Jump to content
Paether

Polecamy Strącone z Niebios - Historyczne Gwiazdozbiory

Recommended Posts

Ja najbardziej nie mogę odżałować, że Mucha jest na niebie, a nie ma tak pożytecznej Pszczoły. Na szczęście nie ma Komara ani innej paskudy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało.
P.S. Niezła jazda z nazwami jest jak się zmieni kraj w Stellarium na Chiny, Koreę itd. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze liczę, to z 10 gwiazdozbiorów zaproponowanych przez Heweliusza, 7 mamy do tej pory.

Niedawno czytając o Heweliuszu natknąłem się na ciekawą grafikę, na której w symboliczny sposób wprowadza widoczne w lewym dolnym rogu zwierzęta i trzymane w dłoniach tarczę i sekstant na niebo:

 

heveliusfrontispiece.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało.

 

Dzięki :) Zacząłem go już 2 lata temu i część pojawiła się na blogu, ale dopiero wczoraj do niego wróciłem, poświęciłem kilka godzin i ten temat mam z głowy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaje się, Danielu, że ty kiedyś linkowałeś miejsce w necie gdzie można oglądać zmiany położenia gwiazd w przyszłości.

Gdyby tak zobaczyć co będzie za jakiś czas :) Które gwiazdozbiory najszybciej ulegną rozerwaniu, zatracą swoje podobieństwo lub składowy "narożnik"?

A może pojawi się jakiś tak oczywisty nowy układ że nazwę pewnego gwiazdozbioru (w przyszłości) już dziś można przewidzieć?

Na przykład taki to byłby "pistolet"

 

* * * * *

* *

* *

 

Ten obecny gwiazdozbiór, który najszybciej ulegnie zatraceniu oczywiście będzie pasował do tego wątku.

Już dziś można o nim wspomnieć, a jak do tego dojdzie to może ktoś go dopisze w tym wątku za XXXX lat ;)

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaje się, Danielu, że ty kiedyś linkowałeś miejsce w necie gdzie można oglądać zmiany położenia gwiazd w przyszłości.

 

To był program ;)http://astropolis.pl/topic/48845-hippliner-program-do-symulacji-ruchow-wlasnych/

Mocno zauważalne zmiany to okres rzędu kilkudziesięciu tysięcy lat, a w takim okresie czasu to może wyniesiemy się z naszego Układu albo pozabijamy :D

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zgadzam się z tym argumentem. Człowiek (i inne organizmy na ziemi) stykają się z promieniowaniami od zawsze i nie są takie delikatne (na skutki ewentualnej wojny atomowej) jak można sądzić po niektórych dawnych filmach katastroficznych. W tym czy innym zakątku Ziemi na pewno ludzie przetrwają i potem zaludnią ją ponownie.

Ale skoro nikomu nie chce się pobawić w odkrycie spodziewanych nowych gwiazdozbiorów (i destrukcji obecnych) to nie nalegam ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Tak samo przesadą jest obawianie się "małych" imapaktów typu 5 - 20 km średnicy, a z kolei naprawdę groźny (spalenie całej atmosfery czyli doprowadzenie do połączenia całego tlenu z azotem) to planetoida już niebywale rzadka w tej okolicy i duża (około 70 km średnicy).

p.s.2.

Zamiana którejś z jaśniejszych gwiazd w supernową też trochę zamiesza w gwiazdozbiorach :)

 

EDIT

(po zobaczeniu odpowiedzi Szuu)

:D

 

japonia.jpg

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie są takie delikatne (na skutki ewentualnej wojny atomowej) jak można sądzić po niektórych dawnych filmach katastroficznych. W tym czy innym zakątku Ziemi na pewno ludzie przetrwają i potem zaludnią ją ponownie.

 

nie bądź aż takim pesymistą - może uda się zlikwidować ludzkość w jakiś inny sposób niż bomby atomowe, technika wojskowa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

A propo "Byka Poniatowskiego".

 

BINOCULAR UNIVERSE - Surfując po Wężu, Phil Harrington

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=101

 

"Wciąż fajnie jest uchwycić Byka Poniatowskiego w szerokokątnej lornetce o niskim powiększeniu. Przyjrzyj się uważnie, a może zauważysz jak druga co do jasności gwiazda we wzorze V - 70 Ophiuchi, błyszczy ciepłym, pomarańczowym odcieniem. Mimo iż 70 oddalona jest jedynie o 16 lat świetlnych, kilka innych, bardziej oddalonych gwiazd Byka Poniatowskiego, jak również inne okoliczne gwiazdy, należą do rozproszonej gromady otwartej Melotte 186 (znanej również jako Collinder 359)".

 

W "Interstellarum Deep Sky Atlas" Melotte 186 ma nazwę "Taurus Poniatowski" :D

 

Poniżej duetu IC 4756 /NGC 6633 na końcu "palucha DM" (pasmo drogi mlecznej z tą zabawaną nazwą można znalezć na mapie i w tekście Astroboba) świeci to charakterystyczne „V”. Z atlasu wynika, że nie cała litera należy do gromady. Czyli raczej lepiej mówić o asteryzmie Byk Poniatowskiego utworzonym z gwiazd Mel 186 i z niezwiązanych z tą gromadą gwiazd - towarzyszek. W pobliżu jasna beta Wężownika i gromada IC 4665.

 

Warto podziwać przez lornetkę latem/ wczesną jesienią z szerokim polem!

Byk Poniatowskiego.jpg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Like
   • 166 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.