Skocz do zawartości

EKSTREMALNIE Wielki Teleskop Europejski


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

A może pokusisz się wygrzebać coś o TAO, bo nie mogę znaleźć żadnych świeżych informacji o postępach. Nikt w ogóle nic nie pisze o tym teleskopie. Najwyżej położone obserwatorium optyczne na świecie. Teleskop wcale taki mały też nie będzie jak na obecne czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
11 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Czas budowy ELT jest przewidziany na 11 lat, więc jeśli ELT będzie szybciej, to znaczy, że JWST w ogóle nie poleci. 

 

Poza tym JWST jest już gotowy, tylko nie jest jeszcze wyniesiony na orbitę. 

11 lat, ale liczone od 2014, czyli niby pierwsze światło w 2025.

A JWST jakby był gotowy, to by już poleciał - na wiki piszą, że w tym momencie jest tam prawie 350 rzeczy do poprawy. To, że go generalnie poskładali do kupy, to jeszcze nie koniec. Wg tego profesjonalnego wykresu:

jwst_delays.png

JWST poleci w 2026 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
5 godzin temu, Paether napisał:

Chciałem sprawdzić w internetach jak tam postęp w pracach i "najnowsze" zdjęcie jakie zobaczyłem jest z...lipca 2021 :g:

Jest panorama 360* z 31 grudnia, ale w sumie wygląda żałośniej niż na tym zdjęciu z lipca, gdzie mniej widać :P

https://elt.eso.org/about/webcams/

 

EDIT:

Pogrzebałem na stronie ESO i szczegółowym planem się nie chwalą, ale optymistyczny plan przewidywał ~5.5 roku od odbioru kopuły do pierwszych obserwacji:

941428301_eltplan.JPG.b2c9235652a64143dee82fdbece025db.JPG

https://www.eso.org/sci/facilities/eelt/docs/e-elt_executivesummary.pdf

 

Do odbioru kopuły jeszcze „trochę” roboty, bo jak na razie wybetonowali podziemną część pomieszczeń chłodzienia/klimatyzacji i nie skończyli kopać dziury pod piera:

2022.JPG.d3147253e22b3676e204904fe4b31157.JPG

 

Kompletna kopuła:

dome.JPG.98b2cd852df270d5191dc5a66003206a.JPG

https://www.eso.org/sci/facilities/eelt/docs/e-elt_constrproposal.pdf

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.