Skocz do zawartości

Droga Mleczna z Beskidu Niskiego


Koziołrogacz

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze jedno, z wczorajszej nocki. Warunki nieco gorsze niż nockę wcześniej, a co ciekawe to 10 min później lało jak z cebra, pierwszy raz mnie coś takiego spotkało. Dobrze, że zdążyłem sprzęt schować. Mimo, że jest to 9 klatek to i tak szumi mocno. Temperatura w nocy wynosiła 23 stopnie ;/

 

milky_way_01.jpg

9x360sek, Samyang 8mm f3,5 /*8/, Canon 7D

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną miejscówką na fotografowanie Drogi Mlecznej w Beskidzie Niskim miał być Zbiornik Sieniawski, a konkretnie chodziło mi o złapanie odbicia nieba w tafli jeziora.

Niestety do tego spełnionych musi być szereg warunków, a ostatnie burzliwe noce wykluczały takie podejście.

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiadała się obiecująco, tyle że Księżyc w drugiej kwadrze, świecący w Skorpionie ograniczał znacząco porę i obszar nieba możliwy do sfotografowania.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że warunki są całkiem niezłe. Lekki wietrzyk zanikał, a tafla jeziora powoli wygładzała się. Niestety, nim Księżyc zaszedł na dobre, a niebo zrobiło się wystarczająco ciemne, zerwał się wiatr, a falująca w jeziorze woda zaczęła intensywnie parować. W dodatku wiatr zaczął nawiewać mgłę wprost na moją miejscówkę. Tak więc skończyło się na kilku pamiątkowych fotkach, a łapanie odbicia Drogi Mlecznej w jeziorze trzeba było odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość.

SAM_0547.jpg

SAM_0563.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zdjęcie z 11 lipca. Góra Przymiarki 628m n.p.m. :

 

018-2.jpg

 

Montaż EQ 3-2. Canon 40d + Sigma 17-50 2.8 15min jedna klatka.

 

 

Polana przed lasem przy drodze (jak na Polany Surowiczne) przed Moszczańcem 21sierpień:

 

017.JPG

 

Parametry podobne, jednak dużo niżej i już później przez co dużo mniej Mlecznej się załapało.

 

 

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Koziołrogacz Jak zrobiłeś takie zdjęcie Drogi Mlecznej bez poruszania się gwiazd i drogi?

Normalnie, ze statywu. Przy ogniskowej 8 mm można sobie pozwolić na dość długi czas naświetlnia. Przy czasie 45 - 50 sekund przesunięcie gwiazd jest jeszcze do zaakceptowania. Co prawda w pełnym rozmiarze już widać lekkie kreseczki, ale po przeskalowaniu gwiazdki są prawie punktowe. Do tego ISO 1600 i przysłona 2,8 i światła do matrycy dociera sporo. Oczywiście nierzadko robię dwie klatki, czyli niebo z prowadzeniem i dół bez, a potem to łączę w całość, ale tutaj jest jeden strzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, ze statywu. Przy ogniskowej 8 mm można sobie pozwolić na dość długi czas naświetlnia. Przy czasie 45 - 50 sekund przesunięcie gwiazd jest jeszcze do zaakceptowania. Co prawda w pełnym rozmiarze już widać lekkie kreseczki, ale po przeskalowaniu gwiazdki są prawie punktowe. Do tego ISO 1600 i przysłona 2,8 i światła do matrycy dociera sporo. Oczywiście nierzadko robię dwie klatki, czyli niebo z prowadzeniem i dół bez, a potem to łączę w całość, ale tutaj jest jeden strzał.

 

A to 8mm to z rybim okiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czesc,

 

Mam nastepujace pytanie dotyczace fotografowania drogi mlecznej. Ogladalem juz wiele takich zdjec i jedna rzecza, ktora mi sie na nich nie podoba jest kompozycja. Chodzi mi o to, ze lubie aby zdjecie mialo jakis foreground, ktory stawia glowny temat zdjecia (czyli Droge) w jakims kontekscie. Zwykle na zdjeciach Drogi tego foregroundu wcale nie ma, lub jest to czarny ''cien'' jakiejs gorki, albo lasu, 'poszrpany' ruchem trackera. Chcialbym sie wyrazic jasno - nie krytykuje takich zdjec, podoba mi sie to co na nich widze. Chodzi mi o moje bardzo subiektywne preferencje i wyobrazenie o 'idealnym zdjeciu' drogi mlecznej.

 

Tutaj jest jedno z moich zdjec - zrobione dawno temu, gdy dopiero zaczynalem przygode z astrofoto i chyba nawet nie wiedzialem, ze powyzej 30 sekund 'kropki staja sie przecinkami', o tym czym jest paralaktyk to w ogole nie mialem pojecia. Niemniej jednak bylem bardzo z tego zdjecia dumny, bo po prostu pierwszy raz udalo mi sie uwiecznic na zdjeciu tak wyraznie pas drogi mlecznej. Jednak to zdjecie jest takie jak lubie: jest Droga i jest kontekst, sa te zarzace sie swiatla na dole jest jakis pierwszy plan.

 

https://www.flickr.com/photos/dwieclawski/6045064705/in/album-72157627308231831/

 

I tutaj pojawia sie pytanie o 'akceptowalnosc' techniki robienia zdjec, czyli: ustawiam sprzet, bez wlaczonego trackera robie sobie dluga ekspozycje y naswitlic pierwszy plan, a potem wlaczam tracker i robie juz 'normalne astrofoto'. potem w kompie lacze wynikowe zdjecie astro (czyli zrobione z trackerem) z pierwszym zdjeciem pierwszego planu.

 

Czy taka technika to juz astrofograficzny odpowiednik retuszowania modelek w PSie i tym ktorzy tak robia wytrawni astrofografowie 'nie podaja reki'?

 

Pozdrawiam,

 

D

 

 

Edytowane przez Dariusz1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej właśnie techniki często używam robiąc zdjęcia Drogi Mlecznej, bo własnie lubię ten "ziemski kontekst". To jest to co nadaje indywidualnego wyrazu każdemu zdjęciu i nie widzę w tym niczego złego. No ale ja ortodoksą nie jestem i nie wiem jak inni do tego podchodzą.

A odnośnie Twojego zdjęcia, które zresztą mi się podoba, to nie myślałem nawet, że Solina nocą tak świeci. Z połoniny tego aż tak bardzo nie widać B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Huta Polańska to malownicza dolina w Beskidzie Niskim, niemal zupełnie pusta, tylko schronisko "Hajstra", kamienny kościółek i jedno gospodarstwo. Otaczające dolinę pasma górskie skutecznie zatrzymują LP, a panujący tu mikroklimat sprawia, że w przeciwieństwie do innych beskidzkich dolin mgła nieczęsto tu gości.

Sierpniowa Droga Mleczna przecinająca jasną wstęgą niemal czarne niebo sprawia, że można tu poczuć się jak w Bieszczadach ;)

 

Samsung NX300 + Samyang 8 mm f/2.8 Fisheye ISO - 1600; f- 3,5; t - 240 s. astrokoziołek z napędem ręcznym 25-08-2016 22:45

SAM_2971.jpg

Edytowane przez Koziołrogacz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.