Skocz do zawartości

Lustro czy Powiększenie ??


Konrad Gałązka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje...

chcąc kupićteleskop do obserwacji DS, lepiej kierować się średnicą lustra czy powiększeniem ?? Widziałem teleskopy które mają powiększenie ponad 400x, ale ich średnica lustra wynosi 114. Natomiast spotkałem też Telskopy mające ogromną średnicę lustra ale małe powiększenie. Nie ukrywam że jestem trochęw tym zagubiony. Przypuszczam że im większe lustro tym większa zdolność gromadzenia światła a tym samym można zobaczyć więcej rzeczy które tkwią głęboko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji DS najważniejsza jest średnica lustra - im większa tym lepiej - co za trym idzie możliwość uzyskiwania większych powiększeń. Dla lustra o średnicy 114mm max. powiększenie to ok 200x (średnica x ok 1.5 - wzór na max. powiększenie danego teleskopu.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie musisz kierować się średnicą lustra, a nie powiększeniem. Średnica lustra decyduje o możliwości używanych powiększeń. Generalnie zasada jest taka: średnica lustra x1,5 - x2 to max rozsądne powiększenie. A zatem przykładowo dla lustra 114mm max. rozsądne powiększenie to do 200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przypuszczasz. Im większa średnica lustra tym lepiej, ja np. mimo że mam lustro 200mm to w zasadzie nie wychodzę powyżej 240x i to też użyłem go chyba 3 razy, do DS. przeważnie używam 50-85x czasem do mgławic planetarnych 170x

Ale najważniejsza jest jakość wykonania tej optyki co kupując w ciemno nie sposób sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli producent pisze, że jego teleskop 114 mm daje powiększenia 400x to znaczy, że jest on skierowany na rynek zółtodziobów. Jednocześnie dla tych którzy cokolwiek liznęli astronomii obserwcyjnej jest to czytelny znak aby takiego przętu nie kupować bo zabawki nie dla nich.

Osobiście doradzam któryś z modeli NPZ lub Syntę. To dobre sprzęty już nie zabawki ale jeszcze nie wyczynówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, ciągle mnie tylko nurtuje czy sprzętem z lustrem 114 pooglądam sobie mgławice. Może to mylne wrażenie ale same oglądanie planet i księżyca szybko się może znudzić. Patrzyłem na inne oferty i z reguły sprzęty z lustrami 200 mm lub powyżej kosztują ponad 2000zł co znacznie przekracza moje możliwości finansowe. Zastanawiam się jeszcze nad kupnem tego teleskopu, ale problem jest ten sam...to jest 114-tka

 

W zasadzie otrzebuję teleskop który nie przekracza 1500 zł. Chciałbym oglądać nim również mgławice powiększenie nie musi być aż tak duze by obraz mieścił się w cały okularze... dobrze by też było jakby po rozbudowie można było do niego podłączyć aparat cyfrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogniskowa lustra / ogniskowa okularu = powiekszenie

 

Zlozmy, ze twoje lustro bedzie mialo ogniskowa 1200, to stosujac okular o fl 3 mm uzyskasz power 400x. Jak uzyjesz 1 mm to bedzie 1200x ;):lol:

 

Tak wiec power mozesz uzyskac teoretycznie "nieskonczony". I na tym bazuja klamstwa producentow/sprzedawcow niskiej kategorii. Co z tego, ze uzyskasz te 800x jezeli nic juz nie zobaczysz, bo obraz bedzie ciemny jak dupa murzyna, o rozdzielczosci nie wspominajac. Dlatego koledzy podali prosty wzor - 2x srednica to max, aby wykorzystac rozdzielczosc wynikajaca z wielkosci lustra. To zalozenie dotyczy dobrego optycznie sprzetu, a z tym tez jest roznie, wiec lepiej zalozyc, ze bedzie to 1.5x. Kolejnym ograniczeniem jest nasza atmosfera, ktora przy planetach, niezaleznie od wielkosci i jakosci sprzetu limituje max power do 250x (w dobrych warunkach 300x). Jedynie ksiezyc udaje sie ogladac w miare sensownie nawet przy 400-500x przy dobrym seeingu.

 

Przy tej 114 najczesniej uzyjesz powiekszenia w przedziale 150-180.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, ciągle mnie tylko nurtuje czy sprzętem z lustrem 114 pooglądam sobie mgławice. Może to mylne wrażenie ale same oglądanie planet i księżyca szybko się może znudzić. Patrzyłem na inne oferty i z reguły sprzęty z lustrami 200 mm lub powyżej kosztują ponad 2000zł co znacznie przekracza moje możliwości finansowe. Zastanawiam się jeszcze nad kupnem tego teleskopu, ale problem jest ten sam...to jest 114-tka

 

Pewnie ze poogladasz. Zobaczysz mniej (ciemniej). Pamietaj, ze wazniejsze od teleskopu sa warunki obserwacyjne. W dobrych gorskich warunkach taka 114 zobaczysz znacznie wiecej i lepiej niz 200 czy 250 w podmiejskich warunkach.

 

Co do wyboru miedzy 114, a 200 - pewnie, ze nalezy brac 200. W tej chwili widze w naszej gieldzie 2 synty 200 mm. Mysle, ze uda sie kupic znacznie taniej niz 2 tys, a z calego serca polecam ten prosty i swietny optycznie sprzet. To przebuj 2003 roku ;) Ten rok nalezy do aparatu Canon 300D :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądanie planet i księżyca nie może się znudzić. Jeśli jakaś planeta przestaje być dostępna z niecierpliwością wyczekuję jej powrotu. Co do DS to im większa średnica tym lepiej. Z drugiej strony mniejszy sprzęt łatwiej zabrać w teren poza miasto a jasnego miejskiego nieba nie skompensujesz nawe półmetrowym lustrem.

Ja bym wziął Tal 150/750 na montażu paralaktycznym bez silnika. Jeszcze bardzo mobilny, bardzo jasny i wciąż tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DS w/g mnie najlepiej przyda ci sie duza lornetka np.

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...3832619150&rd=1

Teleskop do DS musi miec duze lustro i szukacz o co najmniej 5 cm srednicy , Kłopot znalezc szukany obiekt i czesto troche rozczarowuje . W 114 DS gorzej wypadnie niz w podanej lornetce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na początek najlepiej lornetka, jeśli możesz to nawet spora setka 100mm - przez nią dopiero fajnie widać mgławice, komety, galaktyki etc. A druga np. 12x60 czy 10x50 jako poręczna "przeglądowa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jeden teleskop: AstroView 6 EQ, ma lustro 150 mm. Zastanawiam się tylko czy jest sens płacić dodatkowe 1000zł za 36mm więcej (w porónaniu do teleskopów z lustrem 114mm np. Celstrona 114) ??

 

Szczerze mówiąc to bardziej wolałbym teleskop niż lornetkę.

 

[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szczerze mówiąc to bardziej wolałbym teleskop niż lornetkę.

[

 

Pewnie bierz teleskop, lornetka ma ściśle ograniczone zastosowanie i nie pooglądasz sobie przez nią (a jeśli już to z marnym skutkiem ) planet, mgławic planetarnych i gromad kulistych tak jak pisze to w kółko pewna osoba. Owszem jest dobra do ogólnej! obserwacji nieba ale to nie to samo co teleskop.

PS. Według mnie właśnie frajdą jest uczenie się nieba przy użyciu teleskopu. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.