Jump to content

lornetka


mariusz
 Share

Recommended Posts

temat stary ale ciągle akualny  ;D

chyba ze dwa miesiące temu zamówiłem lornetke 10x50.......dzisiaj dostałem odpowiedź że niestety jest nieosiągalna, zaproponowano mi tego samego producenta ale 7x50 lub 8x40 i tu mam dylemat czy więcej światła czy kompaktowość i wilefunkcyjność, czy ktoś może ma porównanie (znaczy się patrzył w niebo przez takie lornetki)

celowo pomijam producenta aby uniknąć dyskusji na temat wyższości optyki takiej..... nad inną  ;D ;D

 

M

Link to comment
Share on other sites

Ja zdecydowanie doradzam lornetkę 7x50. Mam taką od około 15 lat i uważam, że jest to bardzo dobry i potrzebny instrument.

Miałem lornetkę o średnicy 30 mm, ale szybko ją sprzedałem i nie pamiętam powiększenia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Większy obiektyw w astronomii to skarb ale i jakość optyki ma wiele do powiedzenia, jeśli tej samej firmy i serii to koniecznie 7x50, do miasta lepsza by była jednak 10x50  ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

Ja równierz doradzam zakup 7x50. Miałem taką, zdradziłem ją z 9x63 -teraz niestety troche żałuję, że się jej pozbyłem.

Bierz 7x50.

Link to comment
Share on other sites

przepraszam że nie w temacie ale mam pytanie do Janusza_P ....czy poczta to u Ciebie działa ??   ;D ;D ;D

 

M

 

Działa i wewnętrzna forumowska i mailowa bez zarzutu jak narazie ;D

 

mail:  jpleszka@astrokrak.pl

 

mail:astrokrak@astrokrak.pl

 

Janusz P.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisał Janusz do miasta wybierz ciemniejszą ale ogólnie rzecz ujmując 7x50 ma lepsze parametry.

 

Nie wybieraj jednego dostawcy. Wątpie żeby był kłopot z lornetkami 10x50.

 

P.S. Ostatnio w Himpolu wogóle mają problemy. ;):D ;D :D;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ja też mam bo zamknęli fabrykę robiącą eksportowe 26x70 i nie wiem co jeszcze Buuuuuu :'( :'( :'(

A wszystko przez konkurencję Kitajców z ich masowymi plastikami, brekerami :P:o:( > :(

Link to comment
Share on other sites

No właśnie kiedyś rozmawialiśmy Januszu o przypuszczalnych problemach z dostaniem Kronosów. Jak widze, dzisiaj to już fakt. To dla astroamatorów bardzo przykra wiadomość. :-X :-X :-X :-X :-X

Link to comment
Share on other sites

masz rację Martel nie ma problemu z lornetką 10x50 ale.............wybór producenta został dokonany !!!  ;D ;D

(po wielu wielu odwiedzinach sklepów i lekturach opinii)

a tu masz........ nie ma wybranego modelu.

bardzo mnie korci 8x40 (BARDZO PORĘCZNA) ale zdrowy rosądek mówi że 7x50 to lepszy wybór. osobiście zostałem zdruzgotany   :D brakiem 10x50 no ale cóż samo życie  ;D

 

M

Link to comment
Share on other sites

Ja bym jednak zdecydowanie doradzał 10x50 - wg. mnie będzie bardziej uniwersalna. Niektóre zwarte obiekty, jak np. gromady kuliste wyglądają "gwiazdopodobnie" przy małym powiększeniu. Ja miałem ten problem nawet w 15x60, dlatego kupując ostatnio 50mm jako lżejszą i poręczniejsza alternatywę wybrałem 10x50. Wreszcie w 7x50 masz masymalna źrenicę wyjściową i zeby osiągnąć pełny zasięg, musisz mieć czas na adaptację źrenic, co może byc problematyczne przy szybkim wypadzie za miasto, żeby złapać np. kometę podczas przejaśnienia lub przed nadejściem frontu atmosferycznego, nie mówiąc o obserwacji z miasta lub zaświetlonej okolicy. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Janusz wspominasz o lornetkach Breaker. Sam kiedyś taką miałem, strasznie się na nią napaliłem gdy dowiedziałem sie że jest to 40x70!!!!. Kupiłem ją jakiś czas temu od ruska na targu. W dzień niczego sobie ale gdy spojrzłem przez nią w nocy na niebo to natępnego dnia napisałem ogłoszenie że ją sprzedaję. Udało mi się ją sprzedać za tyle za ile ją kupiłem. Przynajmniej byłem bogatszy o doświadczenie i świadom czego nie należy kupować, do tego stopnia że śmieję się teraz gdy ktoś prubuje sprzedać Breaker'a na allegro i myślę sobię że niestety patrząc na parametry np.40x70 za 150-200 zl raczej ma szanse znależć klijenta. Niestety klijent ile to jest warte zdaje sobie sprawę dopiero gdy zapłaci za towar. Szkoda.

Link to comment
Share on other sites

W jednym z 2 sąsiadujących ze sobą sklepów myśliwskich w Lublinie w okolicach Orlej. W obu kosztowała 279zł, mogłem obejrzeć zatem dwa rózne egzemplarze. Wcześniej przeszedłem się po innych sklepach, szukając czegoś odpowiedniego. Generalnie, ten 10x50 Fomei wyglądem i parametrami przypomina Soligora 10x50 Advanced, tylko jest znacznie tańszy. Co ciekawe, to w egzemplarzu Soligora ogladanym w MM widziałem lekkie winietowanie na pryzmatach [ale b. nieznacznie], w Fomei-u tego nie było. Kolimacja jest O.K., [sprawdzane za dnia na budynkach], źrenice są idealnie okrągłe. Warstwy antyrefleksyjnegranatowo niebieskie, widoczne dopiero przy spojrzeniu pod kątem. Pole widzenia wg. opisu 7.0st., to b. dużo jak na 10x50, o ile sprawdzałem to mniej wiecej się zgadza. Waga 800g. Generalnie jestem zadowolony. Poważniejszych testów nie robiłem, z braku potrzeby i umiejętności, subiektywnie jestem zadowolony. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

szukałem  lornetki Fomei u nas ...to znaczy w świętokrzyskiem ale niestety nie ma.... znalazłem w necie ale w czechach i na słowacji, gdzieś przeczytałem że maja pryzmaty za szkła BaK4 ale nie pamiętam który model........a który model Ty Jarku konkretnie kupiłeś ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

A jak w tym 10x50 Fomei z ostrością gwiazd na brzegu pola widzenia i jaki jest przez nią kolor bieli ???

Link to comment
Share on other sites

Dobre pytanie o ta ostrość na brzegu pola, ale powiem szczerze, że nie sprawdzałem. Główną funkcja tej lornetki ma byc "ręczny"szukacz do współpracy z teleskopem, więc czynnik dużego pola widzenia był dla mnie jednym z zasadniczych, a jakość obrazu na brzegach tego pola była dla mnie mniej istotna. Sprawdze przy jakiejś okazji, ale może to powinien robić ktoś z bardziej normalnym wzrokiem niż moje -7D  ;D. Co do bieli, to sprawdzałem na ladzie czy ścianie w sklepie i wyglądało OK, ale to też moje subiektywne wrażenie.

Który model? Na pudełku nic nie pisze ekstra, ale sadząc po zdjęciu na stronie http://www.fomei.com w dziale lornetkowym to jest to seria POACHER. W Lublinie tylko ten model był dostępny, ewentualnie cos o mniejszym kalibrze 30-40mm, nie pamietam.

Januszu, czy będziesz w Roztokach Grn. w majowy weekend? Ja raczej tym razem ominę Roztoki, ale nigdy nic nie wiadomo, a po Bieszczadach włóczyć się będę... Nie wiem tylko, którą lornetkę wezmę do plecaka, czy tego Fomeia właśnie, czy 60-tkę Bressera. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Jeśli do miasta to bierz 10x50, mniejsze powiększenie rozczaruje Cię mocno. Jest to lornetka w miarę uniwersalna. Ja mam takie rosyjskie dwie jedną do nieba, a jedną w góry. Targam ją w plecaku i wcale mi nie przeszkadza.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.