Skocz do zawartości

Noc Spadających Gwiazd - nazwa zastrzeżona [LIST OTWARTY]


Karol Wójcicki

Rekomendowane odpowiedzi

duża firma, która z nieznanych powodów nie zastrzegła sobie prawa do znaku towarowego

 

Dla mnie powód jest oczywisty, chyba że się mylę to mnie Karol poprawi:

 

Ponieważ nikomu, komu zależy na promocji Astronomii nie przyszłoby do głowy patentowanie powszechnie używanego zwrotu ;)

 

Przecież o tym jest ten temat: Nikt nie powinien takich zwrotów patentować, ani pojedyncza osoba, ani CNK, ani ktokolwiek inny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizowałem takie "imprezy" na FB zanim to było modne. Co więcej, właśnie sprawdziłem - nazywałem je: "Noc spadających gwiazd" (bodajże od 2010 roku). Tu przykład z 2011 roku (15 tys. ludzi wzięło udział).

https://www.facebook.com/events/199504253433818/

 

Przegapiłem patent? :D

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ja mam pytanie do pana Piotra Brycha - czy nazwa czasopisma Astronomia jest zastrzeżona?

 

Nazwy czasopisma nie trzeba patentować bo nie da się zarejestrować drugiego czasopisma w danym kraju jeśli już istnieje taki tytuł i w tej samej lub pobocznej tematyce. Tak samo nie da się zarejestrować takich samych domen z tym samym rozszerzeniem np. nie może być strony astropolis.pl o tematyce astronomicznej i jednocześnie drugiej astropolis.pl o tematyce astronomicznej lub developerskiej o budowie osiedla na orbicie okołoziemskiej :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa jest historia znaku towarowego "linux" - początkowo zarejestrował go jakiś chytry prawnik, zeby pozywać firmy związane z linuksem o bezprawne wykorzystywanie "jego" znaku - ale przegrał w sądzie.

teraz prawami do znaku zarządza fundacja, która udziela bezpłatnych i bezterminowych licencji.

 

to oczywiście zupełnie inny przypadek, ale sa podobieństwa, np. to, że zarówno spadające gwiazdy jak i linuks są własnością "wspólną".

 

mam nadzieję że skończy się również podobnie, czyli zaprzestaniem nadużywania prawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie (przypadkiem, szukałem czegoś innego) znalazłem ten temat:

http://astropolis.pl/topic/45250-noc-spadajacych-gwiazd/

 

Usuwać? Ukrywać? :D;)

 

... albo negocjować albo schować głowę w piasek. :)

 

A propo chowania .... Cała ta sytuacja i pewne milczenie już przypomina mi

 

https://picasaweb.google.com/lh/photo/M__5kcCQdfvYfn1ryx8kP9MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

 

;)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ja mam pytanie do pana Piotra Brycha - czy nazwa czasopisma Astronomia jest zastrzeżona?

 

dj_peterka już właściwie odpowiedział na to pytanie. Nazwę czasopisma należy zgłosić do wydziału rejestrowego odpowiedniego sądu i jest to swego rodzaju patent, nie pozwolą nikomu innemu zarejestrować takiej nazwy. Tak dla ciekawostki jeszcze dodam, że rejestrując pismo należy podać parę danych (np. dane redaktora naczelnego, żeby go można było ścigać za nieprawomyślne teksty jakie ukażą się w gazecie) oraz należy złożyć oświadczenie w myśl art. 25 Prawa Prasowego, iż redaktor naczelny nie był skazany za zbrodnie przeciwko podstawowym interesom politycznym i gospodarczym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. O zbrodniach wobec Rzeczpospolitej Polskiej nie ma tam mowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marek Nikolajuk

Szanowni Państwo, Szanowny Panie Brahi,

 

 

[...] problem ten jest obecny od kilku lat i problem nie rozpoczął się od CNK. Podmioty próbujące zorganizować zgromadzenia rzeczywiste i wirtualne pod nazwą "Noc Spadających Gwiazd" były jak dotąd w pewien sposób represjonowane przez organizatorów rzeczonego eventu (w sposób mniej lub bardziej formalny). Przez szacunek dla logiki, zdrowego rozsądku i prostego poszanowania wolności nie można takiej sytuacji zaakceptować. To budzi prosty wewnętrzny sprzeciw w sercu każdego uczciwego człowieka. Tylko tyle i aż tyle.

 

Moich parę słów wyjaśnienia:

1) Być może niektórzy z Państwa się zdziwią, ale popieram w 100% ideę, aby nie opatentowywać nazw powszechnie używanych takich jak "Zaćmienie Słońca", "Meoteorem w Oko", itp. Zależy mi na tym !!! Tak, tak, tak. Ma Pan rację Panie Brahi. "To budzi prosty wewnętrzny sprzeciw w sercu każdego uczciwego człowieka"

 

2) Żyjemy w Państwie prawa i dopóki prawo się nie zmieni, należy je respektować -> proponuję opublikować dokładnie ten List Otwarty na jakimś forum prawniczym i poczekać na reakcje oraz komentarze.

 

3) I teraz sedno mojego sprzeciwu:

- Idea jest słuszna, ale Pan Karol - autor Listu otwartego trochę się zagolopował (użyty język, skutki).

- utarczki przed Listem:

"Przemysław, polecam kubeł zimnej wody w taki upał :) To jak kupowanie działek na Księżycu. Właściciele muszą być tacy umni!" ;) /wpis z FB, autor pan Karol/

- długość trwania "wojenki" (co najmniej 1.5 roku)

- wciągnięcie Bogu ducha winnych czytelników w "konflikt"

Dlaczego mam stać z boku i patrzeć jak "dwóch-albo trzech bije jednego". Wchodzę. "To budzi prosty wewnętrzny sprzeciw w sercu każdego uczciwego człowieka".

 

Czy ja przyglądam się Hiszpańskiej Świętej Inkwizycji ? Na pewno nie. Pamiętajmy jednak, że tam idee też były słuszne, tylko działalność pozostawiała do życzenia.

Uważam, że wysłuchanie pierwszego, drugiego głosu sprzeciwu, prośby o współpracę pana Jaczewskiego, nie spowodowałoby opatentowania przez niego nazwy.

 

 

Prostujmy, prowadźmy dysputy, ale zgodnie z prawem i poszanowaniem przeciwnika.

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i mam nadzieję, że na tym zakończę swoją działalność w tym wątku,

Marek Nikolajuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę twierdzi Pan, że "idee Świętej Inkwizycji były słuszne" czy też przesłyszałem się?

ale jednak wybierając jedno prawdziwe zdanie z tych dwóch:

  • "idee (inkwizycji) też były słuszne, tylko działalność pozostawiała do życzenia"
  • "żyjemy w państwie prawa"
inkwizycja chyba wygrywa? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu, zlituj się...zostaw ludziom resztki nadziei... czy my jesteśmy skazani na takie tylko wybory? ;)

 

BTW - nie wiem dlaczego przy tej okazji przypomina mi się stary dowcip z "poprzedniego ustroju" ale jakoś dziwnie aktualny:

 

- Jaka jest rożnica pomiedzy demokracją a demokracją ludową ?

- Taka jak pomiędzy krzesłem a krzesłem elektrycznym.

 

Przepraszam za offtop (?)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle na ile ja zgaduję (z postu Pana Marka) to ... my.

Ale nie jest aż tak źle. Nie ordynujemy tortur pana J. tylko wysyłamy sygnały mające nakłonić go do rozważenia pomysłu wycofania/anulowania patentu. Tak sądzę.

Pozdrawiam

 

Apple-Patent.gif

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać najoficjalniejsze linki do tegorocznego wydarzenia (na FB jak i poza FB)? O ile to nie za wcześnie na te linki.

W 2014 roku w istocie rzeczy wygaszono sporo lamp - super - w tym roku jak rozumiem podobnie będzie :)

 

Pozdrawiam

kopernika.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.