Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

nadal mam dziwne wykresy.... odnosza sie do klatki M27 1200s

wciaz sa zygzaki w RA, chociaz luzy wykasowalem.

DEC idzie ladnie na pierwszym przez 3,5min zadnych korekt.

te poprawki w RA rowniez z pierwszego wykresu sa dziwne...jakby montaz nie reagowal na polecenie o przestawieniu sie... agresywnosc nie pomaga przy 50 i 70% tez sa takie dolki.

 

zdjecie z dryfu.

w oby wypadkach koleczko byl b. male.

dryf-deklinacja.jpg

 

screen z czesci naswietlania 1200s

p1 1200 20hA.jpg

p1 1200 20hBjpg.jpg

 

a oto wynik.

 

1200s ISO200

1200s.jpg

900s ISO200

900s.jpg

 

inna klatka z dzis 300s m13

300sm13.jpg

600s m13

600sm13.jpg

 

Czy mozna uznac, ze gwiazdki sa punktowe na ktoryms ze zdjęć?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie masz ASCOM PulseGuide RA Rate, DEC Rate zmniejsz oba parametry na np 5. U mnie w eq6 aby w miarę wszystko chodziła musiałem zmniejszyć parametr do 3 a mam du uprowadzenia za pomoca guidera 800mm ogniskowej. Na początek zmniejsz do 5 i obserwuj agresywność na 70-80%

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PointCount 1000 ?? :-). Skasuj

 

Nie sugeruj się ziarnistością wykresu prz y tych ustawieniach.

Zmień ustawienia wyświetlania wykresu z arsek na pix .Wykres będziesz miał gładszy.

 

 

Guidujesz refraktorkiem czy OAGiem , sorki ale nie doczytałem ?

U mnie przy przesiadce z SW 80/400 na OAGa wykres już nie był taki gładki.

Mam nawet dużo gorszy od Twojego a gwiazdki mam okrągłe.

Edytowane przez Nowok76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PointCount 1000 ?? :-). Skasuj

 

Nie sugeruj się ziarnistością wykresu prz y tych ustawieniach.

Zmień ustawienia wyświetlania wykresu z arsek na pix .Wykres będziesz miał gładszy.

 

 

Guidujesz refraktorkiem czy OAGiem , sorki ale nie doczytałem ?

U mnie przy przesiadce z SW 80/400 na OAGa wykres już nie był taki gładki.

Mam nawet dużo gorszy od Twojego a gwiazdki mam okrągłe.

PointCount to bylo z testow - spokojnie :-)

 

SW 80/400 bez OAGa., ale mam OAG TS9mm i bede z niego korzystal w przyszlosci.

 

Zmienie skalowanie wykresu.

 

Jak z punktowoscia moich gwiazdek?

sam juz nie wiem, czy ktores sa ok.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjecie z dryfu jest otatecznym wyznaczeniem? Bo jesli tak to czy linie tredu na wykresie nie powinny sie pokrywac ze soba i ze srodkowa osia wykresu? Ty je masz rozjechane.

Nie na tych ustawieniach.

 

Przede wszystkim dryf jest za krótki , a skala wykresu za duża.

To że wykres jest bardzo "poskakany" nic nie znaczy. Przy tej skali nigdy nie będzie gładki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na tych ustawieniach.

 

Przede wszystkim dryf jest za krótki , a skala wykresu za duża.

To że wykres jest bardzo "poskakany" nic nie znaczy. Przy tej skali nigdy nie będzie gładki.

Ale mi chodzi o linie trendu, a nie sam wykres.

Edytowane przez FunkyKoval35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi chodzi o to, ze linie trendu sa rozjechane i to moim zdaniem swiadczy o zlym ustawieniu na polarna - jesli tamta fotka byla finalnym ustawieniem. Skala jest duza bo złe sa zapewnie paramerty wpisane, ale nie powinno to miec wplywu na linie trendu - ktore sa kluczowym elementem w tej metodzie, a nie koleczko ktorym sygeruje sie nasz kolega. Przeciez dokladnosc wyliczenia wielkosc tego kóleczka zalezy tez od dokladnosci ustawienia na przeciecie sie meridianu z rowniekiem niebieskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień ustawienia wyświetlania wykresu z arsek na pix .Wykres będziesz miał gładszy.

Ja jednak uważam, że lepiej jest pokazywać wykres w arcsec. Dlatego, bo widzimy od razu, jake to będzie miało przełożenie na zdjęcia - znamy skalę zdjecia głównego i wiemy, na ile arcsec możemy sobie "pozwolić". A błędy w pikselach w zasadzie o niczym nie mówią (trzeba sobie w głowie to przeliczać).

 

Co do punktowości ostatnich gwiazd, to mi wydają się już ok. Najlepiej weź i otwórz zdjęcie w Maximie i użyj narzędia Toggle Information. Najedź na kilka gwiazdek (nieprzepalonych) i odczytaj wartości FWHM. Wybierz takie gwiazdki, które nie mają w okolicy innych (aby w zielonych okręgach była tylko mierzona gwiazda). FWHM powie Ci, jaką masz ostrość (a w zasadzie połączenie ostrości i pojechania).

 

Co do ustawienia na polarną, to myślę, że nie ma co drążyć, skoro na wykresie guidingu oś Dec działa dobrze - prawie żadnych korekt. Widać, że ustawienie jest wystarczająco dokładne.

 

Patrząc na wykresy wydaje się, jakby guider dalej nieco przestrzeliwywał, ale przy agresywności 20% to już jest niemożliwe. Też jestem za zmienieniem prędkości guidingu z 0.9 na 0.5 w ASCOMie, nie wydaje mi się, żeby było to aż takie kluczowe, ale być może pomoże.

 

Ten fragment wykresu zaznaczony w kółko jest bardzo dziwny. Wygląda, jakby montaż albo nie reagował, albo dostawał za słabe korekty (za mała agresywność) albo też coś np kabel pociągnęło montaż albo zębatka miała jakiś defekt, który spowodował szybki przeskok pozycji. Jesteś pewny, że skala wykresu jest już poprawna? Bo jeśli byłaby większa, niż powinna, to mogłoby się okazać, że guidiujesz już seeing, a agresywność można zwiększyć. Ale jak skala jest poprawna, to wykres powinien być jednak nieco gładszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjecie z dryfu jest otatecznym wyznaczeniem? Bo jesli tak to czy linie tredu na wykresie nie powinny sie pokrywac ze soba i ze srodkowa osia wykresu? Ty je masz rozjechane.

Czekalem 5min i dryf sie nie konczyl, wiec przerwalem.

Ile trwa dryf w kazdej osi?

 

Skale zmienilem na +-4", bo bylo na +-12"

 

 

Zdjęcie specjalnie jest tak rozjaśnione, czy jest przepalone ??

2:50-3:10, wiec juz widno bylo i duze LP na okolicy.

 

 

Jesteś pewny, że skala wykresu jest już poprawna? Bo jeśli byłaby większa, niż powinna, to mogłoby się okazać, że guidiujesz już seeing, a agresywność można zwiększyć. Ale jak skala jest poprawna, to wykres powinien być jednak nieco gładszy.

 

Skala na pewno juz ok.

Czas dalem 2s, bo przy 2,5s i 3s wykres jeszcze bardziej skakal.

 

 

Tam gdzie masz ASCOM PulseGuide RA Rate, DEC Rate zmniejsz oba parametry na np 5. U mnie w eq6 aby w miarę wszystko chodziła musiałem zmniejszyć parametr do 3 a mam du uprowadzenia za pomoca guidera 800mm ogniskowej. Na początek zmniejsz do 5 i obserwuj agresywność na 70-80%

Teraz kolejnym razem bede operowal parametrami w EQMOD i zobaczymy

 

Mam juz jakis sukces, skoro zalozmy, ze 900s jest ok.

Po testuje jeszcze jak zachowuje sie montaz z obiektami na roznej wysokosci. W szczegolnosci kolo rownika, gdzie predkosc jest najwieksza.

Ogolnie planuje robic czasy do 600s. Z dluzszymi czasami, to przez noc nie nazbieram odpowiedniej ilosci materialu, nie wspominajac juz o darkach. Zauwazylem ze u mnie ISO1600 i min 40klatek (light i tyle samo darkow) daje dopiero dobre wyniki po stackowaniu w DSS. Moze ISO800 tez sprawdze zeby zredukowac szumy i potrzebna ilosc klatek do zadowalajacych rezultatow.

 

eeeehhhh....przydalaby sie jakas nieszumiaca kamerka dedykowana pod astrofoto, ale.....budzet....

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z pytaniem jeśli można bo temat ten sam.

 

Jeżeli przesiadłem się z refraktorka na OAGa to warto zmieniać prędkość guidingu na np. 0,3 ??

Ja mam cały czas 0,5 i jest ok. Zmiana na OAGa nie zmienia przecież potrzebnej wielkości korekt, więc prędkość nie ma powodu żeby była potrzebna inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie powinno mieć znaczenia. PHD wylicza 'środek' gwiazdy do 0.1 pixela. Poza tym parametr 'minimal move' trzeba tak dobrać, żeby ruch gwiazdy w guiderze powyżej tej wartości nie powidował ruchu gwiazdy w kamerze głównej o wiecej niż 0.5 pixela (mam nadzieję, że dość jasno napisałem).

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.