Skocz do zawartości

Opozycja Urana


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy wiesz, ale sam wyglad Urana w momencie opozycji niczym nie rozni sie od tego, jak wyglada tydzien przed i tydzien po opozycji. Prawde mowiac nawet miesiac przed i po wyglada wlasciwie tak samo, wiec samo "zjawisko" opozycji ma znaczenie zapewne duzo wieksze w astrologii niz w obserwacjach astronomicznych.

 

BTW Link ktory podales prowadzi do niczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, że Uran to ciekawy obiekt. Już niedużym teleskopem można zaobserwować jego tarczę. W wiekszym lustrze widać szaro-zielony kolor. Obserwacje z nocy na noc pozwolą stwierdzić ruch wśród gwiazd.

Ale naprawdę ciekawie robi się mając kamerkę. Bardzo efektownie wychodzą zdjęcia tarczy w kolorze jeśli w kadrze znajdzie się jakaś gwiazdka. Jeśli natomiast możemy stosować długie czasy to warto spróbować złapać księżyce.

Zawsze kiedy patrzę na Urana zastanawiam się co też sobie myślał ten Niemiec Herschel, kiedy regulował ostrość 13 marca 1781r. w swoim 16 cm Newtonie. Kręcił i kręcił ale....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee nieciekawe zjawisko  :mrgreen: Żadnego z niego pożytku mając lornetkę 20x60 :)
Przeciez Uran jest widoczny bez problemu przez taka lornetke :)

 

Pewnie, że jest widoczny. Ale jaki pożytek da mi to że będzie w opozycji? Może dzieki niej wyszukam na Uranie ufoludków bądź rakiete stworzona przez nich która może w każdej chwili wystrzelić w Ziemię ?? :mrgreen: A może cos jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee nieciekawe zjawisko  Żadnego z niego pożytku mając lornetkę 20x60

 

Przy takim podejściu to żadne zjawisko nie będzie interesujące.

 

W teleskopie może być widoczna tarczka i kolor planety. W lornetce będzie to punkcik wśród gwiazd. Niemniej jednak mnie sprawiło ostatnio satysfakcję odnalezienie go nisko na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teleskopie może być widoczna tarczka i kolor planety. W lornetce będzie to punkcik wśród gwiazd. Niemniej jednak mnie sprawiło ostatnio satysfakcję odnalezienie go nisko na niebie.

 

Oczywiście, że odnalezienie go lornetką sprawia satysfakcję. Ale po prostu Uran nie różni się niczym w mojej lornetce nawet gdy jest w opozycji. O to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co rozumiecie przez słowo "wyraźnie" - widzieliście jakieś szczegóły. A jeżeli tak, to jakie?

 

pozdrawiam.

 

Dla mnie wyraźnie oznacza, że nie wyglądał jak nie do końca ostra gwiazdka, tylko jak wyraźna tarczka. A szczegółów na powierzchni Urana nie widać nawet przez największe teleskopy naziemne (z bardzo rzadkimi wyjątkami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, nie jdo końca się z Tobą zgodzę. Szczegóły na tarczy tej planety są w realnym zasięgu nawet amatorskich teleskopów, przy czym są one (jeżeli w ogóle są aktualnie na tarczy), jak powszechnie wiadomo, bardzo subtelne. Problem w tym, że Uran jeszcze jakiś czas będzie na naszych szerokościach wisiał w czasie opozycji bardzo nisko nad horyzontem.

 

Amatorskie obserwacje detali w atmosferze tego olbrzyma pozwoliły, jeszcze przed dotarciem tam Voyagera, na wyznaczenie dość precyzyjnie okresu obrotu tej planety wokół własnej osi. Warto też spojrzeć na najnowsze zdjęcie Ed'a Grafton'a - mistrza planetarnej astrofotografii, który ma znacznie bardziej korzystne warunki do obserwacji Urana: http://www.ghg.net/egrafton/u7-14-04.jpg

 

Strona Eda Graftona

 

pozdrawiam,

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malku, sam przyznasz, ze na zdeciach nawet takiego mistrza, jak Ed Grafton prawie nic nie widac. Co sie tyczy odkrycia okresu obrotu Urana przed dotarciem Voyagera, to odkrywca (Stephen O'Meara o ile dobrze pamietam) przesiedzial niezliczona ilosc godzin przy 30cm refraktorze jakiegos tam uniwersytetu w Stanach, czekajac, az pojawia sie jakies ledwo dostrzegalne plamki na tarczy.

Odkrycie to bardziej wiec zawdzieczamy nieziemskiej wytrwalosci obserwatora, niz faktycznej obecnosci wyraznych szczegolow na tarczy planety.

 

Oprocz tego, ze szczegoly te sa na granicy widocznosci, to jeszcze pojawiaja sie rzadko i nieregularnie, wiec mysle, ze nie popelnilem wielkiego bledu piszac, ze na tarczy Urana z Ziemi praktycznie nic nie widac. Nawet zdjecia z HST bardzo zadko ujawniaja jakies szczegoly, a i to dopiero po odpowiedniej obrobce. A i dla Voyagera Uran byl po prostu blekitna gladka kulka.

 

Mam wrazenie, ze obaj mowimy o tym samym, a podsumowac mozna chyba tak: Uran nie jest najciekawsza z planet do obserwacji wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrazenie, ze obaj mowimy o tym samym, a podsumowac mozna chyba tak: Uran nie jest najciekawsza z planet do obserwacji wizualnych.

 

Z pewnością tak. Podałem tylko małe sprostowanie, bo ktoś mógłby pomyśleć, że Uran faktycznie nie prezentuje sobą NIC i nikt NIGDY nic na nim nie widział :)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Co sie tyczy odkrycia okresu obrotu Urana przed dotarciem Voyagera, to odkrywca (Stephen O'Meara o ile dobrze pamietam) przesiedzial niezliczona ilosc godzin przy 30cm refraktorze jakiegos tam uniwersytetu w Stanach, czekajac, az pojawia sie jakies ledwo dostrzegalne plamki na tarczy.  

Odkrycie to bardziej wiec zawdzieczamy nieziemskiej wytrwalosci obserwatora, niz faktycznej obecnosci wyraznych szczegolow na tarczy planety.

 

Tak dumam - a gdyby miał TouCam`a i Registaxa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.