Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

dzis jednak w wolnej chwili i przy jako takim niebie udalo mi sie odpalic po raz pierwszy w zyciu guiding w moim zestawie.

Zdjecia wyszly nie bardzo...

Ponizej moje wyniki i prosba o pomoc.

---------------------------------------------------------------------

zestaw w stopce

na polarna ustawialem za pomoca EQMOD.

Caly montaz dobrze wywazony, stoi na betonowym podlozu, przewody w miare ulozone, ale dzis byl totalny brak wiatru.

 

po pierwsze ustawienia EQMOD i PHDv2

phd-0-eqmod.jpg phd-2.jpg

 

teraz wykres skala +-2'' - slaba jakosc, ale widac, ze nie ma korekt w DEC. czas 4min.

phd-1.jpg

 

dalej zdjecie w czasie powyzszych korekt - zdjecie 5min, ISO200

phd-3.jpg

 

powiekszony rejon-widac przesuniecie gwiazd - guiding caly czas WLACZONY, agresywnosc=100

phd-4-300-100.jpg

 

dla porownania przesuniecie gwiazd na zdjeciu z czasem 20min, agresywnosc=60

phd-5-1200-65.jpg

 

podczas testow DRYFU w PHD2 mozna powiedziec, ze fioletowe kola w obu dryfach (AZ i ALT) byly w miare podobne do tego co na zdjeciu, moze nieco wieksze, ale ogolnie miescily sie lub lekko wystawaly poza zielony kwadracik

phd-6-dryf.jpg

 

PROFIL GWIAZDY bardziej nie moglem ustawic na mniejsza wartosc, a na CEL widac ruch w wiekszosci w RA.

phd-7-profil.jpg

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Moje skromne pytanie.

Co zmienic i od czego zaczac?

Jak analizowac wykresy w PHD?

Co poza AGRESYWNOSCIA regulowac, aby wyniki byly bardziej pozytywne.

 

dzieki :)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykresie położenia i korekt widać że zastosowane były duże korekty Ra co nie przekładało się na zmianę położenia teleskopu. Podejrzewam że gdzieś coś jest nie tak z parametrami ogniskowa-wielkość piksela lub kalibracja poszła nie tak jak powinna. W programie ustawia się różne parametry - agresywność (chyba) odpowiada za to ile procent błędu zostanie "zaaplikowane" jako poprawka. Jeśli masz 100% to wysokości słupków korekt powinny odpowiadać odchyleniom odpowiedniej linii od "0" (tylko w przeciwną stronę).

Jak robisz kalibrację czy gwiazda wykonuje znaczący ruch na ekranie? (czy wyjeżdża z tego zielonego kwadracika).

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry były stworzone za pomoca kreatora i uwazam ze nie popełniłem błędu.

Tak, za każdym razem podczas kalibracji gwiazda uciekała z kwadratu profil gwiazdy, ale zielony kwadrat za nią podążał. Ani raz nie było komunikatu utracono gwiazdę.

Kalibracje robiłem kilka razy. Za każdym razem z Shiftem. Efekty identyczne.

Czas ekspozycji guidera 2,5s.

Czy FWHM gwiazdy w okolicach 2 jest ok?
Wybieralem auto wybór gwiazdy.

Ostrość wydaje mi się ze ustawiłem ok. Słabo widać jej regulacje, ale byłem zadowolony. Rwgulowalem gain aby wyczernic tło i zmniejszyć średnicę gwiazdy. Tak się robi?

 

Zdjecia laczenia.

Wszystko bezposrednio szyna EDka do montazu.

Montaz nowy, uzywany moze z 15x. Nic jeszcze w nim nie zmienialem od nowosci.

laczenie1.jpg

laczenie2.jpg

laczenie3.jpg

 

Dodam jeszcze fotke zrobiona podczas kalibracji sprzetu.

phd-8-kalibracja.jpg

 

 

Kable zwisaly luzno, bez zadnych napiec.

Na razie nie mam mozliwosci ich upecia wzdluz teleskopu.

 

Zalacze jeszcze zdjecie z innego dnia w okoli rownika gwaizdy obrazujace moje PE.

Dlugosc ekspozycji 30min.

rozdzielczosc zestawu.jpg

PE30min-slad1.jpg

PE30min-slad3.jpg

 

PS.

korekty w DEC tez byly, tylko ze 1-2 co 5-6min - skala +-4"

phd-1a.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable trzeba upiąć do sprzętu żeby nie "zwisały luźno" ale to nie do końca chyba ten problem. Wyciąg w guiderze widzę zębatkowy - nie może się na nim kamera bujać. Nie mogę zrozumieć dla czego przy błędach rzędu ułamków sekund montaż robił korekty po 3 sekundy i dodatkowo tego nie widać na wykresie!

Na zdjęciach z pierwszego postu przesunięcia są w osi Ra (poziomo po skosie) - wywołane tymi bezsensownymi korektami. Czy w ostatnim poście zdjęcie "PE30min-slad" było zrobione w tym samym ustawieniu aparatu w wyciągu? Pytam bo na tym zdjęciu dryf jest prostopadle a więc w Dec.

 

Kuba

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc, to przy takim wykresie, jak pierwszy w pierwszym poście, to by w ogóle nie był potrzebny guiding dla twojego zestawu. Jesteś pewien, że masz dobrze wprowadzone parametry guidera (ogniskowa i piksel)? Dodatkowo, widząc profil gwiazdy z pierwszego wykresu, to sugeruję wziąć jakąś słabszą, bo masz mocno przepalony środek i program może źle liczyć jej środek. Czasem nawet lepiej, jak gwiazda jest delikatnie rozogniskowana, żeby profil nie był ścięty, tylko leciał do szpicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oś RA strasznie Ci szarpie, RMS na poziomie 0,32 jest przynajmniej o 0,1 większy niż być powinien. Patrząc na przebieg Twojego PA to można wnioskować, że coś jest nie taz ze ślimakiem/ślimacznicą (spora ziarnistość) - być może to kwestia luzów, być może łożyska. Montaż jest nowy? 500mm to powinien pociągnąć dłubiąc sobie w trybach.

 

DEC jest w porządku ucieka w jedną stronę i nie pływa. Ja stawiam nie na ustawienia programu ale na ustawienia sprzętu.

 

Robiłeś zdjęcia w Lutni, która teraz jest razcej wysoko, więc montaż położony był prawie poziomo - jeśli "zbyt" dobrze wyważyłeś montaż (bez przeciążenia strony wschodniej) to mógł się bujać na luzie między ślimakiem a ślimacznicą - w momencie zwolenienia pracy silnika RA montaż płynął dalej.

 

Patrzyłeś czy masz ruch gwiazdy guidującej?

 

Paweł

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1000% masz źle wprowadzone parametry guidera, dlatego skale na wykresie są bezsensowne. Skala Twojego guidera to 3,82 "/pix, więc błąd RMS 0,32 pix powinien odpowiadać 1,2", a nie 0,12, jak podaje program. Wprowadź poprawną ogniskową i rozmiar piksela (guidera i kamery guidującej!) w ustawieniach, a skale będą odtąd poprawne. Bazując na tym błędzie RMS w pikselach można powiedzieć, że guiding działał kiepsko, bo 1,2" to dużo. U mnie jest na poziomie 0,5" tak średnio.

Jeśli masz 100% to wysokości słupków korekt powinny odpowiadać odchyleniom odpowiedniej linii od "0" (tylko w przeciwną stronę).

Nie jest to prawda, bo słupki korekt są wyświetlane w innych jednostkach, niż linie położenia (korekty mierzy się w odcinkach czasu, a nie długości łuku na niebie). Niestety ja osobiście nie wiem, jaka jest skala dla wyświetlanych korekt, bo nic takiego nie widzę na wykresie. Ale na pewno słupki nie będą miały takiej samej wysokości, co odchyłki, tylko będą większe (choć nie aż tak), to wiem z doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ostatnim poście zdjęcie "PE30min-slad" było zrobione w tym samym ustawieniu aparatu w wyciągu? Pytam bo na tym zdjęciu dryf jest prostopadle a więc w Dec.

 

Kuba

 

nie, to zdjecie z PE jest zrobione innego dnia i z inna orientacja kamery niz te z wczoraj (Lutnia)

 

Montaż jest nowy?

tak, nowy. niemodyfikowany.

 

gdy mam zablokowana os RA i delikatnie poruszam pretem przeciwwagi montaz ma wyczuwalne luzy.

na koncu przeciwagi to ok lacznie 1,0-1,5mm w obu kierunkach.

Moze tu jest problem....?

 

Robiłeś zdjęcia w Lutni, która teraz jest razcej wysoko, więc montaż położony był prawie poziomo - jeśli "zbyt" dobrze wyważyłeś montaż (bez przeciążenia strony wschodniej) to mógł się bujać na luzie między ślimakiem a ślimacznicą - w momencie zwolenienia pracy silnika RA montaż płynął dalej.

 

Patrzyłeś czy masz ruch gwiazdy guidującej?

 

Paweł

Faktycznie, zapomnialem go wywazyc na jedna strone - teraz jes idealnie pół/pół.

Nie zwrocilem uwagi na gwiazde guidujaca....nastepnym razem.

Czy gain wycinac na maxa, zeby gwiazda byla totalnie punktowa?

 

 

 

Zaraz podlacze montaz i kamere giudujaca, od nowa stworze profil i przesle screeny ustawien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, nowy. niemodyfikowany.

 

gdy mam zablokowana os RA i delikatnie poruszam pretem przeciwwagi montaz ma wyczuwalne luzy.

na koncu przeciwagi to ok lacznie 1,0-1,5mm w obu kierunkach.

Moze tu jest problem....?

Dla mnie to za duży luz, jeszcze bez przeważenia jednej ze stron.

 

Zmniejsz luz, przeważ stronę wschodnią i będziesz miał dobre gwiazdy.

Z ustawieniami programów do guidowania zacznij się bawić jak jesteś pewien na 100% działania sprzętu i jego poprawngo ustawienia, bo choćby nie wiem jak dobry by był program to nie wyguiduje Ci luzów i złego wyważenia.

 

Faktycznie, zapomnialem go wywazyc na jedna strone - teraz jes idealnie pół/pół.

Nie zwrocilem uwagi na gwiazde guidujaca....nastepnym razem.

Czy gain wycinac na maxa, zeby gwiazda byla totalnie punktowa?

 

Zaraz podlacze montaz i kamere giudujaca, od nowa stworze profil i przesle screeny ustawien.

No to masz dodatkową cegiełkę do złego prowadzenia. Ogarnij sprzęt i dopiero wtedy baw się z ustawieniami programów. Ja gdy guidowałem w Maximie robiłem wszystko na defaultowych ustawieniach (oczywiście z poprawnymi parametrami optycznymi sprzętu) - ale byłem w 100% pewny mojego sprzętu.

 

Wbrew opinii nowy nie znaczy dobrze wyregulowany i gotowy do działania.

 

Gainem nie osiągniesz punktowości gwiazdy tylko jej nasycenie, staraj się wybierać gwiazdy bez przepalnoych pixeli, żeby łatwiej było ogreślić jej centroidę.

 

P.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew opinii nowy nie znaczy dobrze wyregulowany i gotowy do działania.

 

P.

niestety, wiem :-(

 

screeny z ustawiem PHD2

w kreatorze ustawien dalem pixel 7,4 i f=400, ale....

w opcjach okazalo sie ze zapisalo sie jako 0,74.

 

nie mozan tego zmienic, dopiero po podlaczeniu wszystkich urzadzen, pod ikona MOZGU zmieniam kazdorazowo z palca.

automatycznie wpisuje mi sie 0,74 i nie idzie tego zmienic na stale na 7,4.

tit1.jpg

tit2.jpg

 

Czy ustawienia MINIMALNY RUCH PIXELA sa prawidlowe dla pixela mojej kamery?

Jezeli zmienie na 7,4, to tu powinno byc nadal byc 0,19?

tit3.jpg

 

 

http://astromaniak.pl/download/file.php?id=62075

tu masz instrukcję w miare po polsku

 

nie dziala, chociaz jestem zalogowany....

www.jpg

 

 

 

Jesteś pewien, że masz dobrze wprowadzone parametry guidera (ogniskowa i piksel)? Dodatkowo, widząc profil gwiazdy z pierwszego wykresu, to sugeruję wziąć jakąś słabszą, bo masz mocno przepalony środek i program może źle liczyć jej środek. Czasem nawet lepiej, jak gwiazda jest delikatnie rozogniskowana, żeby profil nie był ścięty, tylko leciał do szpicu.

Na 1000% masz źle wprowadzone parametry guidera, dlatego skale na wykresie są bezsensowne. Skala Twojego guidera to 3,82 "/pix, więc błąd RMS 0,32 pix powinien odpowiadać 1,2", a nie 0,12, jak podaje program. Wprowadź poprawną ogniskową i rozmiar piksela (guidera i kamery guidującej!) w ustawieniach, a skale będą odtąd poprawne. Bazując na tym błędzie RMS w pikselach można powiedzieć, że guiding działał kiepsko, bo 1,2" to dużo. U mnie jest na poziomie 0,5" tak średnio.

 

 

Dobra, bede czekal na kolejna pogodna nocke, zeby sprawdzic jak zachowuje sie po zmianie rozmiaru pixela kamery guidujacej.

 

Czyli nie wybierac najjasniejszej gwiazdy?

Wziac jakas slabsza, troche odciac ja od tla gainem i tyle.

 

W jaki sposob na przyszlosc przedstawiac dane do oceny z guidowania?

Na zdjeciach to wydaje mi sie,ze jest za malo danych...

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba_527, on 17 Lip 2015 - 08:31, said:

Jeśli masz 100% to wysokości słupków korekt powinny odpowiadać odchyleniom odpowiedniej linii od "0" (tylko w przeciwną stronę).

Nie jest to prawda, bo słupki korekt są wyświetlane w innych jednostkach, niż linie położenia (korekty mierzy się w odcinkach czasu, a nie długości łuku na niebie). Niestety ja osobiście nie wiem, jaka jest skala dla wyświetlanych korekt, bo nic takiego nie widzę na wykresie. Ale na pewno słupki nie będą miały takiej samej wysokości, co odchyłki, tylko będą większe (choć nie aż tak), to wiem z doświadczenia.

Faktycznie - korekty są we własnych jednostkach, może ja akurat mam tak dobraną skalę że jest prosta korelacja. Zawsze po wykonaniu korekty jest/powinna być widoczna zmiana położenia/błędu osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że miałeś ustawiony za duży minimalny ruch - w pierwszym poście masz 0.45px co się przekłada na około 2" i dopiero po takiej odchyłce była wprowadzana korekta, a to sporo za dużo. Ustaw 0.15 albo mniej i obserwuj korekty w RA, żeby nie były za częste (max 1 korekta na 3-4 cykle guidera).

Wpisując rozmiar piksela użyj kropki, a nie przecinka, powinno zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-wybor innej gwiazdy do guidowania; slabszej niz dotychczas.

 

Może ktoś jednoznacznie potwierdzić, że jasność gwiazdy ma znaczenie przy guidingu? Zbyt ciemna to oczywiste, ale nawet jeśli jest delikatnie wypalona to w dalszym ciągu da się określić jej położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A korzystając z tych strzałeczek góra/dół nie da się ustawić 7.4?

Min move to bardzo ważny parametr, dlatego możesz go też przestawiać z okienka pod wykresem w trakcie sesji.

strzalkami dziala, wpisuje z kropka biore OK.

po polaczeniu z camera i tak sie przestawia na 0.74.

przed polaczeniem kamery jest 7.40

 

 

tu jest link http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=36023 cała instrukcja

ale najpierw bym zaczął od ostrości też mi ciągło gwiazdy ostrość niby dobra gwiazda w punkcie a fota pociągnięta okazała się ostrość

hihihi...oj, chyba bardziej po polsku jest ta wersja EN :-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale najpierw bym zaczął od ostrości też mi ciągło gwiazdy ostrość niby dobra gwiazda w punkcie a fota pociągnięta okazała się ostrość

juz zaluje ze nie kupielna do guidera czegos porzadnego jakiegos APO 50/300 z 10:1..... wryyy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w porownaniu do wczoraj zdjecie jest (moim zdaniem) lepsze. gwiazdy o drobine bardziej punktowe.

wczoraj 300s iso200

phd-4-300-100.jpg

dzis 300s iso200

phdtest300-200.jpg

 

poza tym zalaczam test bez prowadzenia i z prowadzeniem na M13

bez guidingu 300s

m13-300-bez.jpg

z guidiniem 300s+wykres

m13-300-guiding.jpg

phd-wykr.jpg

z guidingiem 600s+wykres(nie komletny)

m13-600-guiding.jpg

phd-wykr2.jpg

 

Czy na zdjecu M13 300s z guidingiem mozna uznac, ze gwiazdy sa punktowe?

W tym 600s wyraznie juz widac przesuniecie.

 

teraz zestaw, wywazony na strone teleskopu podczas foto Lutni.

tele.jpg

 

O ile DEC jest w miare ok, o tyle RA PHD2 szarpie niemilosiernie!

Zmienialem wartosci podczas guidowania:

-CZAS EKSPOZYCJI POSZCZEGOLNEJ KLATKI 2; 2,5; 3; 3,5; 4 sekundy

-AGRESYWNOSC 70-100, co 10

-MINIMALNY RUCH (PIXELE) 0,14, 0,19

 

W kazdej kombinacji RA szalala tak samo.

 

Gdy wlaczylem guiding gwiazdka co chwile skakala zachod-wschod.

Bez niego byla w miare stabilna, lekko przemieszczajac sie na lewo.

phd-profil.jpg

 

 

Jak kasowac luzy w NEQ6?

Poprosze o uwagi odnosnie tego co napisalem.

 

Mam takie dziwne wrazenie, ze bez wymiany wszystkich lozysk i przesiadki na paski sie nie obejdzie!

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.