Skocz do zawartości

Dłuższe okulary do nasadki bino


anatol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Noszę się z zamiarem zakupu dłuższych okularów do nasadki bino. Obecnie mam SW LE 20 mm, które dają z barlowem GSO 2x pow. 225x. Chciałbym do niektórych obiektów (gromady) używać miejszego powiększenia. Jakie okulary byście mi polecili ? Będę również kupować adapter 2"/1,25" aby móc używać jedynie samej soczewki barlowa. Z góry dzięki za wszystkie rady.

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojej nasadki WO używam również ogniskowej 32mm (PL TV). To maksymalna ogniskowa, przy której winietowanie nie rzuca się w oczy. Poza tym z okularów 1,25" więcej się nie wyciśnie (w znaczeniu jak najszerszego pola widzenia przy minimalnym powiększeniu). Wolę ogniskową 32mm i pole 52o niż ogniskową 40mm i pole 40o. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez winietowania to max SUPER PLOSSLE 25mm/52* SW(parka ~110 zł).

Barlow GSO 2"/x2,daje z nasadką bino krotnośc ~3x.

Sama soczewka od tego barlowa,wkręcona w redukcję 2"/!,25",daje krotnośc ~2,5x.

Jaka to nasadka bino,bo WO ma kitowego barlowa x 1,6,a dokupic można dedykowany do niej x2.

Tylko,czy z x 1,6 wyostrzy na dal ??

Jaki teleskop,bo winietowanie też zależy od światłosiły teleskopu (kąta wiązki swiatła) i przelotu nasadki bino pod okularami.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest minimalne-znośne.

 

Nasadka wyostrzy z każdym Barlowem ale w teleskopie SCT, nie wiem jak w innych.

 

W Makach i SCT nasadki bino ostrzą nawet bez barlowa.Ale traci się na aperturze czynnej,bo LG przesuwa się za mocno do przodu i częśc swiatła nie trafia na LW.Pozatym wzrasta ogniskowa,z powodu dodania dodatkowego toru optycznego.

W refraktorach i newtonach nasadki bino ostrzą tylko z niektórymi barlowami.Bez barlowa trzeba przerabiac teleskop.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.

Odświeżę temat.

W chwili obecnej  korzystam z nasadki bino WO z zestawowymi okularami 20mm + barlow Gso 2" (w celu wyostrzenia)  w Newtonie Gso 10" .

Chciałbym dokupić jakieś dodatkowe   okulary które  dawały by jaśniejszy obraz  o dłuższej ogniskowej w celu zmniejszenia powera.

Czy macie jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezka sprawa...!  Czy oryginalny korektor 1,6x od nasadki WO masz, czy nie masz na wyposazeniu ?  Ostrzyl by, czy tez nie - w Twoim Dobsonie ?

Mozna troche podniesc lustro , mozna wymienic wyciag na niskoprofilowy, mozna - jesli ten niskoprofilowy wyciag ma  rowek/wyciecie na srubke blokujaca - dokupic redukcje

2"/1,25" o dlugosci optycznej 1mm od firmy Baader ( zaoszczedza sie dalsze 9mm drogi optycznej ). 

Ja mam do bino MaxBright rowniez okulary meade 25 mm. - ale juz nie mam Dobsona 10", pojechal na pobyt trwaly na...Wyspy Kanaryjskie. 

Ale nim to nastapilo, mialem do niego - najpierw nasadke WO z korektorem 1,6", ostatnio nasadke MaxBright z korektorem 1,7x, ale w obu przypadkach mialem niskoprofilowy

wyciag  i cienka 1mm redukcje 2"/1,25"

:) 

PS.:  Ta redukcja 2" / 1,25 "  z optyczną długością1mm wygląda tak : 

http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baader-15a-redukce-2-1.25-opt.tl.-1mm-3-4973.html

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniej byloby wyprobowac !  Przypominam sobie, ze kiedys do nasadki WO mialem plossle 32mm celestrona.czy vixena - juz nie pamietam.  I mialem z nimi klopoty, chyba dlatego, ze

ER mialy za duze, obraz mi migotal...Sprzedalem ! Wiec wyprobowac, wyprobowac !  Z nasadkami tak jest, niestety/stety :)

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupiłem parkę plossli Celestrona 32 mm. Okulary same w sobie są ok,  ale jednak pole 50 stopni daje efekt studni, czego od czasu jak pierwszy raz użyłem okularów 66 stopni już nie trawię. 

Ten wątek założyłem mając jeszcze GSO 10", problem stosowania mniejszych powiększeń z nasadką bino rozwiązałem w inny sposób. Mój ATM, również 10" ma większe LW dzięki czemu mogę używać nasadki bez barlowa. Mam obecnie LW 75 mm, ale będę zmieniał na 63 mm. Ponieważ lustro ma F6,6 takie LW wystarczy,  aby używać nasadki bez barlowa (obstrukcja wyniesie wówczas 25%). 

W przypadku GSO 10" proponowałbym podniesienie lustra i zamianę LW na wieksze. Da to lepszy efekt niż kombinowanie z okularami. Nie będzie też raczej obcinać stożka światła, bo nasadka ma długość toru optycznego ok. 100 mm, a szerokość stożka światła w odległości 100 mm od ogniska w przypadku 10" F5 wynosi 20 mm, a bino (mam na myśli nasadkę SW) ma przelot chyba 23 - 25 mm, więc pozostaje jeszcze luz. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.