Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze teleskopu


Sebastian741

Rekomendowane odpowiedzi

System naprowadzania to jest tylko dodatek. Każdy z obiektów, które są do "wyklikania", możesz znaleźć samodzielnie, i nie potrzebujesz do tego GoTo. Poza tym jest szansa, że nie nauczysz się nieba mając ten system naprowadzania, bo on będzie robił wszystko za Ciebie. Nieba nauczysz się poprzez samodzielne odnajdywanie obiektów. Bo z GoTo pewnie nawet nie zapamiętasz, w jakim gwiazdozbiorze jest jaki obiekt.

Powiem Ci tak: ja kupiłem pierwszy teleskop, gdy miałem 16 lat- Synta 8" na Dobsonie. Nigdy nie miałem GoTo- i nigdy mi go nie brakowało, bo po kilku nocach obserwacyjnych odnalezienie interesującego nas obiektu to żaden problem. Za to brakowało mi średnicy lustra, bo chciałem żeby mgiełki były trochę bardziej wyraźne.

To są Twoje pieniądze i Twoja decyzja, ale ja odradzam. Jeśli masz dobre warunki do obserwacji, to po krótkim czasie będziesz chciał widzieć więcej szczegółów, a jak nauczysz się nieba to GoTo nie będzie Ci do niczego potrzebne. Chyba każdy, kto siedzi w wizualu, wolałby mieć dodatkowe 4 cale lustra niż GoTo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. Również zaczynałem od Synty 8" i po roku zmieniłem na GSO 12". Różnica w obrazach pod moim dosyć ciemnym niebem jest ogromna. Teraz obiekty nie są już małymi szarymi mgiełkami, można już obserwować w miarę przyzwoity detal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myślałem... Ale boję się troche tego, że pomimo tego, że odnajdę obiekt, ten od razu ucieknie mi z pola widzenia... jeśli w rzeczywistości jest tak samo jak w stellarium, to będę musiał "mieć wyczucie" w obracaniu teleskopu :)

Ma ktoś na sprzedaż GSO 12"? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku obserwacjach nie będziesz zwracał uwagi nawet na to, że coś ucieka z pola widzenia. Co chwilę lekko popchniesz teleskop po prostu, Dobson bardzo płynnie się rusza, nie będzie z tym problemu. Nawet przy powiększeniach rzędu 200x czy nawet 400x można spokojnie obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO 12" ma montaż już na łożyskach, przez to obracanie teleskopu jest bardzo płynne. W polu widzenia ESa 14mm np. taka M13 utrzymuje się jakieś 60 sekund, może dłużej (trudno mi określić). Zresztą obsługa dobsona jest banalnie prosta, mój 12 letni kuzyn sobie z tym poradził bez żadnego problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga z praktyki: to, że będziesz miał system GoTo wcale nie oznacza, że będzie on trafiał w każdy obiekt za każdym razem - tak jest tylko w teorii (i w materiałach reklamowych) :)

W największym skrócie: "to zależy".

 

Plusem wspomnianego wyżej teleskopu jest prowadzenie - które umożliwi Ci pierwsze próby (i nie tylko) z astrofoto DS więc być może jest trochę bardziej uniwersalny.

Minusem - dużo bardziej skomplikowana obsługa i mniejsza średnica.

 

Warto abyś także wiedział, że 12" Dobson to jest naprawdę kawał grata, co czasem (lub z czasem) może być dosyć upierdliwe.

Poszukaj w sieci zdjęć dających pojęcie o jego rozmiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy za tą cenę i z tym co daje (czyli nic) opłaca się kupić :)

 

Według mnie nie.

Nowy w Astrokraku - 2880zł.

Tutaj używka bez okularów - 2500zł.

Okulary zestawowe nowe kosztują 320 zł.

 

Sprzedaje używany (pal licho, że wygląda jak nowy) w cenie nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.