Skocz do zawartości
Paether

Strącone z Niebios - Historyczne Gwiazdozbiory

Promowane odpowiedzi

Stalker    388

Ja najbardziej nie mogę odżałować, że Mucha jest na niebie, a nie ma tak pożytecznej Pszczoły. Na szczęście nie ma Komara ani innej paskudy :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
matti_94    166

Ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało.
P.S. Niezła jazda z nazwami jest jak się zmieni kraj w Stellarium na Chiny, Koreę itd. :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Apex    85

Jeśli dobrze liczę, to z 10 gwiazdozbiorów zaproponowanych przez Heweliusza, 7 mamy do tej pory.

Niedawno czytając o Heweliuszu natknąłem się na ciekawą grafikę, na której w symboliczny sposób wprowadza widoczne w lewym dolnym rogu zwierzęta i trzymane w dłoniach tarczę i sekstant na niebo:

heveliusfrontispiece.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11265

Ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało.

Dzięki :) Zacząłem go już 2 lata temu i część pojawiła się na blogu, ale dopiero wczoraj do niego wróciłem, poświęciłem kilka godzin i ten temat mam z głowy :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2741

Zdaje się, Danielu, że ty kiedyś linkowałeś miejsce w necie gdzie można oglądać zmiany położenia gwiazd w przyszłości.

Gdyby tak zobaczyć co będzie za jakiś czas :) Które gwiazdozbiory najszybciej ulegną rozerwaniu, zatracą swoje podobieństwo lub składowy "narożnik"?

A może pojawi się jakiś tak oczywisty nowy układ że nazwę pewnego gwiazdozbioru (w przyszłości) już dziś można przewidzieć?

Na przykład taki to byłby "pistolet"

* * * * *

* *

* *

Ten obecny gwiazdozbiór, który najszybciej ulegnie zatraceniu oczywiście będzie pasował do tego wątku.

Już dziś można o nim wspomnieć, a jak do tego dojdzie to może ktoś go dopisze w tym wątku za XXXX lat ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11265

Zdaje się, Danielu, że ty kiedyś linkowałeś miejsce w necie gdzie można oglądać zmiany położenia gwiazd w przyszłości.

To był program ;)http://astropolis.pl/topic/48845-hippliner-program-do-symulacji-ruchow-wlasnych/

Mocno zauważalne zmiany to okres rzędu kilkudziesięciu tysięcy lat, a w takim okresie czasu to może wyniesiemy się z naszego Układu albo pozabijamy :D

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2741

Nie zgadzam się z tym argumentem. Człowiek (i inne organizmy na ziemi) stykają się z promieniowaniami od zawsze i nie są takie delikatne (na skutki ewentualnej wojny atomowej) jak można sądzić po niektórych dawnych filmach katastroficznych. W tym czy innym zakątku Ziemi na pewno ludzie przetrwają i potem zaludnią ją ponownie.

Ale skoro nikomu nie chce się pobawić w odkrycie spodziewanych nowych gwiazdozbiorów (i destrukcji obecnych) to nie nalegam ;)

Pozdrawiam

p.s.

Tak samo przesadą jest obawianie się "małych" imapaktów typu 5 - 20 km średnicy, a z kolei naprawdę groźny (spalenie całej atmosfery czyli doprowadzenie do połączenia całego tlenu z azotem) to planetoida już niebywale rzadka w tej okolicy i duża (około 70 km średnicy).

p.s.2.

Zamiana którejś z jaśniejszych gwiazd w supernową też trochę zamiesza w gwiazdozbiorach :)

EDIT

(po zobaczeniu odpowiedzi Szuu)

:D

japonia.jpg

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
szuu    3552

nie są takie delikatne (na skutki ewentualnej wojny atomowej) jak można sądzić po niektórych dawnych filmach katastroficznych. W tym czy innym zakątku Ziemi na pewno ludzie przetrwają i potem zaludnią ją ponownie.

nie bądź aż takim pesymistą - może uda się zlikwidować ludzkość w jakiś inny sposób niż bomby atomowe, technika wojskowa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa ^_^

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11265

Na stronie http://www.skyandtelescope.comnatknąłem się na kilka mapek (wyglądają jak ze Stellarium) z naniesionymi liniami nieistniejących już gwiazdozbiorów:

Obsolete-Harp-and-Scepter.jpg

Obsolete-Jordanus.jpg

Obsolete-Cerberus-best-1.jpg

Obsolete-Tri-Minus-Musca_ST_v2.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    112

A propo "Byka Poniatowskiego".

BINOCULAR UNIVERSE - Surfując po Wężu, Phil Harrington

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=101

"Wciąż fajnie jest uchwycić Byka Poniatowskiego w szerokokątnej lornetce o niskim powiększeniu. Przyjrzyj się uważnie, a może zauważysz jak druga co do jasności gwiazda we wzorze V - 70 Ophiuchi, błyszczy ciepłym, pomarańczowym odcieniem. Mimo iż 70 oddalona jest jedynie o 16 lat świetlnych, kilka innych, bardziej oddalonych gwiazd Byka Poniatowskiego, jak również inne okoliczne gwiazdy, należą do rozproszonej gromady otwartej Melotte 186 (znanej również jako Collinder 359)".

W "Interstellarum Deep Sky Atlas" Melotte 186 ma nazwę "Taurus Poniatowski" :D

Poniżej duetu IC 4756 /NGC 6633 na końcu "palucha DM" (pasmo drogi mlecznej z tą zabawaną nazwą można znalezć na mapie i w tekście Astroboba) świeci to charakterystyczne „V”. Z atlasu wynika, że nie cała litera należy do gromady. Czyli raczej lepiej mówić o asteryzmie Byk Poniatowskiego utworzonym z gwiazd Mel 186 i z niezwiązanych z tą gromadą gwiazd - towarzyszek. W pobliżu jasna beta Wężownika i gromada IC 4665.

Warto podziwać przez lornetkę latem/ wczesną jesienią z szerokim polem!

Byk Poniatowskiego.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta