Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie była podobna sytuacja ,na dziesięć prób kalibracji Maxim narysował 2 :(

Miałem również zewnętrzny guider 800/400+ QHY5v. Gwiazd w polu widzenia guider miał sporo,a " elki" nie potrafił narysować.

 

 

Ja mam podobny problem z kalibracją w Maximie , chociaż mam OAGa.

Wszelkie próby guidowania w Maximie spaliły na panewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion ma port ST4 więc logicznym wydawało mi się aby ustawić to na ST4. Faktycznie na ustawieniu PulseGuding kamera łączy się bez problemu. Myślałem, że coś jest nie tak bo komunikat, przynajmniej dla mnie, był trochę mylący.

Lepiej nie używać ST-4, bo to jeden kabel więcej. Ale sprawdź, czy ten port działa mimo ustawienia na PulseGuiding. Na pewno błędu nie powinien wwalać w żadnym trybie i to jest dziwne.

 

Ja mam podobny problem z kalibracją w Maximie , chociaż mam OAGa.

Wszelkie próby guidowania w Maximie spaliły na panewce.

W OAGu maxim u mnie ma tendencję do uczepiania się hotów, a gwiazdy olewa. Rozwiązaniem jest odjęcie autodarka i kalibracja na obszarach bogatych w gwiazdy, jak M44. Potem przy guidowaniu łapie spokojnie słabe gwiazdy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uruchomić guiding w Maximie, działał nawet bardzo sprawnie, ale tylko do czasu zgrania klatki z kamery głównej, potem efekt podobny jak w PHD, tj. komunikat z zakładki guidera (moving telescope) i wisi.

 

Jedynie odłączenie monta w Maximie i podłączenie ponownie pozwala na dalsze fotografowanie i guiding. Taki sam efekt z kołem i bez niego, chyba jednak pozostanie mi tylko reinstal całego systemu, bo się coś skopać musiało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uruchomić guiding w Maximie, działał nawet bardzo sprawnie, ale tylko do czasu zgrania klatki z kamery głównej, potem efekt podobny jak w PHD, tj. komunikat z zakładki guidera (moving telescope) i wisi.

 

Jedynie odłączenie monta w Maximie i podłączenie ponownie pozwala na dalsze fotografowanie i guiding. Taki sam efekt z kołem i bez niego, chyba jednak pozostanie mi tylko reinstal całego systemu, bo się coś skopać musiało

Może nie tu tkwi problem, ale ja też miałem takie przeboje z moim HEQ5. Okazało się, że przyczyną był za słaby zasilacz ( w stosunku do deklarowanej wydajności). Mont okresowo oscylował na granicy wydolności zasilacza i w końcu zawieszał się. Wymiana zasilania definitywnie rozwiązała problem. Może warto spróbować z innym zasilaniem, bo raczej wątpię, żeby przyczyna tkwiła w systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza, to myśle, że to nie problem z nim. Reinstalowałem kompa i to nic nie pomogło, nadal, przy zmianie filtra w kole, nagle tak jakby urywa się komunikacja po Ascomie z montem.

 

NIe pomogło nawet wpięcie bezpośrednio kabla od montażu do portu COM1 w komputerze, bo już myślałem, że przelotka USB->COM cos nawala.

Reinstalowałem różne wersje Ascoma, różne firmware'y do koła i nic nie pomaga (moje koło to Starlight Xpress). Zmiana portu USB pod który podłączam koło również nic nie zmieniła.

 

Cały czas wygłada to tak jakby się zawieszał sterownik ASCOMOWY od Celestrona do montażu.

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam podobny problem z kalibracją w Maximie , chociaż mam OAGa.

Wszelkie próby guidowania w Maximie spaliły na panewce.

Jeśli chcecie guidować w Maximie i są takie problemy, to proponuję spróbować włączyć "simple auto-dark calibration", przy pierwszym naświetleniu klatki guidera zdjąć darka i potem kalibracja. Powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro jesteśmy już przy guiding'u w Maximie to czy komuś udało się zmusić Orion SSAG aby współpracował z Maximem? Czytałem gdzieś, że to w zasadzie do samo co QHY5 i że trzeba by było coś w pliku konfiguracyjnym pozmieniać. Czy jednak pozostaje mi guiding w PHD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wywal sterowniki dostarczone z montażem i zainstaluj ze strony ASCOM sterownik o nazwie Celestron Unified

http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm

 

Miałem cały czas zainstalowane te właśnie sterowniki innych nie mam !

 

NO nic będę próbował guidować przy podłączeniu kablem ST4, bo tu poległem, próbowałem różnych możliwośći ustawień i nic nie pomaga, po prostu po zmianie filtra PHD, nie potrafi wysłać poleceń do montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro jesteśmy już przy guiding'u w Maximie to czy komuś udało się zmusić Orion SSAG aby współpracował z Maximem? Czytałem gdzieś, że to w zasadzie do samo co QHY5 i że trzeba by było coś w pliku konfiguracyjnym pozmieniać. Czy jednak pozostaje mi guiding w PHD?

Do maxima potrzebujesz wkopiowac odpowiednia biblioteke, ktora sciagniesz ze strony ssag. Poza tym nic nie trzeba robic. Ale uwaga - w maximie z niewiadpmych przyczyn nie dziala simple autodark z ta kamerka. Z tego powodu ja zmienilem, bo bez darka nie ma opcji uzywac oaga. Akurat ta kamerka ma jakas niekompatybilnosc z tym darkiem. Poza tym dziala bez zarzutu w maximie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza, to myśle, że to nie problem z nim. Reinstalowałem kompa i to nic nie pomogło, nadal, przy zmianie filtra w kole, nagle tak jakby urywa się komunikacja po Ascomie z montem.

 

NIe pomogło nawet wpięcie bezpośrednio kabla od montażu do portu COM1 w komputerze, bo już myślałem, że przelotka USB->COM cos nawala.

Reinstalowałem różne wersje Ascoma, różne firmware'y do koła i nic nie pomaga (moje koło to Starlight Xpress). Zmiana portu USB pod który podłączam koło również nic nie zmieniła.

 

Cały czas wygłada to tak jakby się zawieszał sterownik ASCOMOWY od Celestrona do montażu.

 

W kwestii guidingu i najnowszych sterowników: kiedyś miałem MaxIm'a 4, Ascom 4 i wszystko hulało!!! Teraz jest 6.0........... i działa jak chce. Kumpel Krystian ostatnio odkrył, że instalacja ASCOMa 6 od początku działa byle jak. Należy na goły komp zainstalować 4.0, potem 4,5 a dopiero potem 6-tkę. Bez pośredniego Ascom wywala stare stery, a nowe są jeszcze niedopracowane. Nawet v 6.3 nie poprawia problemu. I jest dokładnie jak piszesz: co chwilę nie działa coś innego, a za chwilę działa i tak w koło macieju...

Kto nie potrzebuje obsługiwać nowych kamer, które wymagają 6tki - stary ASCOM 4.0 był szybszy, stabilniejszy i bezproblemowy.

Ja sobie ostatnio formatnąłem c: i chyba wrócę do źródeł.

 

Po Twoich screenach widać, że raczej masz wszystko dobrze ustawione. Nie jest daleko - mogę kiedyś do Ciebie podskoczyć wieczorkiem, albo przez TeamView'era. Musi działać.

 

MaxIm jako kombajn do akwizycji materiału nie ma sobie równych. Próbowałem innych softów, ale zawsze wracałem do MaxIm'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz ja używam zewnętrznego guidera. Czy ten rodzaj guidera lub OAG ma znaczenie?

Ma znaczenie o tyle, że na zewnętrznej tubce autodark nie jest niezbędny, więc nie będzie problemów. Na oagu bez darka widziałbyś tylko hoty i na tym się nie da pracować. Tak więc ta niekompatybilność z darkami ssag nie będzie Ci raczej przeszkadzać.

 

Hmm, wcześniej na stronce oriona był do pobrania plik, który trzeba było wkleić do plików maxima. Teraz tego nie widzę. Więc albo poprawili sam sterownik i nie jest już wymagany taki zabieg, albo nie umiem szukać. A jaki masz konkretnie problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

chciałbym prosić o pomoc w skompletowaniu zestawu do guidingu.

Posiadam Newtona 10" (1000mm /f 4) do którego podpinam Canona 5ds R (piksel o wymiarze 4,2 mikrona). Całość osadzam na Losmandy G11.

Według formuły ze strony WilmSlowAstro daje to 0,87 sekundy kątowej na piksel.

Czy powinienem kompletować guiding, który osiągnie podobną (lub lepszą) wartość? Czy wystarczyłby na przykład zestaw 600mm/f5 z kamerką o pikselu 3,75, dający około 1,3 sekundy kątowej na piksel?

Jak bardzo rozdzielczość kątowa gudingu wpływa na prowadzenie montażu? (np. w kontekście wpływu seeingu na zestaw prowadzący, tzn. czy np. zbyt duża rozdzielczość kątowa spowoduje większe pływanie montażu przy średnim seeingu?).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala nieco ekstremalna na nasz seeing :)

Guider nie musi mieć takiej skali - może być spokojnie ze 2-4x mniejsza. Programy do giudungu spokojnie wyliczają pozycję gwiazdy z dokładnością do 0,1 pix, a może i lepiej. Teoretycznie jeśli skala guidera nie jest jakoś ekstremalnie za mała, to na dużej czy małej prowadzenie powinno być takie samo. Bo o długości korekt nie decyduje wielkość przesunięcia w pix, a w arcsec, a to drugie nie zależy od skali guidera. 600 mm guider będzie ok, choć starczyłby nawet mniejszy - np tubka 80/400 od SW. Jednak mając takiego dużego i jasnego newtona (to jest SW karbonowy?) Skłaniałbym się ku OAGowi. Prawdopodobnie dopadną Cię ugięcia i OAG będzie jedynym ratunkiem. Ale obym się mylił. Mnie dopadły i dokonałem tej zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.