Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawe Loxley ! Sam od jakiegoś czasu pogłębiam wiedzę na temat Księżyca w kontekście obserwacyjnym. Na razie marnie mi idzie ale jest czego się uczyć. Może kiedyś uda mi się osiągnąć wysoki poziom.

Jest jakiś specjalista od obserwacji Księżyca ? Niekoniecznie z naszego kraju.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity efekt! Szuu, dziękuję.

 

Patrzyłem jak urzeczony. Ileż różnych efektów można dostrzec: przemieszczanie się cieni, powiększająca się libracja, a nawet zwiększanie się kątowych rozmiarów tarczy Księżyca.

 

Szuu, to piękny przyczynek wzbogacający prezentację Gór Leibnitza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rownież obserwowałem tej pełni góry Leibnitza, przez lornetę 10x70 i porównywałem z obrazem zachowanym w pamięci z tegorocznego częściowego zaćmienia słońca gdzie ładnie było widać przez filtry ND5 zarys gór. Szuu animacja przednia.

Edytowane przez Ura
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuję Wojtku. Cieszę się, że moja fascynacja Księżycem znajduje uznanie. Chcę zmienić powszechny pogląd, że Księżyc jest monotonny. Ale gdyby to było nieskuteczne, to przynajmniej chcę pokazać tę jego monotonię w sposób niestandardowy.

 

Szuu zrobił rzeczywiście świetną animację.

 

Szuu, jeśli mógłbyś i tym razem animować materiał (fragmenty w zestawieniu są wyrównane, zdjęcia, nie) , byłbym Ci bardzo wdzięczny. To byłaby kolejna Twoja cegiełka do tej małej monografii.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mogę tylko wrzucić to jedno zdjęcie z wątku o Morzu Wschodnim. Wczoraj komputer odmówił współpracy. Najpierw przez ponad 4h stabilizował powierzchnię, by na kolejnym etapie zawiesić się zupełnie. Jeszcze kilka prób podjąłem, ale nic z tego nie wyszło. Muszę dokładniej poszukać przyczyny i ją usunąć. Dopiero wtedy będę w stanie obrobić pozostałe filmiki.

goryleibnitza.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał zdjęciowy, o ile ma być traktowany jak dokument, nie obejdzie się bez porządnego opisu. Struktury krawędziowe nie są dokładnie opisywane na mapach, szczególnie te leżące poza krawędzią, odsłaniane na skutek korzystnej libracji. Zatem, mój opis może kiedyś będzie pomocny przy opisie obserwacji, czy porównaniu widoczności niektórych struktur. Nie jest kompletny, bo uwzględnia tylko większe kratery, a rodziny niektórych z nich liczą po kilka składników, ale myślę, że jest wystarczający.

Opis Południowej krawędzi z Górami Leibnitza_1.07.2015r_23.17_OPIS....jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozwiązaniu problemu z dyskiem wymiennym mogłem obrobić kolejne zdjęcia. Tym razem obrabiałem w kolorze. Która kolorystyka lepsza?

g.leibniza1.jpg

g.leibniza2.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek, świetna jakość zdjęć. Cieszę się, że Ci się udało odzyskać materiał, bo brakowałoby tu Twojej prezentacji.

 

Czy pozwolisz mi na małą transformację jednego Twojego kadru, aby pokazać obszar podbiegunowy w innej perspektywie? Już kiedyś robiłem to ze swoim zdjęciem i wyszedł ciekawy efekt.

 

Przy okazji sesji zdjęciowej minionej nocy, patrzyłem na ten obszar "okiem kamery" i pomimo upływu 3 dni od pełni wciąż struktury Gór Leibnitza i okoliczne formacje były dobrze rozpoznawalne. No ale ciągle mamy 4,5* południową librację. Jeśli będziesz miał okazję za niespełna miesiąc, kiedy Mare Orientale pokaże znowu swoje oblicze, spróbuj znowu sfotografować południową krawędź. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxley, możesz dowolnie wykorzytywać moje zdjęcia. Podaj proszę kiedy dokładnie będzie można zobaczyć ponownie Mare Orientale. Jeśli nie będzie to czas, gdy wyjadę na wakacyjny wypoczynek, to postaram się raz jeszcze zmierzyć z tym morzem. Mam jeszcze dwa kadry z poprzedniej sesji. Jutro postaram się je uzupełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arku. Jutro wstawię opracowanie, które na podstawie powyższych transformacji jednoznacznie pozwoli zidentyfikować poszczególne struktury. Sam jestem zaskoczony, że taki prosty zabieg tak ułatwił konfrontację z mapą. I wreszcie będzie wiadomo, czym są owe Góry Leibnitza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonując transformacji zdjęć (rozciągnięcia południkowo) mogłem wreszcie skonfrontować widoczny obszar okołobiegunowy z mapą. Wszystko zawarte jest na porównawczym zestawieniu: zdjęcie, mapa, szkic zawierający charakterystyczne formacje i katalog nazw (są w nim np.: górskie szczyty bez nazw).

 

Z całkowitą pewnością zidentyfikowałem górzysty obszar odpowiadający Górom Leibnitza (należy pamiętać, że jest to nazwa nieformalna - zwyczajowa). Od nich, po przeciwnej stronie Księżyca rozciąga się olbrzymi krater: Basen Biegun Południowy - Aitken.

Żeby nie zagmatwać szkicu, nie zaznaczyłem paru struktur leżących w bezpośredniej bliskości południowego bieguna Księżyca. Można je również zidentyfikować na zdjęciu.

Góry Leibnitza i biegun południowy Księżyca_1.06.2015r._Mapa i Opis_zestaw....jpg

Biegun południowy_identyfikacja struktur_Góry Leibnitza....jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu pokazał, że animacja zdjęć może mieć sporą wartość. Musiałem się zmierzyć z tym nowym dla mnie narzędziem (Easy GIF Animator) i oto moja pierwsza próba.

 

 

Animowałem dwa własne zdjęcia południowej krawędzi Księżyca z Górami Leibnitza z początku lipca br., ale po ich wcześniejszej transformacji, czyli rozciągnięciu południkowo. Myślę, że nawet dwa kadry są w stanie wnieść nową jakość do obserwacji tego fragmentu księżycowej powierzchni: po pierwsze szybkie porównywanie i po drugie patrzenie z innej perspektywy.

 

Jestem więc przygotowany do nowej sesji zdjęciowej - już za tydzień.

Animacja transformowanych zdjęć_ S_biegun i Góry Leibnitza_lipiec 2015r.gif

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Pięknie Marcin.
Tak czułem, że jeśli fotografowałeś zachodnią krawędź, to może też południową? I proszę - piękne preludium do majowych i czerwcowych okresów najlepszej widoczności Gór Leibnitza w 2016r.

http://astropolis.pl/calendar/event/1207-gory-leibnitza/

 

Chyba masz złą orientację zdjęcia: prawo-lewo.

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.