Skocz do zawartości

Pochwała Uniwersała za hojne nagrody!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Masz ty tupet - nie ma co!!! "Krew oddalem" zakladajac to forum, a ty mi tlumaczysz, ze lamie regulamin i nalezy mnie zbanowac. Chamstwo do kwadratu. To forum traktuje bardzo osobiscie (kazdy kto tu byl od poczatku dokladnie wie o co chodzi). Serce mi sie kraje, kiedy otwieram maila i dostaje od szanowanych userow listy z informacja, ze przez Lipskiego forum schodzi na psy i beda rzadziej wpadac. Nie moge nie interweniowac w takiej sytuacji.

 

Jak ja sie ciesze, ze zablokowalismy mozliwosc edycji - teraz kazdy moze watek przeczytaj w oryginalnej postaci i wyrobic sobie zdanie. To moj ostatni post w twojej sprawie, mam inne przyjemniejsze zajecia. Od tej chwili nie bede z toba dyskutowal - bo to juz nie jest poziom do dyskusji.

 

Tym postem popelniles kolejny - mysle, ze ostatni blad. Dla mnie juz nie istniejesz...

 

PS. I pomyslec, ze to ja przylozylem reke do twojego powrotu i rozpatrzenia blagalnych maili. Szko! Ale jestem latwowierny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno obrażalski Jesionie drogi, przeżyję, mam tylu innych AstroKolegów... A poczucia humoru to Ty Jesionie nie masz za grosz (no poza tą fotką z brodą z której też się uśmiałem) jak też np. McArti - nigdy jeszcze nie powiedział nic dowcipnego czy "podkręcającego" atmosferę na Forum a tylko wali poważne "zasadnicze" smuty jak walec drogowy. Taką mamy ładną pogodę, po co się tylko stresować jak można pogodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie wziął tego w ogóle pod uwagę wyrażając wobec tego niewiarygodną opinię. Np. taki dobry spec i producent teleskopów jak Janusz od porównania apertury by zaczął.

 

Jakby porownywal Taka i WO to faktycznie bylby to blad. Ale my porownujemy Taka i U. Znajac produkcje U, te dodatkowe 6 cm nie wniesie do obrazu NIC oprocz koszmarnej aberracji sferycznej (parabolicznego U sobie nie wyobrazam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praw fizyki nie da się przeskoczyć i tak znaczna różnica w aperturze MUSI dać większą zdolność zbierania światła przy obserwacji DS-ów, a ostrość obrazu przy tych z natury rozmytych obiektach nie jest aż tak priorytetowa - natomiast apertura, jasność i pole są akurat tu ważniejsze.

 

Naprawdę, gdybanie zamiast poczekać na recenzję jest nierozsądne i tu też jest "pies pogrzebany". Już ileś postów wstecz napisałem "pożiwiom, uwidim". Może hybryda to będzie kolejny szmelc, może nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieku :shock: Praw fizyki nie przeskoczysz tylko wtedy, jezeli wiazka swiatla skupia sie w punkt czyli tworzy jak najbardziej zblizony do matematycznego STOZEK :shock: A znajac relacje naprawde wielu uzytkownikow dochodze do wniosku ze U != PUNKT. :shock:

 

Nie mierzylem jeszcze mojego lustra na nozu Foucalta (kurna, nigdy nie moge tego nazwiska zapamietac jak sie pisze :oops: ) ale mam takie zamierzenie. Jezeli bede miec taka mozliwosc to zrobie foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka różnica w aperturze jest już spora i mylisz się młodszy kolego - to już się naprawdę odczuje i jest to istotne przy DS-ach. A może nie wiesz że zdolność zbierania światła rośnie z kwadratem apertury (może u Ciebie na fizyce w SP jeszcze nie było bo optyka jest zdaje się w ostatniej klasie) stąd te niepoprawne wnioski?

 

Oczywiście można rozważać droższy-mniejszy a lepiej wykonany teleskop vs. tańszy-większy aperturowo ale pewnie z gorzej wykonanym lustrem i mechaniką - zależy co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zdolność zbierania światła rośnie z kwadratem apertury

wiem. (dzieki forum)

 

> Taka różnica w aperturze jest już spora i mylisz się młodszy kolego - to już się naprawdę odczuje i jest to istotne przy DS-ach.

No i tu musze przyznac moj blad po czesci bo nie doczytalem i pierdzielilem o rozdzielczosci :P chociaz jezeli Tobie sie podoba M42 z nierozdzielonym trapezem - kazdy lubi cos innego.

Pisze "po czesci" bo nie wmowisz mi ze aberracja sferyczna nie zmniejsza zasiegu (to juz nt. gromad i gwiazd) - ale co do tego tez trzeba poczekac bo optyka w U zawsze byla baaardzo rozna.

Ale co do zasiegu to tez zapewne nie bedzie najlepiej bo na temat tych ich pokryc sie nie wypowiadam - brak mi slow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby udowodnic ze nie tylko ja tak uwazam:

 

"Gromady kuliste - poza najjaśniejszymi jak M13 w zasadzie inne były poza zasięgiem teleskopu; obraz dla obiektów mgławicowych (głębokiego nieba) był bardzo ciemny, co jakby wydawało by się sprzeczne z parametrami optycznymi: światłosiła 1:6, 150 mm średnicy lustra przy obserwacjach prowadzonych w warunkach doskonale czarnego, zimowego nieba w górach. Niewątpliwie dużo lepsze obrazy dawały w tym przypadku wszelkie prawie wszystkie lornetki (20 x 60), mała rosyjska lunetka ZRT 30-60x70 i MTO 11CA dają obrazy co najmniej tej samej klasy. Na pytanie dlaczego tak było próbuję odpowiedzieć w miejscach poświęconych lustru głównemu, lusterku wtórnemu i okularom, a także poniekąd w części o oprawie lustra głównego."

 

"(iii) kształt to prawie idealna sfera z niewielkim dołkiem w środku - nie zaś paraboloida"

 

"Abstrahując od trudnej do zrozumienia rozbieżności między deklarowaną a istotnie występującą średnicą lustra, zwierciadło to nie dawało dobrych obrazów. Bowiem choć rozgraniczenie do jakiej światłosiły nie jest konieczne parabolizowanie (lustro może być sferą), a od jakiej konieczne jest parabolizowanie, może wydawać się uznaniowe, jednak nie ulega wątpliwości że dla mojego lustra 140/875 = 1/6,25 parabolizacja jest konieczna i jej brak bardzo ujemnie wpływa na jakość obrazów."

 

"Saturn - pierścień widoczny wyraźnie, choć nawet przy korzystnym ustawieniu ich płaszczyzny względem Ziemi nie dość wyraźnie oddzielony od samej planety, przerwa Cassiniego całkowicie poza zasięgiem." //to juz sa wolne zarty ze strony U

 

(fragmenty recenzji U8 Alexa z Teleskopow)

 

[ Add: Pon Sie 23, 2004 12:55 ]

Na koniec dodam ze juz mi sie to znudzilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinL napisał:

PS. I słusznie Koledzy wytknęli Ci błąd - nawet nie zauważyłeś iż hybryda Uniwersała ma znacznie większe aperturowo lustro 270mm niż Takahashi CN-212!!! Taki to z Ciebie wielikij niedoucznyj spec od siedmiu boleści..

 

To że nie wziął tego w ogóle pod uwagę wyrażając wobec tego niewiarygodną opinię

 

Dlaczego wytykasz komuś coś co sam przeoczyłeś i dopiero gdy na ten fakt zwrócono uwagę. Zachowujesz się w ten sposób nie ładnie gdyż swój brak wiedzy w temacie obracasz przeciwko innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie a przez jaki największy telep patrzyłeś, że tak autorytetywnie wyowiadasz się nt. ważności apertury ?

Ja miałem okazję kiedyś w ciagu 1 nocy pod super niebem patrzeć na DS przez telepy - 20, 32, 45, 125 cm i wiem jak wpływa apertura na wygląd obiektu a ty mówisz z doświadczenia czy tak jak o teleskopach U z domniemania?

 

Ja wiem, że pisząc doktorat trzeba kurna wiele domniemywać - szczególnie gdy się nie rozumie tematu pracy - a po przeczytaniu Twoich postów można to przypuszczać.

Specjalnie dla wszystkich nie doktorów udostepniam guide do czytania prac naukowych (to w ramach tego by Marcin nie powiedział, że nie mam humory) :

 

1. od dawna wiadomo, że - nie chciało mi się szukać pracy źródłowej

2. ...można dostrzec wyraźną tendencję - ...trudno wyciągnąć konkretne wnioski

3. ...o wielkim znaczeniu teoretycznym i praktycznym - ...mnie to interesuje

4. znalezienie ostatecznej odpowiedzi na te pytania nie było na razie możliwe - eksperyment się nie udał, ale może uda się kiedyś opublikować wyniki

5. trzy spośród zestawów danych wybrano do szczegółowej analizy - pozostałe się nie nadawały

6. przedstawione są typowe wyniki - są to najlepsze wyniki

7. najdokładniejsze wyniki otrzymał Maliniak - Maliniak to mój asystent

8. uznaje się, że - ja uznaję, że

9. powszechnie uznaje się, że - paru facetów tak uważa

10. jest jasne, że wiele dalszej pracy należy włożyć, zanim pełna odpowiedź stanie się możliwa - nic z tego nie rozumiem

11. ...poprawne z dokładnością do rzędu wielkości - złe

12. oczekuje się, że niniejszy artykuł pobudzi zainteresowanie tą dziedziną - ten artykuł jest marny, ale inne w tej dziedzinie są podobne

13. staranna analiza otrzymanych wyników - trzy strony notatek zamazały się, gdy potrąciłem szklankę z piwem

14. ... bardzo ważne pole odkrywczych badań - ...bezużyteczny temat zasugerowany przez zwierzchników

15. składam podziękowania mgr Nowakowi za pomoc w pracy doświadczalnej, a dr Kowalskiemu za cenne dyskusje - Nowak odwalił czarną robotę, a Kowalski wyjaśnił mi, co oznaczają wyniki

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. trzy spośród zestawów danych wybrano do szczegółowej analizy - pozostałe się nie nadawały

 

pozostałe wskazywały na zupełnie inną tendencję niż opis zjawiska we wszystkich encyklopediach świata :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle fajny w/w humor naukowy, mam nadzieję w pełnym szacunku dla Naukowców. Co do mojego dr to tak się składa że to co robiłem w doktoracie sam wymyśliłem łącznie z tematem pracy i oceniły to autorytety nadając mi stopień naukowy a nie towarzycho przy piwku, tak że proszę "odpimpać" się od tego a raczej brać cenny przykład. Sam to zrób to może wtedy sobie ciekawie pogadamy.

Co tak w ogóle nagle na mnie naskakujesz jak wymyślam coś humorystycznego na czasem skostniałym Forum - trzeba się było ze mną wykłócić do woli na Kudłaczach jak była okazja a nie teraz na Forum bo nie ma po co. Napisz lepiej coś ciekawego o swojej lornetce z 10* polem.

Czyżbyś negował fakt że apertura w teleskopie szczególnie do DS jest najważniejsza - np. w Bieszczadach i u Kolegów napatrzyłem się teleskopami od Celestrona, Tala, Soligora, Astrokraka 114mm do 500mm nie wspominając o Kudłaczach gdzie i Ty byłeś - chyba wystarczy. A to co piszę nt. apertury to FAKT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie znów brak zrozumienia tekstu !!!

 

Dlaczego naKudłach milczałem - bom spokojny i opanowany - poza tym dopiero po 2 dniach zorientowałem, się, że Ty to Ty !

Matko zawsze milczałem przy Twoich wypowiedziach - bom spokojny i opanowany !

Ale nie widzę sensu dalszej rozmowy z Tobą !

Nie rozumiesz facet nic zupełnie co Ci się pisze - a w temacie astro to w głowie masz tylko Oberka czy tam Oberwerka i kolimacje w pkt.

 

Osobiście jestem za jakąś formą ograniczenia Twojej bytności tutaj bo mnie osobiście odpycha od wątków jak czytam Twe farmazony !!! Choćby to o aperturze - weź no facet poczytaj troszkę i dokładnie sprawdź po doktorsku empirycznie nawet na środku Sahary jak na zasięg i inne wpływa apertura - proponuje postawić 30 cm telep z kiepskim zwierciadłem, wyczernieniem, źle wycentrowaną optyką a przeciwko niemu wytoczyć super wydiafragmowane, ekstremalnie dobrze wycentrowane 15 cm cudo.......ciekaw jestem co by Ci się bardziej podobało. Dla mnie najlepszym testem telepa jest to do jakiej wielkości gwiazdy widzę przy kwadrze na zetknieciu z ciemnym brzegiem Księżyca.

Wyobraź sobie, że mamy w obserwatorium telep 10" f/7 i widzę nim przy ww. sytuacji gwiazdy do 8 mag tym czasem w świetnie dopracowanej 15 cm lufie widzę gwiazdy do ok. 8.5 i co z tą aperturą.

Taka też była istota pow. dyskusji! Omawiana firma niestety nie grzeszy poprawnością doboru elementów optycznych (co nie oznacza, że osobno są kiepskiej jakości) ty tymczasem brniesz w nie mające podstaw ,ni teoretycznych i empirycznych, tezy!

Ja powiem wprost - gdybym był adminem to nie tracił bym czasu i Cię zbanował bo nie chciał bym by za kilkanaście lat mieć sprawę w sondzie, że przez moje forum ktoś ma nerwicę bo dopusciłem by sypano oszołomstwem, informacją z palca wyssaną, niewiedzą graniczącą często z głupotą ! Niestety - przeczytałem wczoraj w nocy Twoje wszystkie posty i takie są moje wnioski!

Admini czas podjąc decyzję - a wiem, że wielu popiera mój apel !

Czas ucieka a kto wie ile ludzi jeszcze się wnerwi lub ilu ze śmiechu rozboli brzuch od czytania postów ww. osobnika.

Paweł

 

PS

To co piszę pow. Marcinie nie oznacza, że Cię nie szanuję, wśród Twych postów znalazło się kilka na serio wartościowych ale ok. 95 % z nich to brednie. Przykro mi ale jeśli Ty tego nie widzisz to trzeba Ci to uzmysłowić mniej cywilizowanymi środkami niż słowno merytoryczna persfazja ! Bo tą interpretujesz jak Ci wiatr zawieje - Twój sposób abstrakcyjnego pojmowania jest zbyt abstrakcyjny ! W psychologii mówii się na takie zachowanie jakimś pecjalistycznym słowem ale nie będę sobie go przypominał bo chyba szkoda czasu...zawieszam swoją dyskusję z Toba i czekam na reakcje Adminów - bom spokojny i opanowany! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!! Spokojny i opanowany !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle oczywiście że lepszy dopracowany i nawet droższy i mniejszy z dokładnym lustrem niż większy tańszy ze spartolonym lustrem i mechaniką jeśli rzeczywiście będą spartolone, ale nadal nie wiemy czy NAPRAWDĘ ta 270mm hybryda jest rzeczywiście tak kiepska! Czy Ty o tym nie pomyślałeś wydając osąd (a nie "sond" jak Ty piszesz w innym kontekście - stosuję łagodną perswazję a nie "persfazję") a priori bez żadnych danych? To niedorzeczne tak wyrokować "z sufitu". To Ci powie każdy rozsądny człowiek i nie brnij dalej w bezsens jak nie miałeś 270mm hybrydy w rękach ani nie czytałeś jej recenzji.

Zatem to Ciebie powinni admini "usadzić" przywołując Twą logikę do stanu używalności. Nie wypowiadaj się z pewnością jak nie wiesz "co zacz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się nie odzywać - powiem Ci niedno Marcinie mam kilku znajomych astromiłosników w Berlinie i mam z nimi stały kontakt a z większościa będę się widział za 3 dni..........

Wtedy może powiedzą mi dokłądnie jak płakali ze śmiechy po loknięciu na wykonanie.......

Ja nie mówię bez sprawdzenia poza tym ja miałęm Uniwermechanikę

PAweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się nie odzywać - powiem Ci niedno Marcinie mam kilku znajomych astromiłosników w Berlinie i mam z nimi stały kontakt a z większościa będę się widział za 3 dni..........

Wtedy może powiedzą mi dokłądnie jak płakali ze śmiechy po loknięciu na wykonanie.......

Ja nie mówię bez sprawdzenia poza tym ja miałęm Uniwermechanikę  

PAweł

 

O właśnie o to mi chodzi a nie o "bicie piany" z sufitu nie mając danych. Zatem z ciekawością czekam na wiarygodną wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   

  8. uznaje się, że - ja uznaję, że

 11. ...poprawne z dokładnością do rzędu wielkości - złe

 15. składam podziękowania mgr Nowakowi za pomoc w pracy doświadczalnej, a dr Kowalskiemu za cenne dyskusje - Nowak odwalił czarną robotę, a Kowalski wyjaśnił mi, co oznaczają wyniki  

 

Super! Paweł, to pisałeś z własnego doświadczenia? :wink: Często czytając różne opracowania, niestety medyczne widzę dokładnie to samo. Zaś od kiedy na pewnej konferencji w oczach blisko setki lekarzy obaliłem jednym pytaniem mit o działaniu pewnego leku, firma farmaceutyczna przestała się do mnie odzywać. Dobrze, że mnie nie pobili...

 

Dopiero teraz otworzyłem Wasz wspólny 10 stronicowy elaborat, od razu na ostatniej stronie i widzę bardzo ciekawe rzeczy. Czy ktoś może mi polecić przeczytanie tego od pierwszej strony? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.