Skocz do zawartości

ASI120MM


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele razy robiłem chłodzenie wodne do procków i kart graficznych. Pompa może być daleko od chipa i jest bardzo delikatna. Płyn płynie powoli. Przecieki nie mają większego znaczenia - płyn chłodzący nie przewodzi prądu a po wyschnięciu nie zostawia nic na powierzchni. Wiem - zalałem kiedyś działającą płytę główną. Po wyschnięciu praktycznie nie było śladów. Problem może być gdyby zalać przednią część matrycy ale hmmm - zwykle patrzymy w górę więc to byłoby trudne :-) Widziałem kiedyś taki setup, w którym płyn chłodził się dodatkowo przechodząc przez wiadro lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą się znosić ale raczej (z doświadczenia z maszynami wibracyjnymi) będą się miały ochotę dodawać w postaci dudnienia (minimalnie różne prędkości obrotowe).

Niektóre kamerki mają po 3 stąd taka myśl. Pewnie jest jak piszesz.

 

musi podnieść się temperatura radiatora by wymusić konwekcję.

Tego nie uwzględniłem, nie na wszystkim człek się zna :)

 

Sprawdzałem na jakim minimalnym napięciu ruszą 12V Meglev-y aby wymuszając jakikolwiek ruch powietrza ograniczyć siłę wibracji. Okazuje się że na 4,5V ale nawet powolne obroty nie niwelują zupełnie drgań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet powolne obroty nie niwelują zupełnie drgań.

To może konstrukcja pionierska na maksa (a co tam!) - wentylator na "statywie" nie mocowany do kamery? :)

Edit:

Albo zawieszenie na sprężynach jak w starych mikrofonach? - niech siłę odśrodkową przejmie sam wiatraczek, an resztę przełoży się tylko jakaś część wynikająca ze sztywności sprężyn (mniejsza im delikatniejsze sprężyny).

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI podaje temp matrycy, gdzie i jak dokonuje pomiar ?

MT9M034 ma wbudowany miernik temperatury. Zakładam że to jego używają.

 

To ja jeszcze zapytam się o jedno. Czy do foto Planet warto też mieć chłodzenie? Moja kamerka ma tylko obudowę z tworzywa i cała konstrukcja jest bardzo mała.

Może przydać się przy bardziej wymagających kanałach - metan, UV itp. Przy normalnym fotografowaniu już nie bardzo.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie inny rodzaj chłodzenia. Do tego zagłębienia doprowadzić wężyk zasysający powietrze, intensywne chłodzenie powietrzem pod zwiększonym ciśnieniem nie da efektu chłodzenia? To jak z wsysaniem powietrza przez zęby, daje po nerwach jak nic.

Testy wykazały, że o ile sprawdza się to na wilgotnych zębach, gdzie parowanie wody odbiera ciepło to jednak nie sprawdza się na matrycach.

 

Ja jestem jednak za dobrze ułożyskowanym wentylatorkiem.

mam 4szt SUNON Maglev czyli łożyskowane na poduszce magnetycznej dla mniejszych wibracji, wibrują jak poj... ^_^

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, panowie, a może zamiast bawić się w wodne chłodzenie dać wentylator osobno, poprzez długą rurkę/rękaw/cienkościenny wąż? Średnicy np.20-30mm. Analogicznie jak w chłodzeniu wodnym, tylko bez groźby przecieków, no i otwarty obieg (czytaj wystarczy 1 rurka zamiast 2). W dodatku wtedy powietrze pompowane przez wentylator można schłodzić w jakimś osobnym module. Wystarczy, że sam wentylator byłby zamocowany do kanału z rury Al/Cu przechodzącej przez styropianowy pojemnik wysypany kostkami lodu. Jak sprzęt stacjonarny, przyniesionego z domowej lodówki. Jak wożony w teren, to samo, tylko zabieranego w termosie.

Mogę się mylić, ale chyba w takim układzie byłoby też wyeliminowane ryzyko kondensacji pary wodnej na chłodzonym układzie. No i taki wentylator zamocowany z dala od kamery na masywnym, wolno stojącym pudle mógłby pracować pełną mocą. Istnieje tylko problem ewentualnych akustycznych wibracji w przewodzie chłodzenia, ale to łatwo wyeliminować przez dobór samego węża (rodzaj materiału, grubość ścianek).

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem kiedyś o tym a zastosować chciałem rurki do kładzenia przewodów.

 

A na marginesie, zrobiłem wczoraj chłodzenie ASI, na tył czipu nakleiłem taśmę samoprzylep, na to na pastę wyszlifowana na pilniku kosteczka z cyny 7x7x2,1 mm jako wypełnienie do bolca z tylu obudowy. Peltier 40x40 mm radiator od procka i wiatrak, nic innego niż Wasze linki wcześniej, ale spróbować musiałem. Bez problemu z 32°C zszedłem do 6°C i przestałem bo zbierało się na obudowie i czipie sporo wilgoci. Sprawa prosta, bo mając elementy zajęło to pół dnia, ale problem rosy i trudności wynikające z dalszego przystosowywania kamerki celem zabezpieczenia jej przed wodą, sprawiły że chwilowo porzucam pomysł.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

PS próbował ktoś z Was z większego peltiera wydzielać kawałek?

Ja próbowałem ^_^

 

ASI http://astropolis.pl/topic/49964-asi120mm/?p=584543ma otwór 7x7mm więc wychodzi na to, że ogniw wejdzie tam 9 plus 10 na zewnątrz dla pary p-n. Prototyp robiłem pół dnia, ale kiedy nabrałem wprawy i wypracowałem odpowiednie techniki poszło już szybko. Efekt? Ogniwo Peltiera 3x3 które można umieścić bezpośrednio w miejsce pianki tj przestrzeń między tyłem matrycy a bolcem obudowy. Temperatura w kamerce spada o 8 stopni poniżej otoczenia. Ktoś powie że mało, ale różnica w hotach przy temp 20 a 12 jest naprawdę spora. Nie ma jednak róży bez kolców, ponieważ się okazało, że obudowa bolcem nie odbiera dość ciepła i chłodzenie po czasie zanika. Nie pomaga nawet umieszczenie z tyłu wentylatorka. Tak czy inaczej, przynajmniej temat budowania dowolnych peltierów mam opanowany, wiem już także, że ten układ chłodzenia nie przejdzie a to już też zawsze jakaś wiedza i doświadczenie w temacie przeróbek tego typu.

 

(Edycja 11-08-2015 >Okazało się po czasie, że przyczyną było siadające zasilanie ze zbyt słabego zasilacza, po podłączeniu przyzwoitego temperatura spada o 10 stopni aby po nagrzaniu bolca obudowy osiągnąć różnicę 8 stopni i tak już się utrzymywać bez jakichkolwiek wiatraczków. Oczywiście gdyby ciepła nie odbierała samoistnie obudowa która jest w stanie rozproszyć go ograniczoną ilość, różnica temperatur mogła by być znacznie większa)

 

Makrofoto :) ogniwo 3x3, pamiętajcie że całość ma tylko 7mm a ja musiałem to polutować z części.

ASI120MMmod05.jpg

 

ASI120MMmod06.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem 09-08-2015

 

Nie ma jednak róży bez kolców, ponieważ się okazało, że obudowa bolcem nie odbiera dość ciepła i chłodzenie po czasie zanika. Nie pomaga nawet umieszczenie z tyłu wentylatorka. Tak czy inaczej, przynajmniej temat budowania dowolnych peltierów mam opanowany, wiem już także, że ten układ chłodzenia nie przejdzie a to już też zawsze jakaś wiedza i doświadczenie w temacie przeróbek tego typu.

 

Jednak okazało się po czasie, że przyczyną było siadające zasilanie ze zbyt słabego zasilacza, po podłączeniu przyzwoitego temperatura spada o 10 stopni aby po nagrzaniu bolca obudowy osiągnąć różnicę 8 stopni i tak już się utrzymywać bez jakichkolwiek wiatraczków. Oczywiście gdyby ciepła nie odbierała samoistnie obudowa która jest w stanie rozproszyć go ograniczoną ilość, różnica temperatur mogła by być znacznie większa.

 

cdn. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam Szanownych kolegów.

Ja również , pomęczyłem się z dorobieniem chłodzenia do ASII 120 MM , ogniwo Peltiera 60W , radiator i wentylator 70 mm, do tego regulator napiecia i natęzenia pradu, efekt jest taki , że temperatura na chipie wacha się od temperatury przykładowo pokojowej +22 C z możliwością do schłodzenia do minus -6,3C. Niestety jeszcze nie robiłem prób w terenie, jednakże jak piszą koledzy następuje straszne roszenie obudowy kamerki , i tu jest problem. Mam pomysł na usunięcie tego defektu , ale dopuki nie zrobię próby nie będę wyrokował. Chciałem zamieścić zdjęcia sprzętu , ale nie potrafię tego zrobić, jęzeli podpowiecie jak postaram się je wkleić.

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych kolegów.

Ja również , pomęczyłem się z dorobieniem chłodzenia do ASII 120 MM , ogniwo Peltiera 60W , radiator i wentylator 70 mm, do tego regulator napiecia i natęzenia pradu, efekt jest taki , że temperatura na chipie wacha się od temperatury przykładowo pokojowej +22 C z możliwością do schłodzenia do minus -6,3C. Niestety jeszcze nie robiłem prób w terenie, jednakże jak piszą koledzy następuje straszne roszenie obudowy kamerki , i tu jest problem. Mam pomysł na usunięcie tego defektu , ale dopuki nie zrobię próby nie będę wyrokował. Chciałem zamieścić zdjęcia sprzętu , ale nie potrafię tego zrobić, jęzeli podpowiecie jak postaram się je wkleić.

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

 

Jeśli piszesz w edytorze pod postami, to musisz najpierw nacisnąć "Więcej opcji". W pełnym edytorze na dole będzie przycisk "Dodaj pliki" i tam dodajesz załączniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia można wstawić bezpośrednio lub z zewnętrznego serwera. To, o czym mówi hamal, to wstawianie z zewnętrznego serwera. Moim zdaniem jednak dużo lepiej jest wstawić zdjęcia bezpośrednio (tu, na serwer astropolis), bo ma się gwarancję, że one nie "znikną" i będą po wieki działać. I w dodatku po co sobie komplikować sprawę, skoro dodawanie bezpośrednie jest szybsze i prostsze? Zewnętrzny serwer ma sens jeśli np z jakiś powodów lokalne rozwiązanie nie wystarcza (za duże zdjęcie lub źle obsługiwane rozszerzenie jak gif np. Choć tak na prawdę limit wielkości jest już zwiększony i w tym wypadku również raczej nie ma problemów). Hamal Ty masz swoją stronkę i tam dbasz o pliki i nie ma problemów ze znikaniem. Jednak jak ktoś nie dysponuje takimi rzeczami, to musi sie rejestrować na jakiś głupkowatych portalach, z którymi są tylko problemy. Prościej jest wstawić zdjęcie tutaj bezpośrednio.

 

A jak to zrobić? Klikasz "więcej opcji", dzięki czemu jesteś w pełnym edytorze i potem dajesz "dodaj plik" i wybierasz zdjęcie z dysku. Żadna filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He,he ,he to wcale nie takie proste, ale probujemy , szlag trafił nerwy mi już puszczają,ale nie rezygnuję

http://www.fotosik.pl/zdjecie/7cf843adafaaf999

http://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie/krok-3 ,

http://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie/krok-3 ,

http://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie/krok-3

http://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie/krok-3

Mam nadzieję , że się udało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.