Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop


AxellMoon

Rekomendowane odpowiedzi

To nie pisz proszę w przyszłości o lornetce, jak nie wiesz o co autorowi chodzi. Albo napisz wyraźnie co wiąże się z oglądaniem przez lornetkę, a co przez mały teleskopik.

Założę się, że za dwa, trzy dni znowu ktoś zapyta czy za 200/300 złotych można kupić teleskop i znowu mu ktoś odpowie, ze lepsza będzie lornetka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie pisz proszę w przyszłości o lornetce, jak nie wiesz o co autorowi chodzi.

 

A co autor napisał? " kupić jakiś tani teleskop czy lepiej jakąś sensowną lornetkę?"Jak widać jest mowa o LORNETCE, więc przestań już się czepiać i zachowywać jakbyś wszystkie rozumy pozjadał. Więcej nie czytam Twoich wypowiedzi bo to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu jest pisanie o lornetce nie informując pytającego z czym to się wiąże.

 

Aaaaa.... i nie czepiam się ciebie! Jeśli tak to odebrałeś to przepraszam! Czepiam się zjawiska! A że akurat ty to pierwszy napisałeś w tym wątku, wiec padło na ciebie ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widzę, żeby autor pytał, czy widoki będą lepsze z lornetki czy z teleskopu. Spytał natomiast, czy lepiej sensowną lornetkę czy tani teleskop. Odpowiedziałem na powyżej zadane pytanie bez żadnych analiz, gdyż autor nie zaznaczył, że sobie tego życzy. Proszę, przeczytaj tekst kilka razy jeśli nie rozumiesz za pierwszym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widze te super obrazy planet przez ten 60mm refraktorek jak to kolega wcześniej zaprezentował na plastikowym montażyku trzesącym się jak ta przysłowiowa osika na wietrze.Polecam wizyte w markecie,tam oferują profesjonalny sprzęt za pomocą którego odkrywane są egzoplanety:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson a czy autor napisał w pierwszym poście, że ma lornetke? Nie. Ja odpisałem mu jako pierwszy, a jasnowidzem nie jestem, a że spytał czy lepiej kupić te badziewne zabawkowe teleskopy, czy sensowną lornetke to mu odpowiedziałem. Tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson a czy autor napisał w pierwszym poście, że ma lornetke? Nie. .......Tyle z mojej strony.

 

Jeśli chodzi o lornetkę to posiadam bresser 10x50 bak4 tylko pasuje dokupić statyw

 

tak napisal.....

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem należy wziąć pod uwagę rzeczy, o których wspomniał wcześniej JSC.
Pamiętam gdy stawiałem pierwsze kroki w astronomicznym hobby. I bardzo dobrze pamiętam, że bardzo, bardzo mocno chciałem zobaczyć kratery księżycowe "z bliska", pasy na Jowiszu i pierścienie Saturna (tak, wiem, przez lornetkę też je widać, ale mi chodzi o coś więcej niż "uszka" po bokach).

Lornetka dla początkującego jest świetna, ale jeszcze świetniejszy jest widok Saturna w powiększeniu chociaż 150x. Myślę, że takie własnie rzeczy chodzą po głowie początkującym ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, proszę nie załamuj mnie. Mój post odnośnie kupienia sensownej lornetki zamiast teleskopu za 200zł został napisany: Napisano 11 lipiec 2015 - 00:26

Autor napisał, że posiada lornetkę w dniu: Napisano 25 lipiec 2015 - 11:12

 

Skąd mogłem wiedzieć, że posiada lornetkę 2 tygodnie wcześniej? Zastanów się trochę...

Edytowane przez Qiervu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O posiadaniu lornetki sam nie wiedziałem bo się nie interesowałem astronomią. O lornetce dowiedziałem sie kilka kilka dni później po założeniu tematu a że jestem kompletnym amatorem więc założyłem ten temat ponieważ myślałem że widok z takiego teleskopiku jak w pierwszym poście będzie lepszy niż z lornetki. Teraz może odpowiem na pytanie co chcę oglądać to myślę że księżyc i najbliższe planety , jeśli by to było możliwe może jakieś mgławice no głównie najbliższe i najlepsze do dostrzeżenia obiekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post_online.pngQiervu - widzisz jak to jest kiedy czepiają się twoich postów

No nie wiem, czy ten Dobson będzie do końca dobrą propozycją, wszystko zależy ile kolega ma miejsca i warunki na Dobsona. Po 2 taki teleskop nowy kosztuje 1000 zł praktycznie, więc chyba nawet używkę nie wyciągnie za 600 zł. Moim zdanie lepiej kupić refraktor 40/800 AZ3 jako mały i mobilny sprzęt, który na początek w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę, bo akurat co do tego tematu to ja mam racje i wystarczy spojrzeć na daty pisania postów. Niestety niektórym czytanie przychodzi z wielkim trudem i piszą trzy po trzy. Z tobą to inna sytuacja.

Co do tego 80/400 to sporo o nim słyszałem i rozmawiałem z osobami, które go posiadają przez dłuższy czas i bardzo go chwaliły, także jak za te pieniądze na pewno warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki refraktor 80/400 nie ma aberracji chromatycznej?

Nigdy przez niego nie patrzyłem, ale w/g poniższej tabelki to dobrze nie będzie... Rozumiem, ze mowa o tym http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-%28SK804AZ3%29-teleskopy-1504.htmla nie o tym http://www.astroshop.eu/skywatcher-apochromatic-refractor-ap-80-400-esprit-80ed-professional-ota/p,43572#tab_bar_1_select (?)

CA-ratio-chart-achro.jpg

 

W każdym razie, jeżeli ktoś to ma i miał możliwość porównania z rfraktorami o takiej samej średnicy, ale o dłuższej ogniskowej, to prosiłbym o recenzję.

 

BTW skoro jest tak dobrze w achromacie 80/400 to po kiego grzyba robią APO za cenę 10 wyższą, albo achro 80/1200???

 

PS Dlaczego szanowni dyskutanci nie zauważają ogromnej różnicy pomiędzy obserwacjami słabych obiektów mgławicowych a planetarnymi? Do ogladąnia czego ma służyć ten 80/400? Kto go sobie chwali? Planeciarze czy DS-owcy?

Ponizej tabelka opisująca mniej wiecej co do czego. Brakuje w niej "ED" i "APO", które są bardzo uniwersalne, ale to jeszcze dośc drogi sprzęt

scope_use.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z aberracją chromatyczną w 80/400, ale w posiadanym przeze mnie refraktorze 90/900 jest on bardzo niska wręcz znikoma, tak właściwie jej nie zauważyłem. Taki używany 90/900 będzie nie wiele droższy, a zawsze więcej pokaże i będzie większe przybliżenie do planet np. w okularze 6 - 7 mm.

Ten sprzęt jest raczej uniwersalny, pokaże i to i to, ale tylko planety bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym, że zdecydowanie! No chyba , ze Układ Słoneczny Cię nie interesuje i wolisz oglądać rozległe widoki...

Osobiście dodałbym jeszcze ze stówkę albo i dwie na 10 centymetrów dłuższą tubę. Czyli na Celestrona 90/1000.

Np. http://www.teleskopy.pl/Celestron-AstroMaster-90-EQ-teleskopy-1662.html

A jak koniecznie chcesz na AZ http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-90-AZ-teleskopy-852.html

Różnica w cenie praktycznie żadna, więc lepiej opłaca się EQ,

Przy tych montażach, to pewnie lekko już będzie się gibać na boki taka wielka tuba. Ale przeżyjesz, widoki Ci to wynagrodzą ;)

 

A jak szkoda Ci kasy to za 2/3 ceny albo i mniej kupisz używany.

 

BTW

Widzę, że ten Celestron ma ciemnoniebieskie szkiełka (powłoka atyodblaskowa), a więc to co lubię :) W/g mnie takie zabarwienie daje lepsze obrazy, niz zabarwienie zielone, czy czerwone. Podobnie preferuję ciemnoniebieskie lekkie zabarwienie w okularach.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze króciutko , nie znam się na teleskopach więc myślałem zamówić jakiś tani na allegro na początek ale nie wiem czy sie opłaca , chciałem zamówić http://allegro.pl/zestaw-teleskop-mikroskop-lornetka-gratisy-i5200473440.htmllub http://allegro.pl/teleskop-luneta-statyw-pow-675x-ekstra-gratisy-i5319403724.htmlale nie jestem pewien więc proszę o rade czy kupić jakiś tani teleskop czy lepiej jakąś sensowną lornetkę.Tu raczej chodzi o hobby ponieważ tymczasowo nie mogę wydać dużej kwoty ,z góry dziękuje i proszę o wyrozumiałe odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.