Jump to content

Saturn, ktoś ogląda? :)


Recommended Posts

Cześć,

Wolne dni, piękna pogoda i.. pełnia ;)

W sam raz na obserwacje planetarne.

Wczoraj obserwowałem Saturna i byłem mile zaskoczony! Nisko nad horyzontem gotował się w rozgrzanym powietrzu, ale momentami widok był wspaniały! Planetarne obserwy to często polowanie ta takie "momenty".. :)

Saturn snując się po dachach sąsiadów i w okolicach ulicznych latarni pokazał też rodzinkę swoich księżyców: Tytana -światłem ciągłym, Rea -raczej zerkaniem, ale dobrze widoczną i Tetyda oraz Dione -zerkaniem, słabo widoczne.

 

Dzisiaj ustawię teleskop w bardziej odpowiednim miejscu, to dołączą jeszcze Jowisz i Wenus.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia w okolicach Jowisza, Saturna, Wenus... ;)

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

O! Mało ostatnio pisałeś i zaczynałem się o Ciebie martwić, tym bardziej, że miałem ostatnio okazje przypomnieć Twój znakomity post słusznie komentujący pewną dyskusję:

 

http://astropolis.pl/topic/29615-srednice-swiatlosily-zrenice-wyjsciowe/page-9?do=findComment&comment=369122

 

Ja Saturna obserwuje Dobsonikiem 130/650. Szukacz, potem 25mm, 10mm i w końcu 4mm (Plossl) i im większy power tym obraz bardziej zmiennym jest ... niestety.

Co istotne muszę go łapać kolejno tak właśnie zmieniając okulary bo pominiecie jakiegoś gubi mi go bezpowrotnie i od nowa szukacz, 25mm,...

 

Przede wszystkim zaś chciałem zapytać czym prowadziłeś te obserwacje i jak daleko od miejskich świateł (o ile to ma - Twoim zdaniem - jakieś znaczenie w tym przypadku)

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
Link to post
Share on other sites

W momencie kiedy mam wolne, wtaczam najcięższe działo.. :) newtona 10".

Mój newton jest na dobsonie GOTO, więc nie gubię obiektu obserwacji. Jedynym problemem jest seeing.

Mieszkam w rejonie GOPu, więc niebo mam kiepskie ale do obserwacji planetarnych nadaje się całkiem, całkiem.. ;) dlatego głównie Księżyc i planety podziwiam.

 

Pozdrawiam

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Przed zachodem słońca bardzo fajnie widac pierścienie w lornetce 16x70 , na pewno nie trzeba się domyślać ze widzimy pierścień , mysle w ze w 10x50 tez będzie widac pierścień

Link to post
Share on other sites

Hej!

Fajnie, że ktoś jeszcze obserwuje wizualnie ;)

Saturn to wyjątkowo piękna planeta! Na Jowiszu zdecydowanie więcej się "dzieje" i na samej tarczy i w systemie pierścieni ale jest w Saturnie jakaś magia, na mnie od zawsze Saturn robi ogromne wrażenie.

Dzisiaj kolejny wieczór pogodny i księżycowy ;) w sam raz na obserwacje planetarne!

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Wczoraj obserwowałem Saturna. Wilgotność w miejscu skąd obserwowałem była duża. Teleskop mokry po kwadransie. Przerwa Cassiniego zamajaczyła raz przez 5-10 sekund i więcej jej nie widziałem. Kilka Księżyców było widać, ale nawet nie sprawdzałem w Stellarium które to były.

Tak czy inaczej, pierwsze w tym roku obserwacje Saturna zostały dokonane. I pamiątkowa fotka zrobiona.

 

saturn.jpg

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Tropiki, które teraz nastały nie sprzyjają obserwacjom. Ziemia rozgrzana jak piec to w efekcie silne turbulencje.

Mimo to, tegoroczny czas Saturna powoli przemija i trzeba brać co dają. ;)

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Muszę odszczekać co napisałem wyżej, seeing po upalny dniu nadspodziewanie dobry a widoki Saturna... mniam!

Przerwa Cassiniego widoczna doskonale, niemal cały czas. Obserwuję N150/750 i najfajniejszy obraz mam przy 150x.

Link to post
Share on other sites
 • 11 months later...

Trochę odświeżę temat bo Saturn jest teraz nieźle widoczny. Wczoraj trafiło mi się parę minut kiedy była dość stabilna atmosfera. Sam Sturn był widoczny doskonale z pasami struktur swojej atmosfery rozciągniętymi wzdłuż planety. Dobrze widoczna przerwa Cassiniego prawie po całym obwodzie Saturnowych pierścieni w których widoczne były zalążki przebarwień widocznych dla jakichś szerokich struktur w nich zawartych. Widoczek był bardzo dobry przez około 10 minut a potem coś na niebie przyjechało i obraz stał się mdły. Okular ES 8,8mm icon_biggrin.gif

Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...

W moim przypadku niestety ostatnie obserwacje wypadły raczej słabo. Saturn niewyraźny i bez widocznych szczegółów. Obserwowałem przez GSO 10'' i TS HR Planetary 9mm plus BGO 6mm. Mam nadzieję, że warunki pozwolą na obserwację w najbliższym czasie póki noce są stosunkowo ciepłe.

Link to post
Share on other sites

W najbliższych latach Saturn będzie widoczny nisko nad horyzontem (w Polsce). To znacznie utrudni obserwacje. "Przebijać" się trzeba przez grube warstwy atmosfery, zazwyczaj niespokojnej :( Trudno będzie o subtelniejsze szczegóły

Link do mapki: http://www.nakedeyeplanets.com/saturn.htm

 

Pozdrawiam

(Obserwatorów planet szczególnie gorąco ;) )

Edited by misiowaty
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 213 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.