Skocz do zawartości

Sky Watcher 130/650 Heritage mod (DIY)


xaos

Rekomendowane odpowiedzi

ekolog widział?? ^_^ takie coś miałeś zrobić :)

 

Jeśli coś mogę zasugerować to warto było zrobić to o 20 cm za długie aby wystawało z przodu w formie odrośnika a jednocześnie znacznie bardziej zaciemniało by tubę na przeciwko wyciągu okularowego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nareszcie w nowym miejscu, po przeprowadzce miałem okazję pogapić się w Słońce po modyfikacji teleskopu.

Jest REWELACJA!

Piękny kontrast, plamy słoneczne ostre i wyraźne. Tym bardziej się cieszę, że występują teraz w pięknej konfiguracji z pomostami, półcieniami - piękny układ. Żałuję, że nie posiadam dobrego okularu o ogniskowej ok 3,5 mm. Muszę go koniecznie dokupić aby podziwiać zjawiska w większym powiększeniu.

Bardzo się cieszę, że modyfikacja tak diametralnie poprawiła jakość obrazu Słońca. Teraz myślę o czymś, co pozwoliłoby prowadzić obserwacje z otwartymi oczami (jedno zasłonięte kompletnie, a drugie - to zaglądajace do okularu, osłonięte przed dostępem światła pobocznego z zewnątrz.) Zauważyłem, że gdy zamiast zamykać bierne oko, przysłonię je nawet dłonią, to zdecydowanie obraz z oka patrzacego się poprawia. Byłoby tylko miło, gdyby nie musieć używać do zasłaniania rąk... One jednak przydają się do manipulacji wyciagiem i montażem :)

Każdemu, kto jak ja, nie jest zadowolony z obrazów Słońca z teleskopu typu flex tube gorąco polecam dorobienie osłony. Mnie zajęło to około 2 godziny pracy. (Więcej poswięciłem na kombinowanie najlepszego rozwiazania, samo wykonanie docelowej osłony jest proste i szybkie. I zdecydowanie warte wykonania! :) )

Edytowane przez xaos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nieco zaskoczony tak dobrym obrazem plam - z okularem 10mm jak zgaduję.

Może Twoje starania o jako takie skolimowanie teleskopu - włącznie z tym odluzowującym wypełnianiem gwintu wyciągu - grają pozytywną rolę. Albo masz mniej falowania powietrza.

No chyba nie zaszkodził mi niebieski brystol (zamiast czarnego) z tym 10mm kitowcem.

Tak czy siak znakomita wiadomość ale uważam, że i plamy w powiększeniu 26x są w tym (naszym) teleskopie bezsprzecznie atrakcyjne.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, szczerze mówiąc, to 10-tki nie wsadziłem nawet w wyciąg. Tzn. stosuję ją jako zaślepkę wyciagu, za to te plamy ogladalem wczoraj ESem 6,7 oraz tym samym ESem z barlowem 2x, więc powiększenia były nieco większe, odpowiednio 97x i 194x. Barlow nie dodawał jakoś wiecej detali, ale obraz był większy. Za to "wyciemnienie" bocznego swiatła wokół gałki ocznej i rozluźnienie powiek zdecydowanie poprawiały detaliczność obrazu. Wkurza mnie, że tak mi się już wzrok pogorszył na stare lata... :(

Za to, tak jak pisałem, bardzo jestem zadowolony z efektów działania osłony tubusa. Jakość obrazów Słońca jest bardzo dobra. Nie wspominając o poprawie bezpieczeństwa słonecznych obserwacji! Zdecydowanie polecam wykonanie takiej osłony.

Edytowane przez xaos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.