Jump to content
Sign in to follow this  
misiowaty

Saturn, ktoś ogląda? :)

Recommended Posts

Cześć,

Wolne dni, piękna pogoda i.. pełnia ;)

W sam raz na obserwacje planetarne.

Wczoraj obserwowałem Saturna i byłem mile zaskoczony! Nisko nad horyzontem gotował się w rozgrzanym powietrzu, ale momentami widok był wspaniały! Planetarne obserwy to często polowanie ta takie "momenty".. :)

Saturn snując się po dachach sąsiadów i w okolicach ulicznych latarni pokazał też rodzinkę swoich księżyców: Tytana -światłem ciągłym, Rea -raczej zerkaniem, ale dobrze widoczną i Tetyda oraz Dione -zerkaniem, słabo widoczne.

Dzisiaj ustawię teleskop w bardziej odpowiednim miejscu, to dołączą jeszcze Jowisz i Wenus.

Pozdrawiam i do zobaczenia w okolicach Jowisza, Saturna, Wenus... ;)

• Like 4

Dawno Cię nie było, czy mnie? ;)

Edited by Szymek_O

Dawno Cię nie było, czy mnie? ;)

Oj dawno.. ;)

Pozdrawiam

O! Mało ostatnio pisałeś i zaczynałem się o Ciebie martwić, tym bardziej, że miałem ostatnio okazje przypomnieć Twój znakomity post słusznie komentujący pewną dyskusję:

http://astropolis.pl/topic/29615-srednice-swiatlosily-zrenice-wyjsciowe/page-9?do=findComment&comment=369122

Ja Saturna obserwuje Dobsonikiem 130/650. Szukacz, potem 25mm, 10mm i w końcu 4mm (Plossl) i im większy power tym obraz bardziej zmiennym jest ... niestety.

Co istotne muszę go łapać kolejno tak właśnie zmieniając okulary bo pominiecie jakiegoś gubi mi go bezpowrotnie i od nowa szukacz, 25mm,...

Przede wszystkim zaś chciałem zapytać czym prowadziłeś te obserwacje i jak daleko od miejskich świateł (o ile to ma - Twoim zdaniem - jakieś znaczenie w tym przypadku)

Pozdrawiam

Edited by ekolog

W momencie kiedy mam wolne, wtaczam najcięższe działo.. :) newtona 10".

Mój newton jest na dobsonie GOTO, więc nie gubię obiektu obserwacji. Jedynym problemem jest seeing.

Mieszkam w rejonie GOPu, więc niebo mam kiepskie ale do obserwacji planetarnych nadaje się całkiem, całkiem.. ;) dlatego głównie Księżyc i planety podziwiam.

Pozdrawiam

• Like 1

Przed zachodem słońca bardzo fajnie widac pierścienie w lornetce 16x70 , na pewno nie trzeba się domyślać ze widzimy pierścień , mysle w ze w 10x50 tez będzie widac pierścień

ja uważam że to najpiękniejsza planeta w układzie oczywiście poza ziemią

Przez 10x50 nie widać pierścieni , sprawdziłem przed chwilą ;)

Przez 16x70 widac teraz , przykręcona do slika 700

Hej!

Fajnie, że ktoś jeszcze obserwuje wizualnie ;)

Saturn to wyjątkowo piękna planeta! Na Jowiszu zdecydowanie więcej się "dzieje" i na samej tarczy i w systemie pierścieni ale jest w Saturnie jakaś magia, na mnie od zawsze Saturn robi ogromne wrażenie.

Dzisiaj kolejny wieczór pogodny i księżycowy ;) w sam raz na obserwacje planetarne!

• Like 1

Wczoraj obserwowałem Saturna. Wilgotność w miejscu skąd obserwowałem była duża. Teleskop mokry po kwadransie. Przerwa Cassiniego zamajaczyła raz przez 5-10 sekund i więcej jej nie widziałem. Kilka Księżyców było widać, ale nawet nie sprawdzałem w Stellarium które to były.

Tak czy inaczej, pierwsze w tym roku obserwacje Saturna zostały dokonane. I pamiątkowa fotka zrobiona.

saturn.jpg

• Like 3

Tropiki, które teraz nastały nie sprzyjają obserwacjom. Ziemia rozgrzana jak piec to w efekcie silne turbulencje.

Mimo to, tegoroczny czas Saturna powoli przemija i trzeba brać co dają. ;)

• Like 1

Muszę odszczekać co napisałem wyżej, seeing po upalny dniu nadspodziewanie dobry a widoki Saturna... mniam!

Przerwa Cassiniego widoczna doskonale, niemal cały czas. Obserwuję N150/750 i najfajniejszy obraz mam przy 150x.

dolaczam do grona doswiadczajacych dzis nadzwyczaj dobrego seeingu.

Tak, dzisiaj Saturn prezentował się wizualnie wyjątkowo dobrze. Seeing oczywiście kapryśny, ale dużo chwil bardzo dobrego. Oglądałem w pow. 391x.

Trochę odświeżę temat bo Saturn jest teraz nieźle widoczny. Wczoraj trafiło mi się parę minut kiedy była dość stabilna atmosfera. Sam Sturn był widoczny doskonale z pasami struktur swojej atmosfery rozciągniętymi wzdłuż planety. Dobrze widoczna przerwa Cassiniego prawie po całym obwodzie Saturnowych pierścieni w których widoczne były zalążki przebarwień widocznych dla jakichś szerokich struktur w nich zawartych. Widoczek był bardzo dobry przez około 10 minut a potem coś na niebie przyjechało i obraz stał się mdły. Okular ES 8,8mm icon_biggrin.gif

W moim przypadku niestety ostatnie obserwacje wypadły raczej słabo. Saturn niewyraźny i bez widocznych szczegółów. Obserwowałem przez GSO 10'' i TS HR Planetary 9mm plus BGO 6mm. Mam nadzieję, że warunki pozwolą na obserwację w najbliższym czasie póki noce są stosunkowo ciepłe.

W najbliższych latach Saturn będzie widoczny nisko nad horyzontem (w Polsce). To znacznie utrudni obserwacje. "Przebijać" się trzeba przez grube warstwy atmosfery, zazwyczaj niespokojnej :( Trudno będzie o subtelniejsze szczegóły

Link do mapki: http://www.nakedeyeplanets.com/saturn.htm

Pozdrawiam

(Obserwatorów planet szczególnie gorąco ;) )

Edited by misiowaty

Na wiosnę będziemy mieli dobre warunki do obserwacji Jowisza, choć Jowisz powoli "schodzi" pod równik :( i warunki będą się pogarszały