekty ktore wyszukalem byly dla mnie bardzo wazne - to M72, M73 i M30. Dlaczego byly wazne? Poniewaz udalo mi sie wreszcie zamknac liste 110 Obiektow Messiera (zakladajac ze M101 = M102).

 

Polowanie na wszystkie Mki zajelo mi prawie 4 lata (oczywiscie w "miedzyczasie" obserwowalem szereg caldweli, NGCow, IC itp).

 

Najbardziej poludniowe Mki obserwowalem w trakcie wakacji w Tunzezji (lipiec) i Egipcie (luty). Przy "odznaczaniu" na liscie obowiazywaly nastepujace zasady:

- obiekt obserwowany wlasnym sprzetem

- obiekt odnaleziony wlasnorecznie

- szukanie tylko atlas + szukacz + star-hopping

- pozytywne potwierdzenie z mapa

 

Wiem ze w Polsce jest jeszcze kilka osob ktore obserwowaly wszytkie Mki - moze wypada zalozyc jakis klub? Przyjmuje zgloszenia i wrzuce liste osob na swoja strone :)

 

Poza tym wrazenia z soboty:

- Niebo idealne. W pierwszej chwili Droga Mleczna wygladala jak jasna chmura.

- Po wzejsciu Wenus zrobilo sie widno

- Rosa byla taka ze ze sprzetu lala sie woda. Bez grzalek optyka rosiala w kilkanascie minut. Michal musial grzac lusterko wtorne.

 

W sumie tego wieczoru z Mek obserwowalismy: M1, M2, M11, M13, M15, M26, M27, M29, M30, M31, M32, M33, M34, M35, M36, M37, M38, M39, M42, M45, M56, M57, M71, M72, M73, M74, M76, M77, M92, M101, M103, M110.

 

Plus "double cluster" i szereg NGCow i ICow.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Paweł! Narzuciłeś ostre kryteria i podejrzewam, że nie każdy je spełni, już choćby z powodu braku własnego sprzętu.

 

Ja różnymi sposobami oglądam od półtora roku emki ale jeszcze sporo mi brakuje do końca (a może to dobrze - jest cel ???).

 

PS. Może spróbujesz przekonać pewnego maniaka astro-foto z Wrocławia że warto czasem również popatrzeć na te emki :) zwłaszcza że ma ku temu duży sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest nas dwóch, tez niedawno skończyłem i też zajęło mi to czetry lata :D .

Co teraz ? Lista 400 Herschela ? Powinniśmy chyba opracować jakieś standardy, aby na nich oprzeć nasze obserwacje.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też zapisuję się do klubu Messierowców :)

Dokładny dziennik obserwacyjny zacząłem prowadzić 15 maja 2002 roku (wtedy też mam zanotowaną pierwszą M-kę: M 57). 19 obiektów obserwowałem po raz pierwszy jeszcze Uniwersałem 90/900. W czerwcu zeszłego roku kupiłem Syntę i do 20 maja 2004 skompletowałem całą listę 8) Ostatnim obiektem była u mnie galaktyka M 83 w Hydrze. Wszystkie M-ki obserwowałem niedaleko od miejsca zamieszkania - głównie z podmiejskiej działki w Nisku.

Faktycznie, od maja nastawiam się na listę Herschel 400 - do tej pory zaliczyłem około 130 obiektów.

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, M 57 to moja pierwsza M-ka, którą mam zapisaną w dzienniku obserwacyjnym. Wcześniej też trochę obserwowałem, ale nie pamiętam, co widziałem kilka lat temu (dosyć prawdopodobne, że pierwsza była M 45), choć przypominam sobie, że gdy kupiłem Uniwersała w 2000 roku, po długiej walce udało mi się namierzyć M 5 w Wężu. Rozczarowanie było ogromne :Cry: , co za czasy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie z odzewu.

 

W takim razie chyba musimy ustalic wpisowe do klubu...

 

Chcialem tylko powiedziec ze wszystkie Mki da sie zaobserwowac sprzetem 10cm srednicy a pewnie 80% przez lornetke. Jednak niebo musi byc rzeczywiscie ciemne. Niektore obiekty (np. M97) sa z ogrodka niedostrzeglane, a w ciemnym polu az pala po oczach. Inne sa zawsze trudne (M74).

 

Ja osobiscie lapie sie teraz za Caldwella (niestety z Polski da sie zobaczyc nieco wiecej niz polowe) i Hershela 400. Potem jest 400-II a potem... Chyba jednak 10cm tu nie wystarczy, mysle tez ze wszystkich NGCow wogole nie da sie zobaczyc sprzetem amatorskim.

 

Chociaz z drugiej strony ostatnio 90% czasu spedzam przed monitorem ustawiajac ostrosc i nadzorujac sesyjki CCD lub foto :-), nie pozostaje duzo czasu na obserwacje wizualne, a foto sie nie licza - na fotografii refraktorkiem 6cm spokojnie lapia sie galatyki 16m.

 

Dla osob ktore sie zastanawiaja nad lista Messiera jedno slowo - zdecydowanie polecam. Uczy umiejtnosci nawigowania po niebie, znajomosci konstelacji, technik obserwacji, planowania i cierpliwosci (przede wszystkim).

 

Pozdrawiam i milej zabawy.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszam się na kandydata do Klubu M. Mam teleskop od marca 2004 i zgodnie z kryteriami PTL zaliczyłem 64 obiekty. Pierwszym była M42. Jako ostatnie - w zeszłym tygodniu - po raz pierwszy widziałem M36, 37 i 38. Gratuluję ale i nie zazdroszę tym, którzy już są na mecie. Konsumpcja jest lepsza od jej wspomnienia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj we Wrocławiu są świetne warunki. Ze zdumieniem oglądałem lornetką 20x60mm z centrum miasta kolejne obiekty, w tym nikso położone M25, M22, M23, M20, M26, M11, M16 oraz kilka innych wyżej położonych. Teleskopem zaś oglądałem M13, M57 i wspaniałą przy powiększeniu 102x - M11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do NGC przecież ich jest grubo ponad 7000 a po za tym trzeba mieć sprzęt. Cociarz TUR może pokusić sie o odnalezienie wszystkich :wink:

 

Hi hi, sprzęt... ciekawe czym TUR zrobi próżnię nad głową? I "ciało doskonale czarne"? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.