Skocz do zawartości

Coraz głębiej do portfela - o rosnących cenach sprzętu


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

złotówka mocno traci - dolar przekroczył 4,1 zł :whaaaaa:

 

no co ty, złotówka zyskuje!

funt był po 5,7 zł a chwilowo spadł do 5,4 zł :D

 

a w ogóle to bez sensu takie gadanie bo zmiana jest mniejsza niż typowe wahania na przestrzeni miesiąca...

anale codziennie siedzą i nutką szaleństwa w głosie omawiają dramatyczne zmiany na rynkach a po miesiącu okazuje się że dramatyczne zmiany sie wzajemnie skompensowały i nic się nie zmieniło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A dla czego niby?

przecież jak ktoś kupuje bezpośrednio z Chin towar a sprzedawca zgodzi się na rozliczenie w RMB to nie ma problemu, przelew będzie przewalutowany po kursie PLN->RMB

....

 

Wszystkie waluty, tak zwane egzotyki ( PLN ) rozliczane są według koszyka walut podstawowych między innymi USD. Dlatego tak czy inaczej na notowania PLNa względem innych walut wpływ ma notowanie USDPLN i EURPLN a RMB jest dosyć sztywnie kontrolowane przez chińczyków.

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Co do cen raczej nie będą niższe w njbliższym czasie, pisałem o tym jakiś czas temu teraz dochodzi do tego jeszcze inflacjopędna polityka nowej władzy.

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedział raz wybitny polski mąż stanu Lech Wałęsa (którego sprytnej działalności zawdzięczamy bezkrwawe wyprowadzenie wojsk rosyjskich z Polski czyli naszą wolność!!!) wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Niech sobie ten dolar poleci na nieuzasadnione ekonomicznie pułapy. Wtedy, wreszcie, Polskim biznesmanom opłaci się robić u nas teleskopy, kamerki, lornetki itd!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedział raz wybitny polski mąż stanu Lech Wałęsa (którego sprytnej działalności zawdzięczamy bezkrwawe wyprowadzenie wojsk rosyjskich z Polski czyli naszą wolność!!!) wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Niech sobie ten dolar poleci na nieuzasadnione ekonomicznie pułapy. Wtedy, wreszcie, Polskim biznesmanom opłaci się robić u nas teleskopy, kamerki, lornetki itd!

 

Pozdrawiam

 

Zwłaszcza jak trzeba będzie sprowadzić maszyny, i materiał z krajów operujących EUR albo USD :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zwłaszcza jak trzeba będzie sprowadzić maszyny, i materiał z krajów operujących EUR albo USD :)

Właśnie :) Nawet na swoich DreamFocuserach odczuwam tego wstrętnego dolara, bo ceny większości części elektronicznych ciągle idą w górę. No i nawet ja nie ucieknę od podwyżek :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Co za czasy nastały...

Ludzie wystawiają sprzęt na giełdzie w wyższych cenach, niż był w sklepach jeszcze 3 lata temu...

Chyba wykupię masę sprzętu i go sprzedam za 5 lat, widzę że można na tym nieźle zarobić.

 

a za zarobione pieniędze kupisz sobie wymarzony sprzęt... ups, a nie, jednak nie kupisz :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

etam na giełdzie przeważnie jest 1/2 ceny rynkowej aktualnej, nie przesadzajcie maks 3/4

za zarobione pieniądze kupi sprzęt u producenta z Polski :) który nie przelicza się z USD, no chyba że jakieś wyciągi i inne akcesoria :)

Tak, 1/2, czy 3/4 ceny rynkowej aktualnej. Ale odpowiada to 100% czy nawet 130% ceny rynkowej sprzed dwóch, trzech lat. Ktoś ostatnio wystawił np HEQ5 za 3600 zł. Ja swojego kupiłem za 3500 w sklepie. IDAS na giełdzie po 1000 zł. Swój mam za 600 zł ze sklepu! Jakieś takie niefajne uczucie w środku mam widząc te ceny...

Producent z Polski nie sprzedaje w USD owszem. Ale często kupuje części do swojego produktu produkowane za granicą, a ich ceny zależą już od USD. Sam to odczuwam na focuserach :) Więc ostateczna cena polskiego produktu również może zależeć od ceny USD.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent z Polski nie sprzedaje w USD owszem. Ale często kupuje części do swojego produktu produkowane za granicą, a ich ceny zależą już od USD.

 

nie trzeba do tego nawet mieszać dolarów.

przecież wszystko drożeje, nawet producent rzeźbiący teleskopy z polskiego drewna polskim scyzorykiem będzie je dziś sprzedawał drożej bo jego życie więcej kosztuje.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zgadza się, oficjalna inflacja jest znikoma ale ja miałem na myśli zwykłą, nieoficjalną :)

Dokładnie! Co mi tam z inflacji, czy innych liczb "wielkich analityków". Mnie interesuje to, co widzę w sklepie. A wiedzę, że procesory do focusera mi podrożały o kilka złotych, a obiad na stołówce z 12 zmienił się w 13 w ostatnich miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stołówki akademickie to nie jest raczej wolny rynek. Są jakoś dotowane przez uczelnie, a te przez państwo. Może ostatnio państwowe pieniądze idą po innych priorytetach? Generalnie inflacja pojawia się na przykład wtedy gdy państwo zaczyna żyć ponad stan, musi gdzieś sypać kasę, itp, i musi emitować pieniądze ponad to co zbiera. W tym sensie może już się coś zaczyna ruszać in plus czyli inflacyjnie?

Ale mimo wszystko uważam, że jak ktoś dziś sprzedaje syntę 8 cali używaną za prawie cenę nówki sprzed 3 lat to trochę dziwne i smutne, ja bym nie kupił i - jak widać - przydaje się wiedza historyczna :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest tak naprawdę cena produktu :-P?

Ile kosztuje wyprodukowanie towaru?

Ile biorą pośrednicy :-), ;-), :-P?

Łańcuszek ludzi 'dobrej woli' ;-).

I na koniec, kto kupuje ten towar :-)?

To ostatnie pytanie jest retoryczne, kupują tacy jak my. Ze sklepu może Ci ciut bardziej zamożni.

Zatem jest ktoś, kto za te mocno wyśrubowane pieniądze kupuje i ktoś, kto na tych (daruję sobie słowo ;-)) ludziach zarabia. Skoro ludzie kupują, znaczy, że ich stać. I można ich 'strzyc'.

Popyt, podaż.

'Poznaj siłę swych pieniędzy' ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny rosną także w walutach a u nas pomnożone przez kiepski kurs złotego zaczynają być zdecydowanie wyższe. No cóż, wynik ekonomiczny państwa ma także wpływ na nasze hobby. Dobra zmiana dotyczy wszystkiego.Na szczęście niebo nie reaguje - póki co..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent z Polski nie sprzedaje w USD owszem. Ale często kupuje części do swojego produktu produkowane za granicą, a ich ceny zależą już od USD. Sam to odczuwam na focuserach :) Więc ostateczna cena polskiego produktu również może zależeć od ceny USD.

Mateusz a mówimy o producentach czy o sprzedawcach? Polskich producentów montaży, teleskopów, filtrów, to ja nie kojarzę, więc wszystko co importowane jest ściśle powiązane z kursem EUR czy USD. To nie tak, że może zależeć, to musi zależeć - chyba, że sprzedawca zmniejszy swoją marżę, bo np. zmniejszą się koszty pracy... ale zawsze bazą jest ten nieszczęsny kurs złotego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że średnia to największe polityczne oszustwo ale może komuś by się chciało zrobić coś takiego dla astro:

http://imgur.com/olRze

znalazłem kiedyś takie porównanie dla cheesburgera i wychodziło, że ciągle możemy kupić tyle samo cheeasów za średnią krajową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, że sprzedawca zmniejszy swoją marżę

No właśnie. Nie wiem ile wynosi marża sprzedawców sprzętu asto - podejrzewam, że mała nie jest.

Ale wiem ile wynosi marża u zwykłego optyka na szkło do okularów - już kilka (3-5) lat temu wynosiła 100% :-).

 

Zatem kursy walut to jedno, marża to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.