Skocz do zawartości

Synta + 2" okular Erfla modyf. (Antares) + filtr mgł.An


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Do mojej Synty 8" ostatnio na Kudłaczach od Janusza dokupiłem duży szerokokątny dobry okular 2" Erfla modyf. (Antares) 30 mm 74° z dużym 2" filtrem szerokopasmowym APL Antares made in Japan - myślę że warto w Syntę inwestować...

 

Z wczorajszej obserwacji - w Poznaniu "pod latarnią" z filtrem obserwowałem M51 Whirlpool - z w/w filtrem mgławicowym była jakby dwa razy lepiej widoczna a prawdę mówiąc bez filtra w tych fatalnych moich warunkach w ogóle bym jej nie dostrzegł szukając jej na niebie pod "Alkaidem". Potem jak już wiedziałem gdzie jest to po wyjęciu filtra widać było ledwo jakąś mgiełkę przez 2" okular. Takie to mam obserwacje w moich warunkach domowych... myślę ustawicznie o lepszym "obserwatorium" jak mam taki fajny sprzęcik.

 

Czy ktoś też ma doświadczenia z w/w i zechce się może podzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyk balkonowych mogę dodać tyle za bardzo pomaga założenie na wlot tuby teleskopu pierścienia z czarnego brystolu ocieniającego (przedłużającego ok. 30cm) dodatkowo tubę, unikniemy wtedy niepotrzebnych odblasków a obrazy są dużo lepsze.

 

Dodatkowym środkiem poprawiającym komfort jest zakładanie kaptura na głowę tak aby nie dochodziło żadne światło, ma być ciemnia a widoczna tylko soczewka oczna okularu, dostrzegalność słabych obiektów bardzo się poprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt że w oczach sąsiadów patrzących na nas czy my nie patrzymy na nich  :mrgreen:  wygladamy trochę dziwnie ale czego się nie robi dla naszego wspaniałego i ukachanego hobby  :salu:

Mam to samo z tymi sąsiadami.

A namiętnie używam koca na barierce do lornetkowania w celu odcięcia świateł z lamp kulisto-księżycowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinL napisał:

myślę ustawicznie o lepszym "obserwatorium" jak mam taki fajny sprzęcik.

 

Marcinie może podziel się z nami swoimi planami. Nie wiem jak tam z mobilnością Twojego sprzętu ale może nowe akcesoria + nowe miejsce zaowocuje jakąś ciekawą obserwacją???Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem jak już wiedziałem gdzie jest to po wyjęciu filtra widać było ledwo jakąś mgiełkę przez 2" okular.

Marcinie ja przez mój sprzęcik widziałem M51 jako dwie szare mgliste kulki i z bardzo delikatnš mgiełkš dookoła.

Fakt, że mam ciemniejsze niebo niż w Poznaniu ale czy warto inwestować w duży sprzęt skoro nie ma odpowiednich warunków do jego wykorzystania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że mam ciemniejsze niebo niż w Poznaniu ale czy warto inwestować w duży sprzęt skoro nie ma odpowiednich warunków do jego wykorzystania??

 

I wlasnie po to ludzie wynalezli samochod, zeby moc zapakowac teleskop na tylne siedzenie i wyruszyc na podboj Wszechswiata :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chyba nie rozumieją wogóle idei filtra LPR który właśnie służy do zrobienia tła podmiejslkiego nawet z centrym nidużego miasta co pozwala stamtąd spokojnie użuwać o połowę wiekszych teleskopów niż bez takiego filtra i to z bardzo dobrym skutkiem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chyba nie rozumieją wogóle idei filtra LPR który właśnie służy do zrobienia tła podmiejskiego nawet z centrum nidużego miasta co pozwala stamtąd spokojnie używać o połowę większych teleskopów niż bez takiego filtra i to z bardzo dobrym skutkiem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chyba nie rozumieją wogóle idei filtra LPR który właśnie służy do zrobienia tła podmiejskiego nawet z centrum nidużego miasta co pozwala stamtąd spokojnie używać o połowę większych teleskopów niż bez takiego filtra i to z bardzo dobrym skutkiem :salu:

Ale pewnie z tła podmiejskiego nie zrobi już wiejskiego, czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze z Ziemi pozostaje na naszych szerokościach geograficznych spore, rozproszone świacenie zorzowe(rekombinacyjne atmosfery) które ten filtr skutecznie wycina polepszając kontrast do obserwacji mgławic emisyjnych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze z Ziemi pozostaje na naszych szerokościach geograficznych spore, rozproszone świacenie zorzowe(rekombinacyjne atmosfery) które ten filtr skutecznie wycina polepszając kontrast do obserwacji mgławic emisyjnych :salu:

 

No więc w jaki sposób ML widzi lepiej galaktyki ? Zawsze wydawało mi sie że filtry mgławicowe je przyciemnią. Pewnie znowu ML coś sobie wyekstrapolował. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi sie że filtry mgławicowe je przyciemnią. Pewnie znowu ML coś sobie wyekstrapolował.

 

Nie kuś, to nie wyjdzie z lasu wilk :wink:

 

Nigdy nie miałem żadnego filtra LP, ale rozumiem, że działa to tak: niebo jest zanieczyszczone (rozproszonym) swiatłem latarni. Czy to sodowych, czy rtęciowych, ale swiecących w pewnym, okreslonym pasmie. Jeśli teraz zastosujesz coś, co wytnie dokładnie to pasmo, ten fragment widma w którym zawarte jest to światło latarni, otrzymasz trochę ciemniejszy (bo jednak warstwa szkła i pewna część widma wycięta), ale pozbawiony brudu obraz. I choć jest troszkę ciemniej, to niebo wygląda czyściej i łatwiej dostrzec słabe szczegóły galaktyk, czy mgławic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Bielaczek pisze, to fitr szerokopasmowy i poprawia także z miasta czy przedmieścia widoczność ramion spiralnych galaktyk wycinając linie emisyjne sztucznych żródeł światła :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Bielack tylko nie wiadomo czy to co mówi wielki pan doktor jest prawdą, oto jeszcze jedno jego oblicze:

 

dnia 25 czerwca na forum www.astronomia.pl napisał mi, cytuję:

 

"Adamsz12 to niemozliwe co piszesz ja Syntą dosłownie "pod latarnią", w moich fatalnych osiedlowych warunkach w Poznaniu, jakoś znalazłem w miarę dobrze widoczne parę dni temu połączone mostkiem galaktyki w M51 Whirlpool "

Tu jest link, jak ktoś nie wierzy, druga wypowiedź od dołu:

http://www.astronomia.pl/forum/viewtopic.p...er=asc&start=30

 

A teraz 23 sierpnia czyli 2 miesiące później okazuje się że tak naprawdę to nigdy wcześniej na nią nie patrzył skoro nawet nie wiedział gdzie się znajduje.

 

Z wczorajszej obserwacji - w Poznaniu "pod latarnią" z filtrem obserwowałem M51 Whirlpool - z w/w filtrem mgławicowym była jakby dwa razy lepiej widoczna a prawdę mówiąc bez filtra w tych fatalnych moich warunkach w ogóle bym jej nie dostrzegł szukając jej na niebie pod "Alkaidem". Potem jak już wiedziałem gdzie jest to po wyjęciu filtra widać było ledwo jakąś mgiełkę przez 2" okular.

 

Kolejny raz widać wyraźnie że facet wymyśla obserwacje i kłamie. Skąd wiesz że znowu nie skłamał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.