Jump to content

Pytanie o "kopanie"


P@weł
 Share

Recommended Posts

Jest taki efekt? :D Ciekawe. Pomyślałem chwilę, i jezeli to się dzieje tylko w czasie deszczu, to musi mieć coś wspólnego z przepływem ładunków miedzy ciałem i ziemią (jak buty są suche to są kompletnym izolatorm). To z kolei pewnie wynika z różnicy potencjałów między ziemią i drutami, a jak dotykasz ręką metalowego uchwytu parasola, to ładunki przepływają dalej do parasola. Ale co się z nimi dalej dzieję? Może nastepuje nieznaczne wyładowanie snopiące??? :?

Sory, elektrykiem nie jestem, tak sobie tylko głośno myślę. Pewnie się grubo mylę :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ja też nie jestem elektrykiem, ale zaciekawiło mnie to zjawisko. Na początku wytłumaczyłem go sobie w ten sposób, że skoro wokól przewodnika z prądem wytwarza się pole magnetyczne, to podobnie jak w prądnicy na skutek zmiennego pola magnetycznego indukuje się energia elektryczna, to tak samo w czasie "ruchu parasola pod drutami" obejmujemy coraz to nowe linie pola magnetycznego i w metalowej rączce od parasola indukuje się prąd, ale to była tylko taka moja pierwsza próba wytłumaczenia tego zjawiska, co Wy na to :wink: :?:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Z duzej odleglosci od drutów i malej predkosci poruszania indukcja elektromagnetyczna jest mała . Nie zalezy takze od deszczu . Moze odwrotnie . Mokre izolatory . Prąd przeplywa przez nie do ziemi i w jakies odleglosci od słupa jest potecjał niezerowy ziemi / napięcie krokowe / . Bedąc w tym miejscu jestes naładowany i dotykając nienaładowanego parasola /rozładowuje go deszcz / cie kopie . Chyba lepiej brzmi odwrotnie . Ladunki elektryczne z linii podczas silnego deszczu przepływają do ziemi poprzez deszcz i opary . Te , które wyłapie parasol cię kopią . Linia ta musi miec b. wysokie napięcie . Najlepiej pod nią nie chodzić ewentualnie małymi kroczkami . Moze obydwie przyczyny .

Link to comment
Share on other sites

Czy to aby nie kwestia jonizacji powierza przez padajacy deszcz? Podobny efekt jonizacji, powodowany przez zbierajacy sie wewnarz urzadzen elektronicznych kurz, jest sprawca wiekszosci awarii tegoz sprzetu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.