Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop


AxellMoon

Rekomendowane odpowiedzi

wszystko zależy ile kolega ma miejsca i warunki na Dobsona.

Z tekstu:

Mieszkam na wsi

...wnioskuję, że ma odpowiednie.

 

Po 2 taki teleskop nowy kosztuje 1000 zł praktycznie, więc chyba nawet używkę nie wyciągnie za 600 zł.

Więc wyda nieco więcej, co z kolei wiem bo też o tym napisał:

moge wydać na 600zł na teleskop ale zastanawiałem się czy nie dozbierać więcej i kupić coś sensownego

;)

 

Swoją drogą do zgarnięcia jest Synta 8 za 800zł ;)

http://astropolis.pl/topic/50188-teleskop-sky-watcher-n-2031200-synta-8-dobson-800zl-akcesoria/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze już lepiej kupić z większą aperturą, więc jeśli refraktor to 90/900, która jako osoba, która ma ten teleskop mogę ci go polecić śmiało jako pierwszy sprzęt.

 

Może już więcej (na razie) nie polecaj. Wyżej masz wpis o aperturze 150 - 200 i stwierdzając, że lepiej jest kupić z większą (tak, wiem że piszesz o refraktorze) polecasz 90.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek160 - a miałeś ten teleskop, się pytam?

 

Zawsze już lepiej kupić z większą aperturą, więc jeśli refraktor to 90/900, która jako osoba, która ma ten teleskop mogę ci go polecić śmiało jako pierwszy sprzęt.

 

 

Nie miałem tego 90/900,zaczynałem od maka127,teraz synta10"refraktora nie planuje z wiadomych powodów no chyba że APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego 90/900,zaczynałem od maka127,teraz synta10"refraktora nie planuje z wiadomych powodów no chyba że APO.

Więc jakim prawem krytykujesz ten teleskop?

 

Tylko, że Dobson 130/650 ma 80 cm z teleskopem wykierowanym w zenit, więc nie wiem czy ci to będzie odpowiadać. No i o balkonowych obserwacjach zapomnij.

Co do Synty 6 cali, to już zależy od kolegi jak ma warunki na 14 kg teleskop to jak najbardziej, to sprzęt do obserwacji głębokiego nieba, pod ciemnym niebem nie pożałujesz. Co prawda jeszcze nie miałem przyjemności przez taki obserwować, ale sama apertura i spore lustro mówią same za siebie. No i pamiętaj jeszcze, że Newton jest bardziej problematyczny w konserwacji i trzeba go kolimować.

90/900 to teleskop mobilny, lekki i przenośny. Bardziej nadający się do planet i obserwacji balkonowych w mieście.

Edytowane przez Astromaniak1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pstrykacz pisze po raz enty i ostatni,nie krytykuje tego 90/900 a kolega wciąż swoje.Czy do miasta czy na wieś słysze non stop tą samą śpiewke"90/900 jest najnajnaj".90/900 do miasta,co on pokaże pod wiejskim niebem??,pod wiejskie niebo taka synta 6"zmiecie tą zabawke kolegi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy czytajcie moje posty ze zrozumienie, nikt się nie czepia tylko ci sami, ja nie wciskam tego 90/900, to ty uparcie tylko i wyłącznie Synta, jak ktoś nie ma na to warunków to trudno musi być i już. Jak w moim przypadku, nic innego nie może być. Zrozum nie każdy ma miejsce i fundusze na Syntę, wyraźnie pisałem koledze, że 90/900 jest opcją mobilną jak ktoś nie ma warunków na 14 kilogramową armatę, już lepiej mniej zobaczyć niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo 90/900 jest taki cudowny na balkon. Prawie metrowa tuba idealnie pasuje na mały balkonik. Przestań już. Nasze czepianie się nie jest bezpodstawne. Nigdy nie miałeś żadnej Synty a uparcie twierdzisz, że niewygodnie się obserwuje i na balkon odpada. Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Ja miałem 8" i obserwowałem nim na małym balkonie ponad rok i nigdy nie narzekałem na jego mobilność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to tuba 90/900 jest mobilnym sprzętem?,jak to kolega opisuje,gdybym to ja wybierał to kupiłbym tube 80/400 a te 10mm róźnicy bym sobie darował.Pod wiejskie niebo proponuje Synte bo jest najczęściej wybieranym sprzętem i pokaże duuużo więcej od tego refraktora.Jeśli wyznacznikiem jakości obrazu u kolegi na planetach jest tylko i wyłącznie kontrast to proponuje koledze projekt ATM-luneta ze szkieł okularowych,tam też jest zabójczy kontrast aż w oczy kłuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to tuba 90/900 jest mobilnym sprzętem?,jak to kolega opisuje,gdybym to ja wybierał to kupiłbym tube 80/400 a te 10mm róźnicy bym sobie darował.Pod wiejskie niebo proponuje Synte bo jest najczęściej wybieranym sprzętem i pokaże duuużo więcej od tego refraktora.Jeśli wyznacznikiem jakości obrazu u kolegi na planetach jest tylko i wyłącznie kontrast to proponuje koledze projekt ATM-luneta ze szkieł okularowych,tam też jest zabójczy kontrast aż w oczy kłuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo 90/900 jest taki cudowny na balkon. Prawie metrowa tuba idealnie pasuje na mały balkonik. Przestań już. Nasze czepianie się nie jest bezpodstawne. Nigdy nie miałeś żadnej Synty a uparcie twierdzisz, że niewygodnie się obserwuje i na balkon odpada. Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Ja miałem 8" i obserwowałem nim na małym balkonie ponad rok i nigdy nie narzekałem na jego mobilność.

 

:-)

 

ale... o ile taki 90/900 potrzebuje statywu niezależnie od tego, czy będzie na balkonie, czy nie, to Synta na dobsonie na balkonie potrzebuje jakiegoś stolika aby barierki balkonu nie przeszkadzały.

To z własnego doświadczenia,

 

ale... nie ma porównania co do tych dwu sprzętów.

Bierz Syntę 8" na balkon (200/1200), albo lepiej tubę SkyWatcher 200/1000 bo jest jednak 20 cm krótsza.

Mogę sprzedać swoją.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 jest gigantycznie lepsza pod względem możliwości optycznych od lunety 90/900 (dotyczy to też planet) natomiast co do mobilności ...

Ten tubus 90/900 SW miałem i nie jest wcale ciężki mimo sporych rozmiarów. Montaż AZ3, sprzedawany też luzem, waży kilka a nie kilkanaście kg.

Nosić tego na wielokilometrowe odległości może nie warto ale na bliskie odległości się kalkuluje - dla astro-przyjemności :)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie narty noszą ;) Najwyżej będzie wystawał. Jeśli porównujemy z 80/400 na AZ3 to rożnica wagi tubusów jest na pewno niewielka i nie rozstrzyga.

 

Pozdrawiam

p.s.

Moim zdaniem, jeśli chodzi o mgławice i galaktyki czyli mgławicowe DS-y, to nawet do tych trochę trudniejszych można jakoś zaadaptować 90/900 potem (jak znajdzie się niewielka kasa) kupując okular 40mm (nie są wcale drogie)

i uzyskując ciekawe powiększenie 22.5 x i niezłą już do bladych obiektów źrenicą wyjściową 4mm

 

900/40 => 22.5 x 90/22.5 => 4mm źrenica wyjściowa (apertura/powiększenie)

 

przypomnę, że im większa ź.w. tym słabsze co do jasności powierzchniowej obiekty można zauważyć ale nie ma sensu stosowanie zbyt "długich" okularów i przekraczanie rozmiaru źrenicy swojego oka w ciemności

(nieco starsi ludzie - jak ja - typowo otwierają na max 5mm bardzo młodzi 7mm)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post_online.pngJacek160 - a posiadacz takowy sprzęt, że twierdzisz, że nie jest mobilne.

post_offline.pngQiervu - a ty nie obserwowałeś na balkonie 90/900 to nie twierdź, że się nie da.

Napisałem, że 90/900 jest jedną z opcji kiedy Synta przerasta gabarytowo. Nie każdy ma warunki i chęci na wynoszenie 14 kg sprzętu, oczywiście pod ciemne niebo to sprzęt dalece doskonalszy od 90/900, ale jak powtarzam nie każdy ma warunki. Piszę to już po raz któryś i nie dociera obaj koledzy postawili sobie za cel z powodu mojego wyboru 90/900 udowodnić coś, nie wiadomo, co, że 90/900 jest bee i że wszystko co napiszę, że bezsensu, może już przestaniecie się dla dobra wątku wypowiadać?

Mam tutaj jeszcze grafikę pokazującą, że Synta na balkon to nie najlepszy pomysł, widać, że obserwator musiałby stać poza barierką.

 

 

Rysunek1.pdf

Rysunek2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że 90/900 jest jedną z opcji kiedy Synta przerasta gabarytowo. Nie każdy ma warunki i chęci na wynoszenie 14 kg sprzętu, oczywiście pod ciemne niebo to sprzęt dalece doskonalszy od 90/900, ale jak powtarzam nie każdy ma warunki. Piszę to już po raz któryś i nie dociera

 

Piszę to już po raz któryś i nie dociera. To jest konkretny temat, konkretnego użytkownika, który ma warunki. Nie ma potrzeby teoretyzować, żeby tylko napisać o 90/900.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,autor tematu podkreślił że warunki ma a kolega wciska mu ten refraktor.Mobilne to są maki,sct i krótkie refraktory a nie metrowej długości armaty,czy tak trudno to zrozumieć.Kolego astromaniak miał kolega okazje obserwować Saturna lub Jowisza w powiększeniu 300-350 razy gdy tarcza planety ma wielkość złotówki w wyciągniętej ręce,po grzyba mi super kontrast w 90/900 jak tarcza planety jest wielkośći pestki wiśni,kontrast to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.