Skocz do zawartości

Prosze o poradę - 4 teleskopy


Konrad Gałązka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie...

 

mam prośbę. Potrzebuję Waszej opinii, ponieważ zastanawiam się nad zmianąteleskopu i wybrałem 4 propozycje. Ewentualnie jakbyście mogli mi polecić coś innego do 1000zł to byłbym równie wdzięczny.

Moje typy to:

Celestron Powerseeker 114EQ

Venus 76/700

Pluto 114/500

Celestron Firstscope 114EQ

 

Osobiście wolałbym Celestron Firstscope 114EQ...

proszę powiedzcie mi jeszcze z czego wynika niska cena refraktorów ?? czy tańsze w tym przypadku znaczy gorsze ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym (gdybym miał "tylko" do 1000zł na teleskop) z w/w Celestron Firstscope 114EQ PROMOCJA 799zł

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5baeeb185778cc9

 

A tak szczerze to radziłbym dozbieranie do np. 8" 203mm Dobsona... ale rozumiem że chcesz mieć teraz i zaraz - to ten Celestron Firstscope 114EQ wydaje się najlepszy no i jest niedrogi w stosunku do tego co oferuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę powiedzcie mi jeszcze z czego wynika niska cena refraktorów ?? czy tańsze w tym przypadku znaczy gorsze ??
Refraktory sa raczej drozsze od reflektorow :) I nie sa gorsze - daja lepszy zasieg od "zwierciadlakow" o tej samej srednicy, lepszy kontrast i zdolnosc rozdzielcza. Za to achromaty o krotkiej ogniskowej posiadaja duza aberracje chromatyczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ! Dziękuję za szybkie odpowiedzi...

czyli sugerujecie że dobrze jest też się rozglądnąć za refraktorami ?? nigdy nie miałem doczynienia z tego typu teleskopami...osobiście posiatam teraz Newtona...ale tylko tyle mogę o nim powiedzieć bo mam go od prawie 10 lat i nic nie pamiętam z danych kiedy mi go kupiono (powiem jeszcze tylko tyle że to Uniwersał :mrgreen: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu też trzeba zapytać do czego chcesz używać telepa - bo jeśli do planetek i Księżyca to rzeczywiście ostrzejsze obrazy da refraktor (nawet taniutki ZRT457 za 350zł) a nie reflektor...

 

A jak do DS to i tak powinien być np. duży 8" 203mm Dobson a nie lustereczko maleństwo 114mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż...myślę że planety i księżyc mogę oglądac jeszcze swoim starym Uniwersałkiem...ale potrzebuje czegoś do głębszej penetracji kosmosu...głównie jestem nastawiony na mgławice...

 

EDIT:

Czyli 114-ką mogę oglądać tylko gwiazdy, planety i księżyc ?? a czy jest szansa by się dostać do mgławic czymś tańszym co nie kosztuje ponad 1000 zł ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to obawiam się że 114mm lustereczkiem czy 70mm soczeweczką świata nie zwojujesz... po prostu praw fizyki nie przeskoczysz....

 

Tu do DS po prostu trzeba apertury i większej zdolności zbierania światła - 8" 203mm to będzie tyle co trza...no i dobre warunki - ja u siebie nie mam - wokół te cholerne latarnie...pozostają wyjazdy...lub skoncentrowanie się na planetach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i dobre warunki - ja u siebie nie mam - wokół te cholerne latarnie...pozostają wyjazdy...

 

oj znam ten ból...de facto mieszkam 30 km od Krakowa na wsi gdzie naprawdę niebo powinno być super...a tak nie jest...latarnie z krakowa na tyle utrudniają obserwacje że wielki wóz jest mało wyraźny...słowo!

 

pamietam ze jak byłem raz na słowacji...to niebo było tak czyste że aż prosiło sięby mieć teleskop ze sobą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to obawiam się że 114mm lustereczkiem czy 70mm soczeweczką świata nie zwojujesz... po prostu praw fizyki nie przeskoczysz....

 

Tu do DS po prostu trzeba apertury i większej zdolności zbierania światła - 8" 203mm to będzie tyle co trza...no i dobre warunki - ja u siebie nie mam - wokół te cholerne latarnie...pozostają wyjazdy...lub skoncentrowanie się na planetach...

 

hehehehe co do lustereczka 114mm to nie daje dużo gorszych obrazów niż 200mm, a jak myslisz czemu ja sie przesiadłem od razu na 270mm ? Bo porównywałem obrazy z Optisana 114mm ze stojącym obok MT 800 (200mm) i spaktakularnej różnicy nie było.

Nie obrażaj więc proszę 114-stek, ale masz rację Marcinie że skoro kolega jakis już tam teleskop miał to minimum teraz 200mm.

 

Czyli 114-ką mogę oglądać tylko gwiazdy, planety i księżyc ??

 

 

Bedzie tez widać mgławice i galaktyki tylko slabiej bo mniejsze lusterko zbiera mniej światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Konradzie z powyższych postów należy wyciągnąć nastepujące wnioski:

 

1) Nie zbierasz dalej -> kupujesz Celestron Firstscope 114EQ  

 

2) Zbierasz dalej na lustro około 20cm (najlepiej Synta  :) )

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Słuszna konkluzja i w moim mniemamniu autor tematu powinien się nią kierować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Konradzie z powyższych postów należy wyciągnąć nastepujące wnioski:

 

1) Nie zbierasz dalej -> kupujesz Celestron Firstscope 114EQ  

 

2) Zbierasz dalej na lustro około 20cm (najlepiej Synta  :) )

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Słuszna konkluzja i w moim mniemamniu autor tematu powinien się nią kierować

 

Tak jest, dokładnie o to mi też chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż...chyba nnie zbieram dalej i kupuję Celestrona. Moja przygoda z astronomią dopiero zczyna się rozwijać. Wczesniej nie było na tyle zapału. Moze z czasem uzbieram na coś mocniejszego. Jedno nie ulega wątpliwosci że mam dość obecnego teleskopu i potrzebuje zmienić go jak najszybciej. Dziękuję bardzo za Wasze porady :salu: :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.