Jump to content
Hans

Celestia - akcja społeczna nr. 1

Recommended Posts

Gorąco zachęcam do udziału w budowaniu naszej astronomicznej encyklopedii :)

Każde zdjęcie,porcja wiedzy i doświadczenia mogą okazać się bezcenne dla kogoś, kto tego poszukuje i miejmy nadzieję - znajdzie je na nowej Celestii.

 

Jak pisał Hans, podejmowane były próby oczyszczenia starego serwisu, niestety bezskuteczne. Jedynym dostępnym wyjściem okazało się przeniesienie i uzupełnienie starych treści w nowe miejsce. To sporo pracy, dlatego ważne jest aby każdy w miarę możliwości, dorzucił swoją cegiełkę w budowie nowej Encyklopedii Astronomii Amatorskiej!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkie dziękuję za pierwsze spływające do nas materiały! Bardzo się cieszę.

 

W miarę jak Celestia będzie wzbogacana i uzupełniana waszą pracą, matryca braków będzie aktualizowana. Można oczywiście dzielić się wkładem do Celestii również bezpośrednio na wątku. Jeżeli ktoś ma pytania, nie jest pewny co do najlepszej formy, stylu, lub ilości detali do umieszczenia w przesyłanym tekście, pytajcie tutaj. Odpowiedzi będą dostępne wtedy dla wszystkich.

 

Jeszcze raz wielkie dzięki!

 

Pozdrawiam.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Zaktualizowałem matrycę braków, po uzupełnieniu zasobów nowej bazy przesłanymi do mnie materiałami. Gorąco zapraszam wszystkich chętnych do dalszego wsparcia projektu reanimacji Celestii.

 

Pozdrawiam.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przedstawiam propozycję opisu

 

M23 - Wyjątkowo długowieczna wśród gromad otwartych. Jedna z najwcześniej odkrytych przez Messiera gromad otwartych. Gwiazdy nie oddaliły się od siebie mimo, że minęło już co najmniej 220 milionów lat od ich powstania. Gromada liczy około 150-175 gwiazd, w znacznej części białych i niebieskich. Tylko co do około 150 istnieje pewność, że należą do niej. Co do wielu gwiazd, zwłaszcza czerwonych olbrzymów, istnieją duże wątpliwości co do tego, które z nich znajdują się tylko przypadkiem w obrysie gromady. Znane ale niestety nie kompleksowe badania prędkości radialnych dają różne diagnozy. Gwiazd jaśniejszych niż 11 mag jest zaledwie kilkanaście. Najjaśniejsza ma 9.2 mag. Na krawędzi gromady widać jasną gwiazdę HIP 87782 o jasności 6.52 mag, która nie nie należy do niej bo jest siedmiokrotnie bliżej.

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję.

 

Opis jeszcze dzis trafi do arta w Celestii. Uzupełnię go o materiały o badaniach zmiennych w tej gromadzie - http://www.astronomy.com/news/2007/06/study-yields-new-variable-stars przy okazji - wspominałeś o swoich obserwacjach tego obiektu, Czujesz się na siłach napisać kilka zdań co i jak w tej materii? Poniżej przykład takiego opisu dla M3:

 

 

===Jak odszukać===

Znajduje się w poblizu pozornej linii łączącej Betę (Asterion) oraz Alfę (Serce Karola) Psów Gończych, oraz na linii łączącej Serce Karola z Arkturem. Ponieważ jest to obiekt dosyć jasny, nie powinno być problemów z zobaczeniem jej przez typowy szukacz.
W sprzyjających warunkach możliwe jest jej zobaczenie okiem nieuzbrojonym.
===obserwacje===
Obserwacje wiosną, kiedy Psy Gończe są wysoko. Powiększenia od małych, dla szerszego pola (np. 50x z szerokokatnym okularem), do duzych i bardzo dyżuch, dla rozbicia gromady na poszczególne gwiazdy, oczywiście jeśli pozwalają na to warunki (200-300x).

 

Swoją drogą, wiek 220Ml dla gromady otartej to już dość by mówić długowieczna?

 

Pozdrawiam.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście z tą długowiecznością chyba coś przedobrzyłem.
Proponuję zatem zastąpienie "Wyjątkowo długowieczna wśród gromad otwartych"
tym:
"Jedna z najwcześniej odkrytych przez Messiera gromad otwartych"

Niestety widziałem ją w 7 calowym Newtonie na Dobsonie nazywanym "Gucio" - kolegi Zbyszka (ZbyT) i on mi ją ustawił dlatego nie deklaruje się tak uzupełnić, zwłaszcza w tej chwili, ale zachęcam wszystkich do pomożenia mi oraz w całej tej akcji. Mnie ten pomysł się podoba i jak zdrowie i czas pozwoli to może jeszcze kiedyś coś napiszę, bo opis na wiki, a opis niejako u nas to jednak nie to samo i nie tak samo.

Pozdrawiam

p.s.

Ciekawe i sprytne to hurtowe badanie zmienności gwiazd - fajnie, że uzupełni temat M23. Zacytuję kawałek.

The research team, consisting of physics professor Wilkerson and six current or former undergraduate students, used a 12-inch diameter telescope on the Luther College campus in Decorah, Iowa, to acquire more than 155,000 images of M23 and the surrounding field over a span of 39 months. During that time, the researchers detected unambiguous variability in 30 stars and possible variability in many more.

 

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Informacja dla mających ochotę włączyć się w pracę nad nową celestią, matryca braków została zaktualizowana o wprowadzone ostatnio materiały.

 

Mogę też powiedzieć, że pozostałe skategoryzowane materiały Celestii z innych grup tematycznych zostały już przeniesione do nowej bazy. Nie oznacza to jednak, że nowa Celestia jest gotowa. Przed nami jeszcze sporo pracy przy zapleczu (zabezpieczenia, poprawki, porządki, aktualizacje).

 

Jeśli masz wiedzę w kwestiach administracyjnych wiki, daj nam znać. Przyda się każda porada i pomoc w ochronie treści przed spamem i botami oraz sprawnym administrowaniu oczyszczoną bazą.

 

Pozdrawiam.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W jaki sposób przeprowadzana była rejestracja użytkowników do dotychczasowej Celestrii? Mógł się zarejestrować każdy, niezalezienie od forum? Może najlepszym zabezpieczeniem w walce przeciw botom byłoby wprowadzenie powiązania z rejestracją na Astropolis (wspólne konto) i ograniczenie, że np można edytować treść Celestrii dopiero po osiągnięciu np 50 postów. A przy okazji odsialibyśmy osoby nowe, bez wystarczającej wiedzy, albo zbyt niepewne do dodawania nowej treści na Celestrii. Bo jak rozumiem to ma być miejsce ze sprawdzoną i rzetelną wiedzą, a nie mieszanka jaka panuje w dyskusjach na forum.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, to świetna opcja, ale do takich rzeczy potrzebujemy właśnie kogoś ogarniętego w wiki o czym wspomniał Hans ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego typu rozwiązanie było by idealne, jednak jest wymagające technicznie. Pożenienie IP.board i wiki wymaga oskryptowania obu platform. I to tak, by modyfikacja przeżywała podnoszenie wersji silnika każdej z nich. Mateusz, znasz kogoś/corpo która miała by szanse na sukces w tej materii?

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety nie siedzę za bardzo w tym temacie, więc nie umiem pomóc :( Jedynie rzucam pomysły, które wydają mi się sensowne. Zdaję sobie sprawę, że to nie prosta rzecz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M23

Liczyłem, że ktoś napisze ale skoro cisza, a ja obserwowałem go na początku czerwca i pamiętam w jakich warunkach to - na ile potrafię - na tyle dopisuję.

Ewentualne uwagi lub może lepszy, alternatywny opis poniższych dwóch punktów mile widziany.

 

=== Położenie ===
Gromada znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelec blisko jego granic z położonym bardziej na północ (wyżej) gwiazdozbiorem Wąż oraz na zachód gwiazdozbiorem Wężownik

 

===Jak odszukać===
M23 znajdujemy zaczynając od tworzącej gwiazdozbiór Strzelec gwiazdy Kaus Borealis idąc dalej w kierunku gwiazdozbioru Wężownik przez gwiazdę Polis (Mu Sgr, μ Sgr, 13 Sgr; HIP 89341) i od niej nieco zmieniając kierunek na gwiazdę w Ogonie Węża ξ Ser (55 Ser; HIP 86263). Gromada znajduje się prawie w połowie drogi od Polis do 55 Ser nieco poniżej linii łączącej te gwiazdy.

===obserwacje===
W Polsce, generalnie, można obserwować go w miesiącach letnich, a dokładniej już od końca kwietnia, w miejscach gdzie od południa nic wysokiego nie zasłania nam horyzontu.

 

Pozdrawiam

p.s.

Polis to oczywiście układ wielokrotny. HIP 89341 jest tam najjaśniejsza - ewentualnie można ten fragment zmazać, wtedy zostanie: "Polis (Mu Sgr, μ Sgr, 13 Sgr)".

:astro:

EDIT

Dodałem powyżej punkt "===położenie===" wiec proszę o przeczytanie. Może coś powinienem skorygować?

Przy okazji proszę Was o fotkę M23

Edited by ekolog
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej, tylko Ekolog ma coś do napisania w sprawie Messierów? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Bardzo wszystkim dziękuję za wsparcie Celestii, przesyłane materiały i zdjęcia. Matryca braków uzupełniona po ostatnich aktualizacjach.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,Bardzo dziękuję kolejnym osobom za wsparcie Celestii, przesyłane materiały i zdjęcia. Na tą chwilę pracujemy nad aktualizacją wszystkich "pogubionych" linków pomiedzy artami oraz pomiedzy artami Celestii a materiałami z forum. Jest tego bardzo dużo, (kilkukrotne modyfikacje bazy AP zmieniły adresy naszych treści na forum). Jeszcze trochę się zejdzie. Zachęcam też do dalszej współpracy przy katalogu Messiera :)Pozdrawiam.


 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propozycja opisu. Messier 3.

 

Jedna z największych i najjaśniejszych gromad kulistych zawierająca aż pół miliona gwiazd. Wyjątkowo duży udział gwiazd zmiennych jak na gromady kuliste - co najmniej 274 - przy czym sporo z nich o ciekawej własności (efekt Blazhko). Najjaśniejsze gwiazdy mają około 13 mag. Większość jest bardzo stara, co jest typowe, ale występuje też sporo "błękitnych maruderów", których zaskakująca młodość tłumaczona jest ich powstawaniem podczas zderzania się gwiazd. Obiekt znajduje się aż 30 tysięcy lat świetlnych powyżej płaszczyzny dysku Drogi Mlecznej czyli należy do jej halo. Porusza się z dużą prędkością w naszym kierunku, 148 kilometrów na sekundę, ale jest jeszcze daleko, 34 tyś lat świetlnych od nas, obserwowana w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Jej średnica wynosi około 200 lat świetlnych. Struktura rozłożenia gwiazd jest typowa. Ma zarówno gęsty rdzeń jak i coraz to bardziej, im dalej, rozproszone "halo".

 

Pozdrawiam

 

 

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki,

 

Za chwilę zostanie dodany wraz z grupą innych oczekujących na edycję (zmodyfikuję tylko nazewnictwo do polskiego języka - Siergiej mógłby mieć problem ze zrozumieniem swojego nazwiska odcyfrowywanego z fonetycznego angielskiego ;) ) . Masz ochotę napisać coś więcej o efekcie Błażki albo samych RR Lyr?

 

http://astropolis.pl/topic/38241-jak-wyglada-efekt-blazki/

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego się najbardziej obawiałem - przyznaję.

Prawdę powiedziawszy już się nad tym zastanawiałem (bo wydaje się to ciekawe a nawet zagadkowe!) i stwierdziłem, że to jest trudny angielski, mam pewne kłopoty z pełnym zrozumieniem. Tak od ręki się nie podejmę.

Niemniej nie mówię definitywnie nie ale, na ten moment, byłbym wdzięczny (proszę) gdyby pomógł nam ktoś kto już zrozumiał to kiedyś i napisał nam tutaj co jest istotnie w tym efekcie Błażki i LL Lyr.

 

Pozdrawiam

EDIT

No fakt, że Radek opisał to od strony efektu obserwacyjnego ale tam jest jeszcze trochę innych kwestii.

Robiąc to "lekkim piórem" bez dłuższego studiowania mogę zrobić kiepsko. Niemniej ciekawe to jest bo rozważa się nie jedną hipotezę ponoć - uff.

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Link do Efektu Błażki masz w mojej wcześniejszej odpowiedzi - może faktycznie nie kombinujmy jeśli w tym nie siedziesz. Co do gwiazd RR Lyr to kilka linków poniżej:

 

http://astropolis.pl/topic/23166-co-i-kiedy-obserwowa-rr-lyrae/

http://astropolis.pl/topic/5953-rr-lyrae/

 

a tu krzywa jedenej z "moich RR" - przedostatnia - https://sites.google.com/site/astroamator/home/projekty/zatwierdzone-odkrycia

 

Pozdrawiam.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opis dodany razem z całym pakietem fotografii i innych opisów od forumowiczów Astropolis.

 

Wielkie dzięki dla wszystkich wspierających.

 

Lista zaktualizowana.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Lista braków ponownie zaktualizowna :)Wielkie dziękuje za udostepnione materiały i zapraszam do dalszej współpracy.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,Lista braków ponownie zaktualizowna :)Wielkie dziękuje za udostepnione materiały i zapraszam do dalszej współpracy.Pozdrawiam.


Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,Lista braków ponownie zaktualizowna, zapraszam do współpracy. :)Pozdrawiam


Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się czy nie skopiować Celestii na forum. Utworzyć osobny dział, kategorie...wiem, że to byłoby do zrobienia chociaż czasochłonne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.