Skocz do zawartości

Wyciąg GSO do SW 150/750


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zwracam się z zapytaniem do szanownych forumowiczów czy ktoś z Was próbował wymieniać wyciąg w SW 150/750 na wyciąg GSO Crayford 2" /1,25" M-CRF230.

 

Jeśli tak to ewentualnie z czym to się wiąże. Wiercenie w tubie otworów? Itp itd..

 

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem "niebieskiego". Na pewno inny rozstaw śrub mocujących i na 99% trzeba powiększyć otwór pod wyciąg. Poza tym oczywiście potrzebna jest stopka/baza wyciągu dopasowana do średnicy tuby - to "230" z oznaczenia mówi chyba że jest on do tuby o średnicy rury 230mm czyli teleskop 8 cali. Ja też taką stopkę miałem i przy śrubach robi się szczelina około 1,5mm. Wkładałem tam podkładki ale to druciarstwo. Kupiłem używaną "stopkę" i ją zmieniłem. Teraz leży prawidłowo. Tak przy okazji to zastanawiałem się na poważnie nad "stopką" która umożliwia kolimowanie/regulowanie wyciągu względem tuby. Teoretycznie wyciąg powinien leżeć dobrze, a praktyka pokazuje coś innego.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli obecny wyciag SW to crayford, to wymiana na GSO nie ma zadnego sensu. To sa wyciagi dokladnie tej samej klasy. Tak samo sie gna pod wiekszym ciezarem. Jedyna roznica do mikrofocuser, ale do SW mozesz go dokupic.

 

Otwor w tubie pod wyciag SW jest ogromny i raczej nie trzeba go bedzie powiekszac pod GSO. Jedynie bedzie problem z otworami na sruby. Naepiej zrobic stopke na zamowowienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżę temat.

 

Dzisiaj byłem u majstra tokarza/fresarza z zapytaniem o wykonanie podstawki pod wyciąg do SW 150/750. Mam w posiadaniu wyciąg Orion Optics OC1-M. Gość zaproponował wykonanie w aluminium.

http://www.worthpoint.com/worthopedia/orion-optics-oc1-crayford-telescope-307850645

Co sądzicie o tym materiale?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę. Właśnie narysowałem "z natury" bujając jedną ręką moją 19-dniową córkę w wózku (na razie spędzam czas z taką gwiazdką) :)

(rysowałem z podstawki od tuby 230mm ale powinno być dobrze).

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem rysunek, ale chyba tam śruby mocujące do tuby są prostopadle do górnej płaszczyzny podstawki. Tymczasem te śruby powinny być prostopadle do tuby w miejscu ich zamocowania, czyli pod pewnym kątem do "poziomu".

Jeszcze w kwestii mocowania do wyciągu, to wydaje mi się, że na schemacie będą służyć do tego 2 imbusy po bokach. Jesteś pewien, że w tym wyciągu jest takie mocowanie? Patrząc po zdjęciach wydaje mi się, że wyciąg jest przykręcany czterema dużymi imbusami prostopadłymi do podstawki i na nie powinny być 4 dodatkowe otwory. Tak w każdym razie jest mocowane np u mnie w Moonlite. Mogę się oczywiście mylić, ale lepiej sprawdzić 2x, niż potem żałować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem rysunek, ale chyba tam śruby mocujące do tuby są prostopadle do górnej płaszczyzny podstawki. Tymczasem te śruby powinny być prostopadle do tuby w miejscu ich zamocowania, czyli pod pewnym kątem do "poziomu".

Jeszcze w kwestii mocowania do wyciągu, to wydaje mi się, że na schemacie będą służyć do tego 2 imbusy po bokach. Jesteś pewien, że w tym wyciągu jest takie mocowanie? Patrząc po zdjęciach wydaje mi się, że wyciąg jest przykręcany czterema dużymi imbusami prostopadłymi do podstawki i na nie powinny być 4 dodatkowe otwory. Tak w każdym razie jest mocowane np u mnie w Moonlite. Mogę się oczywiście mylić, ale lepiej sprawdzić 2x, niż potem żałować :)

 

Odpowiedź jest banalna - temat był o wyciągu GSO i o takim myślałem i do takiego zrobiłem rysunek (bo taki posiadam). Słowo-klucz "Orion Optics OC1-M" przegapiłem - więc rysunek nie jest do tego wyciągu ;(

Wymiary, kształt, kierunek osi otworów, imbusy itp są jak w płycie od GSO - bez pudła.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.