Skocz do zawartości

Prosze o jeszcze jedna porade


Konrad Gałązka

Rekomendowane odpowiedzi

I mniejszą jasność od ZRT do fajnych DS jak Andromeda, Orion... no nie wiem czy to akurat zaleta że ciemniejszy ale niby słabsze obwódki. Nie wspominając o tym że teraz można robić astrofoto przez ZRT bo pojawiły się adaptery do tego a większa światłosiła ZRT to zaleta do astrofoto... Świat idzie raczej w kierunku jasnych refraktorów a nie ciemniejszych...
O mniejszej aberracji chromatycznej mowie czysto teoretycznie - jest to chyba chinska luneta i przypuszczalnie egzemplarze moga sie znacznie roznic jakoscia pomiedzy soba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest niedopuszczalne w lunetce za 300zł... na stos z tym i spalić!

 

W końcu coś rozsądnego!!!

 

No to Oskarze odstąp naszemu początkującemu swoje APO Takahashi za tyle co kosztuje ZRT to wtedy będziesz miał rację że ZRT to szmelc za tę cenę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest niedopuszczalne w lunetce za 300zł... na stos z tym i spalić!

 

W końcu coś rozsądnego!!!

 

No to Oskarze odstąp naszemu początkującemu swoje APO Takahashi za tyle co kosztuje ZRT to wtedy będziesz miał rację że ZRT to szmelc za tę cenę!

 

W tym twierdzeniu nie ma za grosz logiki formalnej Panie Doktorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że do teleskopu to samo (filtr etc.) dokupujesz, a przeróbka nie jest niezbędna - sama lunetka za 300zł już dużo daje.

 

O Wiekuisty czy to tak trudno zrozumieć że mówimy o lunetce za 300zł a nie o fluorytowym APO za kilkadziesiąt tys. zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupując sprzęt Optisana i teraz optykę brałem największe na co mnie stać, a trawela zawsze mogę sobie kupić bo nie mam zamiaru czytać potem jak ini podziwiali koniunkcje np Tytana z gwiazdką a ja będę się jakimś małym gównem silił aby Saturna wypatrzeć, podobnie z Marsem. Podstawa to flagowy sprzęt a szalupy można dokupić za drobne.

 

ZRT to taka szalupa z przyprawianym żaglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr, przeróbka, okulary i statyw, to już nie lepiej od razu dobry teleskop?
Oczywisce :) Ale "rozbudowa" ZRT umozliwia posiadanie bardzo dobrego refraktora "turystycznego". Przeciez 150 mm teleskop nie nadaje sie raczej na dlugie piesze wedrowki :)

 

Natomiast jesli ktos nie zamierza tak transportowac sprzetu, to oczywiscie lepiej dozbierac do 150 mm :) W takim przypadku dokladanie drogich filtrow do ZRT jest malo oplacalne.

 

nie mam zamiaru czytać potem jak ini podziwiali koniunkcje np Tytana z gwiazdką a ja będę się jakimś małym gównem silił aby Saturna wypatrzeć, podobnie z Marsem.
Wyssales to z palca, czy naprawde obserwujac ZRT nie byles w stanie znalezc Saturna? :P

 

Filtr, przeróbka, okulary i statyw, to już nie lepiej od razu dobry teleskop?
1. Statyw przydaje sie nie tylko do ZRT.

2. Okulary przydadza sie w przyszlosci takze do wiekszego sprzetu.

3. Filtry tak samo.

 

Jedyne, co trzeba kupic specjalnie, to katowka i zlaczka do statywu.

 

Nie, ja mówie o teleskoppie ze ok 800 zł dającym już spore możliwości obserwacyjne. Za rok sprzyjajaca opozycja Marsa a następna przyzwoita za 15 lat, czym będziesz obserwał? ZRT ?
Problem w tym, ze niektorych nie stac nawet na teleskop za 800 zl, a chcieliby zobaczyc wlasnym sprzetem opozycje Mars.

 

[ Add: Pią Sie 20, 2004 18:33 ]

Opozycje Marsa oczywiscie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ZRT wg. mnie nie nadaje sie do fotografowania.

2. Nigdy nie twierdzilem, ze ZRT jest lepsza od 114 mm.

3. Jak napisze teraz recenzje, to przypuszczalnie zarzucisz mi "nieobiektywnosc".

4. Nie chce mi sie pisac recenzji - ten sprzet wiernie mi sluzy przez lata do obserwacji i wiem, ze jest warty swojej ceny.

5. Dopisz ile przerobek poczyniles w Optisanie, ile to czasu zajelo, trudow i pieniedzy, aby sie on do czegokolwiek nadawal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czegokolwiek się nadawał od razu, bardzo dobrze się nadawał po wymianie lusterka kątowego które było wadliwe, nie zabraniam Ci zrobić tego samego z ZRT, a pieniędzy mne to kosztowało zero, a więcej pomysłowosci.

 

Przeróbki byly niezbędne ponieważ nawet Soligor nie pociągnie 900mm ogniskowej przez 40 min na kliszy. :salu: Znajdź mi takie foty w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie że będzie dawał. Powtarzam jeszcze raz, on po zakupie nie dawał pełnowartościowych obrazow ponieważ nie dopilnowałem wszystkiego i wcisneli mi sztuke z porysowanym lusterkiem kątowy ( chyba je sobie ktoś podmienił na magazynie) więc moja wymiana nie wnosi nic nowego i tylko doprowadziła go do stanu w jakim powinien się znajdować :salu: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie że będzie dawał. Powtarzam jeszcze raz, on po zakupie nie dawał pełnowartościowych obrazow ponieważ nie dopilnowałem wszystkiego i wcisneli mi sztuke z porysowanym lusterkiem kątowy ( chyba je sobie ktoś podmienił na magazynie) więc moja wymiana nie wnosi nic nowego i tylko doprowadziła go do stanu w jakim powinien się znajdować :salu: .
Czesto wsrod chinskich teleskopow zdarzaja sie wady fabryczne (wiem, ze Tobie chyba nie w fabryce podmienili zwierciadlo wtorne na inne i w "normalnym" sklepie raczej do czegos takiego nie dojdzie). Jakosc optyki tez nie jest powtarzalna. Dlatego raczej poczatkujacym z Newtonow trzeba doradzac cos o bardziej pewnej jakosci - np TAL 1 czy odrazu 150 mm.

I przypominam, ze nigdy nie chcialem udowodnic wyzszosci ZRT nad 114 mm. Uwazam jednak, ze ta luneta nawet przy swojej wysokiej cenie po przerobce stanowi niezla alternatywe dla poczatkujacego w porownaniu do 114 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że do teleskopu to samo (filtr etc.) dokupujesz, a przeróbka nie jest niezbędna - sama lunetka za 300zł już dużo daje.

 

O Wiekuisty czy to tak trudno zrozumieć że mówimy o lunetce za 300zł a nie o fluorytowym APO za kilkadziesiąt tys. zł?

 

Fluorytowe APO nie musi kosztowa kilkadziesiąt tysięcy zł - bardzo dobry model można kupić za 2000 EURO, a to jest mniej niż 10 tys. zł, a co dopiero kilkadziesiąt tysięcy. Znowu nierzetelna informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze, zatem początkujący zamiast kupić sobie od razu refraktorek 70mm ZRT za 300zł i od razu sporo poobserwować - powienien latami cierpliwie zbierać na jakieś "tańsze" fluorytowe APO za "zaledwie" 10tys.zł bo tylko to jest słuszne.

 

Gratuluję logiki i dzięki za cenną dla początkującego miłośnika astronomii poradę! "Kopara" opada z taką "rzetelnością" Mistrzu!

 

PS. A może doradzisz jako prawnik aby początkujący miłośnik astronomii napadł na bank to od razu kupi sobie to "tańsze" fluorytowe APO za "zaledwie" 10tys.zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro autor tematu jak napisał chce teleskop przejściowy a potem zamierza zbierać na MEGA radze mu również ZRT. Marcin. L masz tu świętą racje doradzając koledze ZRT za te cene jest aż za dobra 8)

 

Do Oskara: Niebądz taki zajadły w swioich postach :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.