Skocz do zawartości

Pozostałość po wybuchu Supernowej G 65.3+5.7 w Łabędziu HaOIIILRGB


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Zakończyłem projekt rozpoczęty w maju 2014 roku.

Celem projektu było wykonanie zdjęcia w technologii HaOIIILRGB pozostałości po wybuchu Supernowej oznaczonego jako G 65.3+5.7 w gwiazdozbiorze Łabędzia. Technologia zdjęć została wybrana ze względu na konieczność pokazania wszystkich struktur tej bardzo ciemnej i rozległej mgławicy.

Zdjęcie jest mozaiką 5 elementową.

Każdy element to 10 godzin Ha (30x1200s), 6 godzin OIII ( 18x1200s), LRGB 6x300 sekund na kanał. Całkowity czas to 90 godzin czystego materiału. Czas obróbki to ok, 50 godzin.

Sprzęt to astrograf Officina Stellare Veloce RH 200 ( apertura 200 mm, ogniskowa 600), kamera STL 11000M z kompletem filtrów Baadera. W 2014 roku korzystałem z montażu Takahashi EM-200 Temma 2 z guiderem Remote Guide Head do kamery STL, w 2015 z montażu ASA DDM 60 bez guidingu.

 

Czy było warto? Ja uważam że tak, to unikalne doświadczenie i wiele się nauczyłem. Poza tym to chyba pierwsze polskie zdjęcie tego obiektu. Zabieram się za następny ekstremalnie ciemny obiekt.

 

W całym obiekcie wyróżnia się mgławica emisyjna Sh2-91 - to najjaśniejsza część mgławicy w prawej część obrazu. Widoczna także w wizualu w pasmie OIII.

 

8fcb22531ae9c780f10ae7ae36ea7f97.1824x0_

 

50738227-bc9c-47fb-a906-c3fa7519e7ba.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tu potrzeba samozaparcia :)

5 panelowa ? Zakładałbym że panele są parzyste bo tworzymy kwadrat albo prostokąt.

NGC 6958 jest w innej części nieba :)

 

Ciekawe ile da się wyciągnąć z canona w tym obszarze.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznaczenie NGC zrobił Astrobin. Ta mozaika ma trzy panele pionowe w dolnej cześci i dwa poziome w górnej cześci . Tak było bardziej ekonomicznie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja praca zasługuje na to, aby dłużej widniała na czele listy wątków.

Nie potrafię sobie wyobrazić nawet tak długiego czasokresu zaangażowania się w ten projekt, ale poczucie estetyki zapewne mamy podobne i jeśli refleksja lunarysty ma tu jakieś znaczenie, to warto podkreślić, że choć obraz wieńczy dzieło (a to zazwyczaj i mniej lub bardziej pobieżnie oglądamy), to nie przywiązujemy należytej uwagi do całego procesu jego tworzenia. Pomysł, zaplanowanie, wykonanie, opracowanie - niedostrzegane, a przecież stanowią istotną część projektu, który później w okamgnieniu przewija się w rejestrze wątków.

Niech więc mój post będzie takim skromnym przyczynkiem do utrwalenia się tego pięknego projektu. Ponadto wyrażam nim mój głęboki podziw dla zaangażowania autora, bo napisanie tylko, że obraz jest piękny, byłoby nadmiernym spłyceniem jego oceny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.