Skocz do zawartości

Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ok, mam ten sam silnik. Masz w domu woltomierz? Przy odłączony silniku (ale podpiętym zasilaniu oczywiście) zmierz napięcie pomiędzy śrubką, a masą i kręcąc śrubokrętem ustaw tak, żeby tam było 0.1V.

Ustawiłem napięcie tak jak napisałeś na 0,1 V. A tak nawiasem, skąd akurat 0,1 V. Silnik troszkę buczy, cała reszta jest niestety bez zmian, tylko oscyluje. Spróbuję jeszcze przepiąć przewody między silnikiem a sterownikiem. Zastanawia mnie dlaczego tak bardzo grzeje się chip na sterowniku, bo już po 30 s jest gorący, a po minucie ma ponad 100 *C. Gdyby nawet cewki silnika był źle podpięte, to chyba sterownik przy tak małym prądzie, nie powinien się tak okrutnie grzać. Zauważyłem jeszcze, że oś silnika delikatnie drży, a przy próbie przełamania kroku to zjawisko się nasila. Zaznaczam że na jolofokuserze silnik zachowuje się poprawnie. Moim skromnym zadanie, chyba uwalony jest sterownik.

I jeszcze jedno za co odpowiada opcja konfiguracji "voltage divider"

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voltage divider to tylko do wyświetlania. Rezystory, których użyłem w dzielniku do pomiaru napięć to nie są rezystory precyzyjne, więc czasem pomiary mogą być różne. Także jak ktoś sobie zmierzy woltomierzem napięcie, to może je potem dostosować, żeby w programie pokazywało tak samo.

Spróbuj jeszcze wyciągnąć sterownik silnika i odgiąć w nim pin MS3. Może 1/16 mikrokroku to za dużo. Nie jestem pewien, czy przypadkiem u siebie też tak nie zrobiłem.

A to 0,1 to trochę dobrane doświadczalnie. Jak testowałem u siebie, to tyle wystarczyło. Tutaj masz trochę więcej informacji: https://www.pololu.com/product/1182

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgiąłem pin ms3 i sterownik zdecydowanie mniej się grzeje. Podpiąłem osobno uzwojenia silnika, 2A, 2B trzyma silnik mocno, a 1A, 1B bardzo bardzo słabiutko. Napięcia podawane na uzwojenia są prawie identyczne około 11,5 V. To chyba potwierdza przypuszczenia o padniętym sterowniku? Teraz tak sobie myślę, że mogłem go upalić podczas podłączania do silnika, niestety nieostrożność kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak raz kolega spalił mi taki sterownik, to chyba było podobnie, tzn. silnik "drżał". Nie testowałem twojego u siebie, ale był wyciągnięty razem z moim z opakowania, więc zepsutego raczej nie wysłałem. Dla pewności podłącz jeszcze silnik i bez zasilania sprawdź rezystancję między 2A i 2B oraz 1A i 1B. Jak będą podobne, czyli ok. 30 Ohm, to wtedy padnięty sterownik na 99%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

www.arduino.cc - ściągasz Arduino IDE

W środowisku masz 3 rzeczy do ustawienia w narzędziach:

Płyta - Arduino Nano

Procesor - ATmega 328

Port - taki, pod jakim będzie hub

 

Tam, gdzie będziesz miał zainstalowane Arduino będzie folder libraries - wklej tam biblioteki z githuba, które wrzuciłem. Jak będą wgrane, to dla pewności Szkic/Include Library/Manage Libraries. Powinny się dograć i sprawdzić.

Teraz otwierasz plik astrohub.ino, upewniasz się, że te 3 opcje w narzędziach są poprawne i naciskasz drugi przycisk od lewej na górnym pasku (strzałka w prawo - Wgraj). Powinno działać.

 

zainstalowalem arduino 1.6.5 winxp, pojawia sie cos takiego podczas Szkic/Include Library/Manage Libraries.

blad-arduino.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok win juz widzi urzadzenie, ale nadal mam problemmm....ehhh....

probgram astrohub dziala prawidlowo, pokazuje mi temp, wilgotnosc, napiecie

 

tylko nie moge go zaktualizaowac.

wrzucilem biblioteki z

err3.jpg

 

do

err4.jpg

 

otworzylem plik astrohub.ino i po wcisnieciu przycisku WGRAJ pojawia sie blad...

err5.jpg

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij wersję Arduino 1.0.6 powinno pomóc

pomoglo :-)

 

 

 

mysle ze ostatni problem...

czy mozna cos zrobic, aby zapamietywal ostatni wybrany port com?

wiem, ze moge zmienic, ale com1-5 mam juz zajete przez inne urzadzenia.

kazdorazowo po uruchomieniu astrohub musze z palca zmienic port na com6.

err6.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEKI ILUVATAR!!!! ŚWIETNA ROBOTA!!!!

 

W koncu wszystko zawiesilem i dorobilem kabelki.

Tak to wyglada

1.jpg

 

2.jpg

 

 

Ostatnie 2 sprawy:

1.

Zastanawia mnie dlaczego po wlaczeniu zasilania do pudelka i kolejnym podlaczeniu urzadzen: montaz, hubusb, zasilanie qhy8l, to po podlaczeniu tego ostatniego zasilacz z xboxa zapala mi sie na czerwono. Na pewno problematyczne jest zasilanie qhy, bo nawet gdy podlaczam je jako powiersze zasilacz zaswieca sie na czerwono.

Jezeli mam podlaczone wszystkie urzadzenia i dopiero wtedy wlacze zasilac xbox dziala narmalnie i swieci sie na zielono.

Nie jest to problemem, bo tak jak pisalem znalazlem sposob na obejscie tego.

z-cz.JPG

 

2.

Wtyk usb w urzadzeniu nie bardzo sie sprawdza, windows ciagle traci lacznosc.

Jaka inna wtyczke proponjesz zastosowac?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zasilacz XBOXa zapala się na czerwono np. jak dostanie zwarcie między + i -, ale czemu tak się dzieje, to nie mam pojęcia. Tym bardziej, że jeśli najpierw podłączysz QHY, a dopiero potem główny zasilacz.

2. Który wtyk masz na myśli? Przed wysłaniem testowałem pudełko i nie zauważyłem niczego dziwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Jeżeli podłącze qhy a potem główny zasilacz jest ok.

Na czerwono świeci sie gdy przy wlaczonym głównym zasilaczu podepne qhy.

 

2.

Ten wystajacy z urzadzenia.

Kabel usb rusza się na boki i to jest przyczyną zrywania połączenia.

 

Sprawdzałem na inny kablu i to nie wina kabla.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ewentualnie lekko dogiąć blaszki w gnieździe, może jakieś felerne się trafiło i nie zwróciłem na to uwagi.

 

35_1269283464.jpg

Mam na myśli te języczki, których są po 2 sztuki na dłuższym boku i po 1 na krótszym. Może delikatne dogięcie ich do środka pomoże, szczególnie tych na krótszym boku, jeśli wtyczka lata na boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ilu jaka może być maksymalna moc podłączonych grzałek pod jeden kanał PWM. W celu zmniejszenia plątaniny kabli podłączyłem trzy grzałki razem około 22W przy napięciu 12V i zastanawiam się czy nie przesadziłem. Myślę, że nie, ale wolę zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wkrótce mam nadzieję, że uda się dodać zapamiętywanie ostatnio wybieranego portu COM + kilka pomniejszych poprawek.

Udało mi się też porozmawiać z twórcą popularnego wśród Canoniarzy programu APT i wersji 3.0, która niedługo powinna się ukazać, temperatura, wilgotność oraz punkt rosy będą się wyświetlać w górnym pasku po połączeniu się z AstroHubem. Na screenie wartości się nie zgadzają, ponieważ program odświeża wartości co 60 sekund. Mała pierdółka co prawda, ale może się przyda.

APTHub.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie odnośnie użytkowania grzalek w zime.

Przydklad. Cały dzień jest <0stC, sprzęt wychlodzony i rozstawiony. Wilgotność ok 30%.

Czy jest potrzeba uruchamiać grzałki?

 

 

edit:

głupie pytanie... pewnie ze trzeba :-)

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.