Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Wysokość Księżyca jest powalająca tak samo jak i Marsa (18 stopni), avik minutowy nagrany o godz. 1:59. SCT8", ASI224, ADC (nie wyjmowałem po skończeniu avikowania Marsa) i fitr czerwony GSO #29. Zdaje się, że załapały się Góry Leibnitza:

 

moon_20_05_01.jpg

 

Coś nieostro wyszła transformacja:

moon_20_05_01_transformation.jpg

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawiło mnie, kto pierwszy zacznie? Komu się poszczęści?

 

Cieszę się bajastro, że byłeś pierwszy. Piękne zdjęcie i doskonała transformacja. Dziękuję, że odświeżyłeś temat. Jeśli mi się uda, to również dołączę do fotografów tych gór w sobotę i niedzielę, a może także w poniedziałek.

 

Zapraszam do obserwacji południowej krawędzi Księżyca.

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, znudziło mi się focenie Marsa i przerzuciłem się na Księżyc, mam cały terminator sfilmowany, ale nie wiem kiedy to obrobię.

Te kilka górek na południu skojarzyłem z artykułem, bodajże z lutego w Astronomii o Górach Leibnitza. Może dzisiaj lub jutro uda się coś jeszcze pofocić w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ogniskowej 4500 mm - rewelacja! Już mnie ciągnie do szczegółowej analizy, ale odłożę to jak będzie więcej zdjęć, po niedzieli. Panowie, moje uznanie dla Was. Od dziś warunki widzialności coraz lepsze. Niech ten, dostępny naszym obserwacjom, fragment największego krateru uderzeniowego na Księżycu nie ma dla nas tajemnic. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ze zmianą proporcji zdjęć genialny, zanim człowiek przeczyta o co kaman to gały na takie foty robi :)

Trochę wszyscy tu traktujemy to podejście do transformacji, jako pewną oczywistość, ale dobrze, że zwróciłeś uwagę na to. W wątku jest to wyjaśnione, ale w postach na początku i brakuje odniesienia na bieżąco. Cenna uwaga. Podwójne dzięki, również za to, że prosty "patent" zyskał Twoje uznanie.

 

Transformacja polega na dość dowolnym (i indywidualnym dla każdego) przeskalowaniu zdjęcia w kierunku prostopadłym do krawędzi. Zwykle jest to dwukrotne zwiększenie rozmiaru. Korzyść z tego jest taka, że mamy złudzenie przemieszczenia się bliżej krawędzi, zmniejsza się skrót perspektywiczny, a zwiększa plastyczność obrazu. Szybko można zastosować, a korzyści rekompensują nieuniknione pogorszenie jakości obrazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warunki lepsze, bo i zdjęcia w miarę wyszły. Kręcone w godz. 1:49-2:06, stacki 10% z minutowych avików, SCT 8", ASI224, ADC, bez filtrów kolorowych.

 

Wyrównana i przycięta mozaika z 3 paneli przedstawiająca południową krawędź tarczy Księżyca z Górami Leibnitza:

 

ksiezyc 22_05_01_AS_p10_Gory_Leibnitza.jpg

 

Transformacja południkowa 200% środkowej części:

 

ksiezyc 22_05_01_Gory_Leibnitza_transformacja.jpg

 

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150/1800, ASI120M z filtrem redGSO#29, EQ3-2, AutoStakkert!2 (400/2500), Registax6, mozaika Microsoft ICE.

 

Księżyc 1 dzień po pełni, 23.05.2016r. Ekstremalne wychylenie południowej krawędzi (-6,54*). Warunki bardzo trudne - duże drżenie obrazu, częste mgliste pasma przesłaniające Księżyc. Z czystej reporterskiej konieczności załączam tę mozaikę. Chociaż należy podkreślić, że i tak pogoda umożliwiała jakąkolwiek aktywność przez trzy kolejne dni, pozwalając na stworzenie reportażu na temat południowej krawędzi z Górami Leibnitza. Najlepsze obrazy powstały w piątkowy wieczór, 20 maja br.

 

JaLe, emeł, bajastro - miło mi było dzielić z Wami trudy zbierania materiału zdjęciowego. Zasadniczo każde zdjęcie wzbudzało emocje i zwyczajnie cieszyło, że pomimo trudnych obiektywnie warunków pogodowych, kolegom się powiodło. To bardzo pozytywne nastawienie. Gratuluję każdemu z Was pięknych materiałów reportażowych.

 

Od 18 do 21 czerwca br. będzie kolejne, ale także ostatnie, tym razem czterodniowe okno do obserwacji południowych rejonów Srebrnego Globu. Zapraszam.

Panorama południowej krawędzi z Górami Leibnitza_23.05.2016r_00.11_MAK150_ASI120M_redGSO#29_mozaika105%....jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni po pełni. Księżyc bardzo nisko, nad blokami. Obraz mocno falujący, jakby ktoś dmuchał suszarką przed teleskopem. Stąd marna jakość zdjęć. Zastanawiałem się, czy w ogóle je zamieszczać. Niestety nie mogłem pozwolić sobie wczoraj na dłuższą sesję i czekać, aż Księżyc wzniesie się wyżej. Żałuję też, że nie mogłem nagrywać dzień wcześniej, przy ekstremalnym wychyleniu południowej krawędzi. Cóż, może w czerwcu się uda.

 

Mak 150/1800, QHY5L-IIc

 

Ogniskowa 3600 mm

Montes_Leibniz_23.05.16_3600mm.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

bajastro z "wysokiego c" rozpoczął dokumentowanie widoczności Gór Leibnitza w drugim tegorocznym ekstremum libracyjnym podczas pełni. Warto jeszcze dzisiaj i jutro skierować swoje teleskopy na księżycowy południowy biegun.

 

MAK 150/1800, ASI 120M z filtrem redGSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (200/2500), Registax 6, (mozaika Microsoft ICE).

Mój plon fotograficzny z dwóch dni: 17 czerwca (Księżyc 2 dni i 14 godzin przed pełnią) i 18 czerwca br. (nasz satelita w wieku 1 dnia i 14 godzin przed pełnią). Piękna przejrzystość powietrza, ale ciągłe niedogodności związane z drżeniem obrazu (18-ego chwile z ostrym obrazem).

Księżyc zbliżający się do pełni, a więc wszystkie cienie po lewej stronie widocznych struktur. Im dalej do pełni tym bardziej utrudniają rozróżnienie poszczególnych form. Czasem na lini terminatora stwarzają wrażenie "odrywania się" fragmentów od powierzchni naszego satelity. Bliżej pełni, stożki górzystej obwiedni Basenu SPA wyglądają coraz efektowniej.

Góry Leibnitza_17.06.2016r_22.25_MAK150_ASI120M_redGSO#29_mozaika105%....jpg

Góry Leibnitza_18.06.2016r_22.24_MAK150_ASI120M_redGSO#29_mozaika105%....jpg

Tradycyjnie, załączam fragment zdjęcia z 18 czerwca po transformacji południkowej (przeskalowanie o czynnik 1,8x).

Góry Leibnitza_18.06.2016r_22.24_MAK150_ASI120M_redGSO#29_105%_transformacja....jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.