Skocz do zawartości

Najtrudniejsze Messiery


Jacek S

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie - ciekaw jestem, jakie M-ki uważacie za najtrudniejsze do obserwacji (na naszych szerokościach). Dla mnie zawsze najtrudniejsze były te położone najniżej - M 83 w Hydrze, M 6 i M 7 w Skorpionie. Właściwie to wczorajsze, udane obserwacje tych dwóch gromad (dopiero trzeci raz w ciągu ponad roku) skłoniły mnie do tego pytania.

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się tyle naczytałem, jakie trudne są niektóre messiery. Prawda jest taka, że w odpowiednich warunkach i z odpowiednim sprzętem nie ma trudnych messierów. Np M97 wyraźnie widzę swoim Tałem na przedmieściu. Z kolei innego messiera uznawanego za bardzo trudny, M74, widziałem kiedyś w Bieszczadach całkiem wyraźnie przez lornetkę 8x56.

Powiem inaczej, pod bardzo ciemnym niebem wszystkie messiery można zobaczyć przez niewielką lornetkę. Nawet pod rozjaśnionym niebem też (chyba) wszystkie można zobaczyć przez teleskop ~15cm i filtr mgławicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ciemnego czy jasnego nieba. Czytałem, że bardzo trudnymi emkami są M1 i M33 (bo w nie za ciemnym miejscu prawie niemożliwe do zaobserwowania), a przy ciemym banał totalny.

Niektórzy mówili, że widzieli ją (M33) gołym okiem, a niektórzy teleskopem czy lornetką nie mogą ją złapać.

Ja np. M81 nie moge ustrzelić, z galaktykami Lwa też były wielkie kłopoty (lewy Triplet tylko widziałem- znaczy tylko 2 z 3 widziałem), polowałem na np. Somprerro i też bez skutku (mówię o moich przydomowych warunkach). O innych obiektach już nie wspomnę, cała Panna poza zasięgiem (chodzi o emki). Wogóle jakoś nie mam szczęścia do galaktyk- albo inaczej- nie mam warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe bedzie to nic nowego jak napiszę, że M74 (choć już zaliczyłem) i M97. Ale dodatkowo trudność sprawiła mi M107, no i M69, M70 - jak dla mnie trudniejsze niż M7 i M6.

 

O sezonie jesienno-zimowym nie wypowiem się, bo jeszcze przede mną, a póki co 73/110 wg kryteriów PTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj we Wrocławiu są doskonałe warunki na trudne obiekty. Przed chwilą "zerkałem" na M74. Wyjątkowo blady obiekcik. Gdybym nie wiedział gdzie jest... z pewnością bym jej nie widział. Co do pozostałych trudnych emek - do M76 złowiłem bez problemu, a M6 i 7, M69 i 70, M97 pozostają wciąż wyzwaniem. Od marca 2004 mam 64/110. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.