Skocz do zawartości

Prosze o jeszcze jedna porade


Konrad Gałązka

Rekomendowane odpowiedzi

Hamalu a dlaczego nie jak to słuszne - to najlepszy i najtańszy wybór dla początkującego z 70mm refraktorków. Nie ma innego z lepszym stosunkiem możliwości/cena - to chyba wystarczy za argument.

 

PS. Hamalu lustro zazwyczaj jednak trochę bardziej rozmywa bo nie jest tak "dokładne" z natury jak soczewka... chyba że zrobiłeś sobie ultradokładne ale to nie każdy potrafi...

W ZRT sensowny power to ok. 100-120x - i tak mnoże przez prawie x2 (soczewka) a nie jak w lustrach max. 1,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze masz ZRT w ręce czy wypisujesz kolejne bzdury mącąc początkującym w głowach? Optyka w ZRT a w szczególności 70mm obiektyw achromatyczny Fraunhofera jest naprawdę dobra jak za 300zł.
Marcinie , z kąd pewność ,że Twoja ZRT ma obiektyw typu Fraunhofera ? :shock: Obydwie moje ZRT miały zwykłe klejone achromaty.Szczelinę Cassiniego z Poznania widać refraktorkiem na bazie PZO-64/400 z pow. ok. 100x . :salu:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej. Co da lepsze obrazy o wiekszej ilości szczegółów, przerobiona ZRT czy 114mm zwierciadła ?
Nie wiem - nie mialem okazji porownywac. W kazdym razie ZRT to refraktor przenosny, mieszczacy sie w torbie. I wg. mnie glowne przeznaczenie tego sprzetu, to obserwacja z terenu. I dlatego uwazam, ze zakup ZRT na poczatek jest dobrym pomyslem - po zakupie w przyszlosci wiekszego teleskopu 114 mm staje sie malo przydatne, natomiast ZRT moze sluzyc jako przenosny sprzet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej. Co da lepsze obrazy o wiekszej ilości szczegółów, przerobiona ZRT czy 114mm zwierciadła dobrego teleskopu?

 

Takie porównanie miałoby jeszcze sens, gdyby ZRT była apochromatem. A że nie jest, to przewaga dużo większego lustra jest bezdyskusyjna. Praw fizyki nie da się oszukać. Mozna oczywiście dowodzić, jak dużo widać przez ZRT. Ale co z tego, skoro przez 114mm widać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej. Co da lepsze obrazy o wiekszej ilości szczegółów, przerobiona ZRT czy 114mm zwierciadła ?
Nie wiem - nie mialem okazji porownywac. W kazdym razie ZRT to refraktor przenosny, mieszczacy sie w torbie. I wg. mnie glowne przeznaczenie tego sprzetu, to obserwacja z terenu. I dlatego uwazam, ze zakup ZRT na poczatek jest dobrym pomyslem - po zakupie w przyszlosci wiekszego teleskopu 114 mm staje sie malo przydatne, natomiast ZRT moze sluzyc jako przenosny sprzet.

 

 

Hehehe, dobra widze że szkoda czasu. Miłego zażywania ukochanej lunety :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie - ZRT to sprzet o troche innym przeznaczeniu, niz 114 mm zwierciadlak. Nie ma sensu ich tak porownywac.

 

Hehehe, dobra widze że szkoda czasu. Miłego zażywania ukochanej lunety  :salu:
To bylo do mnie?

Jesli do mnie, to publicznie informuje, ze nie jestem zakochany w lunecie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej. Co da lepsze obrazy o wiekszej ilości szczegółów, przerobiona ZRT czy 114mm zwierciadła dobrego teleskopu?

 

Kłopot w tym że popularne teleskopy Made in China 114/900 nie są zbyt dobrymi teleskopami. Ja wolałbym refraktor 7 cm niż lustro 114mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma 110 mm to po co inwestowac w 114 ? Ja bym dozbieral na 200 . :Beer: Mam od niedawna montaz paralaktyczny z Zywca i nie ma luzow , jest uzyteczny choc wazy ok 20kg a tuba 3,5 . Moze wymnien tylko tube na 200 . Jest mozliwe , ze twoj montaz to wytrzyma . Pozniej mozesz wymienic go na np.HEQ 6 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma 110 mm to po co inwestowac w 114 ? Ja bym dozbieral na 200 .  :Beer: Mam od niedawna montaz paralaktyczny z Zywca i nie ma luzow , jest uzyteczny choc wazy ok 20kg a tuba 3,5 . Moze wymnien tylko tube na 200 . Jest mozliwe , ze twoj montaz to wytrzyma . Pozniej mozesz wymienic go na np.HEQ 6 .
Oj - nie sadze, by ten montaz wytrzymal pod 200 mm. Widzialem na wlasne oczy :?

 

BTW - pl.rec.foto/cyfrowa juz "wyrosly" z "wojen systemowych". Widze, ze tutaj zaczyna dziac sie to samo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to o tym Orionku 70 to nie wiem co myslec, bo opinii jeszcze nie mamy (no chyba ze z zachodu), a ognisko ma to cholerstwo dalej niz ZRT, no i nie wymaga przerobki.
Ja czytalem dosc pochlebne opinie o SkyLux'ie z Lidla :) Ze wzgledu na mniejsza swiatlosile bedzie miec chyba mniejsza aberracje chromatyczna od ZRT.

Polecam watek "Teleskop refrakcyjny" na pl.sci.kosmos (zaczyna sie od postu news:0c9d.000011a8.411a2e52@newsgate.onet.pl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to o tym Orionku 70 to nie wiem co myslec, bo opinii jeszcze nie mamy (no chyba ze z zachodu), a ognisko ma to cholerstwo dalej niz ZRT, no i nie wymaga przerobki.
Ja czytalem dosc pochlebne opinie o SkyLux'ie z Lidla :) Ze wzgledu na mniejsza swiatlosile bedzie miec chyba mniejsza aberracje chromatyczna od ZRT.

Polecam watek "Teleskop refrakcyjny" na pl.sci.kosmos (zaczyna sie od postu news:0c9d.000011a8.411a2e52@newsgate.onet.pl).

 

I mniejszą jasność od ZRT do fajnych DS jak Andromeda, Orion... no nie wiem czy to akurat zaleta że ciemniejszy ale niby słabsze obwódki. Nie wspominając o tym że teraz można robić astrofoto przez ZRT bo pojawiły się adaptery do tego a większa światłosiła ZRT to zaleta do astrofoto... Świat idzie raczej w kierunku jasnych refraktorów a nie ciemniejszych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze masz ZRT w ręce czy wypisujesz kolejne bzdury mącąc początkującym w głowach?

 

Nie ponieważ nie nazywam się Marcin L. Ja akurat (Oskar) mam zwyczaj wypowiadać się o sprawach nie tylko z teoretycznego punktu widzenia. Ponadto nie fantazjuję notorycznie.

 

Aberracja w ZRT jest bardzo wyraźna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja w ZRT jest bardzo wyraźna.

 

No to jest niedopuszczalne w lunetce za 300zł... na stos z tym i spalić!

 

PS. Oskarze drogi przestań nierozważnie wszystko oceniać miarą swojego APO Takahashi za pewnie setki razy więcej! To kompletnie inny sprzęt i zupełnie inna klasa cenowa o kilkaset rzędów wielkości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.